استفاده از کفپوش طبیعی ؛ راهکارهای آشتی‌جویانه با محیط زیست

 استفاده از کفپوش طبیعی ؛ راهکارهای آشتی‌جویانه با محیط زیست

شاید ندانید درست زمانی که در خانه‌تان به خبرهای مرتبط با افزایش گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن کره زمین گوش‌می‌دهید و افسوس می‌خورید، درست زیرپایتان، کفپوشی پهن شده است که در ساخت آن مواد شیمیایی تولید و استفاده شده که نه تنها مخرب محیط زیست است بلکه قابلیت بازگشت به طبیعت را هم ندارد و به زباله‌ای با عمر طولانی و مخرب خاک و آب تبدیل می‌شود. پس چه بهتر که اگر قصد تعویض کفپوشهای منزل را دارید این بار به سراغ کفپوش طبیعی بروید.

معرفی انواع کفپوش طبیعی :

با توجه به دغدغه های زیست محیطی کفپوش‌های سازگار با طبیعت تولید شده و و شما صرفا باید با داشتن آگاهی، انتخاب درستی داشته باشید. پس اگر از طرفداران محیط زیست هستید با من همراه شوید تا درباره کفپوشی از جنس طبیعت بیشتر با خبر شویم. با نیک بوم همراه باشید.

کفپوش چوبی:

چوب به عنوان یک ماده اولیه تجدیدپذیر، عایق و همنشین بدون خطر برای سلامتی انسان، انتخاب جذابی برای کفپوش خانه است. البته استفاده بی‌رویه در قطع درختان و عمر طولانی که یک درخت باید برای از نهال به بارور شدن سپری کند، این ماده اولیه را در محدودیت استفاده قرار می‌دهد. پس چوب یک کفپوش طبیعی به حساب می‌آید.

کفپوش طبیعی از جنس چوب

کفپوش طبیعی از جنس بامبو:

انتخاب بعدی که می‌تواند به عنوان جنس کفپوش طبیعی و مناسب انتخاب شود، چوب گیاه بامبو است. برخلاف درخت‌های دارای چوب مناسب برای استفاده در کفپوش مثل کاج و افرا که بیست و چند سال طول می‌کشد که به مرحله بازدهی برسند بامبو فقط در مدت سه تا پنج سال به مرحله برداشت می‌رسد. ضمن اینکه ریشه‌هایش در زمین باقی است و می‌تواند دوباره رشد کند. بامبو در طول رشدش، میزان اکسیژن زایی بالایی دارد و حضورش در طبیعت بسیار مفید است. یکی از مزایایی که استفاده از این ماده طبیعی در کفپوش خانه داردد این است که قابلیت تعمیر دارد و برای نظافت آن نیازی به استفاده از مواد شیمیایی بهداشتی نیست بلکه به سادگی تمیز می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: چند ایده برای زیباسازی بالکن خانه کوچک

کفپوشی طبیعی از جنس چوب پنبه:

کفپوش از جنس چوب پنبه، انتخاب دیگری برای طرفداران محیط زیست است. این ماده طبیعی که قابلیت بازگشت به طبیعت را دارد، به خوبی و با نرمی که دارد می‌تواند به خوبی نقش کفپوش سلامت خانه‌ها را بازی کند. ضمن اینکه چوب چنبه ماندگاری بالایی دارد و مدت طولانی بدون آسیب دیدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ترکیب روغن بذر کتان طبیعی و براده چوب کفپوشی طبیعی و سلامت به وجود آورده به نام کفپوش لینولئوم که با وجود مزایایی که دارد مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. این کفپوش بهداشتی، ضد لک و نرم است و در رنگ و طرح‌های مختلف در بازار کفپوش‌ها موجود است.
بتن از دیگر مواد طبیعی است که طراحان با صیقل دادن آن را به یک کفپوش طبیعی و مناسب تبدیل می‌کنند. این نوع کفپوش جذابیت خاصی در دکوراسیون‌های به سبک روستیک و صنعتی ایجاد می‌کند.

کفپوش لمینت:

کفپوش‌های معروف به لمینت گزینه‌ای است که با ترکیب مواد لاستیکی با لایه‌ای از چوب به دغدغه قطع کردن بی‌رویه درختان پاسخ گفته و در عین حال سلیقه علاقمندان به رنگ چوب را هم برآورده کرده است. نکته اینجاست که در هنگام خرید به ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در این محصول و چسبی که برای نصب آن استفاده می‌شود توجه کنید. میزان بالای ماده فرمالایید در این محصول برای محیط زیست و سلامت شما مضر است.


پریسا سجادی

مطالب مشابه