باید و نبایدهای چیدمان دفتر کار ؛ اولین رزومه ظاهری شما

 باید و نبایدهای چیدمان دفتر کار ؛ اولین رزومه ظاهری شما

اولین تصویر ظاهری که افراد از خود به دیگران نشان می‌دهند، تاثیر ابتدایی مهمی بر روی افراد می‌گذارد. کسی که قرار است برای یک رابطه کاری چه به عنوان نیروی انسانی و چه مشتری در فضای کاری شما حاضر شود، قبل از هرچیز با چیدمان و شکل و شمایل دفتر کار شما رو به رو می‌شود. در نتیجه چیدمان داخلی محیط کار تاثیر مستقیمی در تصمیم گیری فرد برای شروع و یا ادامه همکاری با شما دارد.

نکاتی که در چیدمان دفتر کار باید مدنظر داشت:

در سال‌های اخیر شرکت‌های مطرح که عوامل اثرگذار بر وضعیت تجارت خود را رعایت می‌کنند، به چیدمان داخلی فضای کاری اهمیت زیادی داده‌اند حتی می‌توان گفت میان شرکت‌ها در این حیطه رقابت ایجاد شده است. در این نوشتار نگاهی می‌اندازیم به ضرورت‌های یک چیدمان درست در فضای کار.

روشنایی کافی

عموم افراد بهترین ساعات در طول شبانه روز را که انرژی و توان بیشتری دارند، در محیط کار سپری می‌کنند در نتیجه مهم ‌ترین نکته در ساختار ظاهری یک فضای کاری ایجاد نشاط و انرژی برای فعالیت مفید و مثبت است. برای ایجاد این نشاط یکی از عوامل مهم نورپردازی محیط کار است. استفاده از نور طبیعی و برداشتن دیوارها و جایگزین کردن پارتیشن‌های شفاف همراه با نورمصنوعی مورد نیاز برای انجام کارهای چشمی دقیق نکته مهم و ضروری برای محیط کاری است.


رنگ آمیزی در چیدمان دفتر کار

قطعا رنگ‌ها سهم بسزایی در تشخص بخشیدن به فضا بازی می‌کنند. انتخاب یک رنگ زمینه خنثی در محیط کار که آرامش بخش است و ذهن را آشفته نمی‌کند، همراه با یک رنگ متضاد که با موضوع محیط کار هم تناسب داشته باشد فضا را از خشکی و خشونت خارج کرده، ضمن وقار لازم حال و هوای فضا را تغییر می‌دهد.

چیدمان دفتر کار

سبز باشید

گیاهان و گلدان‌ها یک تنه می‌توانند مسوولیت شاداب سازی محیط را بردوش گرفته به خوبی آن را به انجام برسانند. استفاده از گل و گیاه طبیعی در محیط کار علاوه بر زیبا سازی حس و حال و انرژی مثبتب به فضا می‌بخشند و درعین حال روحیه اهالی دفتر کار را نسبت به طبیعت و محیط زیست بازگو می‌کنند.

اختلاف طبقاتی ممنوع

خوشبختانه در فرهنگ متمدن امروز اختلاف طبقاتی موضوع پسندیده و جذابی نیست. پس در انتخاب مبلمان و وسایل اداری مثل میز و صندلی کار بین رییس و مدیران و سایر کارکنان اختلاف نگذارید. بلکه از استانداردی یگانه برای همه افراد شرکت استفاده کنید تا در نمای ظاهری اثری از اختلاف طبقاتی مشاهده نشود.

وسایل روی میز

با انتخاب وسایل رومیزی زیبا و متناسب با شخصیت و روحیه‌تان مثل یک ست تقویم و قلم خودنویس ضمن نمایش موقعیت اداری‌تان روحیه وعلایق خود را هم نشان دهید. علاوه بر اینها با قرار دادن قاب عکسی حاوی تصویری از خانواده‌تان جلوه مثبتی از شخصیت خود بروز دهید.

منظم و مشخص

نظم از اساسی‌ترین موضوعاتی است که باید در ساختار دکوراسیون محیط اداری رعایت شود. پرهیز از شلوغی و به هم ریختگی علاوه بر اینکه تمرکز افراد درحال انجام مسوولیت خود را بالا می‌برد، چهره متناسب و معقولی هم برای مراجعه کنندگان دارد. استفاده از قفسه برای قرار دادن وسایل گزینه مناسبی است تا فضا را شلوغی نجات دهد. انتخاب وسایل یکدست و جداسازی محیط با استفاده از رنگ‌ها هم می تواند در این نظم بخشی مثمر ثمر باشد.

پریسا سجادی

مطالب مشابه