نگاهی به سبک‌های چیدمان آشپزخانه / آشپزخانه شخصی من

 نگاهی به سبک‌های چیدمان آشپزخانه / آشپزخانه شخصی من

این روزها خیلی از مهمانی‌ها به شکل پیش‌بینی نشده‌ای سر از آشپزخانه درمی‌آورد. برای همین چیدمان آشپزخانه بسیار مهم است. با وجود اینکه صاحبخانه فضا و وسایل پذیرایی مفصلی در اتاق پذیرایی برای مهمانانش فراهم کرده اما می‌بیند کشش فضای آشپزخانه کار خودش را کرده و همه مهمان‌ها دور پیشخوان آشپزخانه جمع شده‌اند. پس باید در چیدمان آشپزخانه خود دقت کنید. این جذابیت آشپزخانه برای دور هم جمع شدن یک ویژگی است که باعث شده قلب خانه نام بگیرد و دلمان بخواهد بیشتر از هر جایی به تجهیز، زیبایی و دلباز بودن‌اش فکر کنیم. برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه هم سبک‌های بسیاری وجود دارد و دوره به دوره این سبک‌ها تغیییر کرده است. اگر مایلید فضای آشپزخانه خود را باز طراحی کنید بهتر است از سبک‌های مختلف آشپزخانه سر در بیاورید و با شناخت، بهترین و مناسبت‌ترین را انتخاب کنید. پس با من در این نوشتار همراه شوید تا سری بزنیم به انواع مدل‌های آشپزخانه. با نیک بوم همراه باشید.


چیدمان آشپزخانه ؛ مدرن یا کلاسیک؟

حتما شما هم آشپزخانه‌های چوبی ویترین دار که ظروف چینی و کریستال را نمایش می‌دهند به وفور در خانه‌های ایرانی دیده‌اید. این سبک پر طرفدار که از مد نمی‌افتد و به نحوی اصالت و کلاس دارد، معرف یک آشپزخانه کلاسیک است. کابینت‌ها در این آشپزخانه دارای حاشیه و تزیینات، کنده‌کاری روی چوب و طرح برجسته بوده و دسته‌های طلایی یا نقره‌ای به فضا جلال و شکوه و در عین حال وقار می‌بخشند. استفاده از ظروف آنتیک مثل جام‌های کریستال، بشقاب‌های چینی و سرویس قهوه‌خوری قدیمی در ویترین این آشپزخانه‌ها تماشایی است.


آشپزخانه مدرن

در بسیاری دوره‌ها، تغییر شرایط زندگی تاثیر مستقیم در شکل و شمایل و طراحی فضای زندگی ایجاد کرده است. دنیای مدرن و آدم‌هایی که از طلوع آفتاب در بیرون از خانه و در ازدحام و شلوغی و نگرانی و فشار عصبی به سر می‌برند. برای به دست آوردن آرامش سکوت و سکون، خانه‌هایشان را به شکل و شمایل مدرنی باز طراحی کردند. در این خانه‌های آشپزخانه هم در پیروی از این سبک استثنا نشده است. یک آشپزخانه مدرن خالی از هرگونه زینت و به اصطلاح زلم زیمبو است. کابینت‌ها یکدست، صاف و خالی طرح و حتی بدون دسته و فشاری هستند. تمامی وسایل داخل آشپزخانه کاربردی بوده و میز و صندلی‌ها هم بدون خطوط و حجم اضافه طراحی می‌شوند. آشپزخانه‌های مدرن معمولا به رنگ خاکستری و سفید و رنگ‌های خنثی طراحی می‌شوند. به همین دلیل سازندگان وسایل آشپزخانه هم اقدام به طراحی یخچال و ماشین لباسشویی و… سایر وسایل به رنگ‌های سفید و نقره‌ای کرده‌اند.


آشپزخانه روستایی یا روستیک


فضای شهری و مدرن جذاب است اما بسیاری از افراد هستند که درست وسط یک آپارتمان شیک و مدرن در یک شهر شلوغ دلشان هوای یک زندگی و حال وهوای روستایی و بی دغدغه را می‌کند. دنیای طراحی برای اینها سبک روستایی را در نظر گرفته. آشپزخانه به سبک روستایی حال و هوایی گرم و صمیمی به ساکنان خانه می‌بخشد.
در این سبک آشپزخانه اثری از زرق و برق و تجمل دیده نمی‌شود. اکثر وسایل دست ساز، آنتیک و حتی آثار عتیقه و قدیمی ساز هستند. چوب تراش نخورده با طرح طبیعی، سنگ مالون (کوهی) بدون ساب، سرامیک طرح سفال های دست ساز، فلز با طرح فرفورژه و آجرهای ناهماهنگ در ساختار سبک روستایی به کار گرفته می شود. جنس کابینت‌ها از چوب با طرح طبیعی هست و نمای ساده روستایی به خود می‌گیرد. رف‌های چوبی و بی پیرایه از علاقمندی‌های طراحان سبک روستیک است. که با قرار دادن ظروف روستایی و سبدهای حصیری در ان جلوه و زیبایی خاص این سبک را نمایش می‌دهند.

چیدمان آشپزخانه


آشپزخانه سنتی ایرانی


با وجود گنجینه غنی آشپزی ایرانی و وجود انواع خوراک‌های خوشمزه و روش‌های پختی که وجود دارد طراحی آشپزخانه سنتی ایرانی ساده و در عین حال کاربردی است. وسایل و ظروف سنتی ایرانی که هرکدام کاربرد خودش را د ارد علاوه بر اینکه در آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد در عین حال جنبه زیبایی و تزیینی هم دارند. مثل ظروف مسی، ظروف سفالی آبی؛ سماور زغالی، دیزی سنگی، گمج و …. برای باز سازی حال و هوای آشپزخانه سنتی در پوشش دیوارهای این نوع آشپزخانه از کاشی‌های سنتی فیروزه‌ای رنگ استفاده می‌شود. استفاده از کوزه‌های سفالی برای جا دادن مواد غذایی مثل رب و ترشی و شیشه های رنگی برای مربا و ادویه جات و سبزی‌های خشک فضایی رنگارنگ، سنتی و زیبا به آشپزخانه می‌بخشد. ریسه‌هایی از سیر، پیاز و فلفل قرمز این فضا را تکمیل می‌کند.


آشپزخانه سبک مدیترانه ای


این سبک آشپزخانه زیبا، راحت پر از رنگ و نور طراحی می‌شود. در این طراحی از عناصر مرتبط با دریا، گیاهان استوایی و معماری پر از قوس و منحنی مدیترانه استفاده می‌شود. کابینت‌ها بزرگ و چوبی است از رنگ‌های روشن شاد و کاشی‌های رنگی در پوشش دیوارها استفاده می‌شود.
در سبک مدیترانه ای از کاشی های نقاشی شده برای بین کابینتها استفاده می شود. دیوارهای این سبک معمولا از بافت برجسته تشکیل شده اند. سقف این آشپزخانه ها معمولاً تیر چوبی اکسپوز بوده و جنس کابینت ها چوبی است. پنجره باز و نور طبیعی به همراه گلدان‌های طبیعی این سبک را تکمیل می‌کنند.


آشپزخانه سبک صنعتی


این آشپزخانه حال و هوایی مردانه دارد و فضایی کاربردی و صنعتی ایجاد می‌کند. چوب طبیعی برای پوشش پیشخوان، فلز و یا فولاد زنگ زده برای قفسه ها و وسایل و آجر قرمز رنگ بیشترین مواد و مصالحی است که در سبک صنعتی مبه صورت مواد خام مورد استفاده قرار می گیرد.
کابینت ‌بدون در و روپوش و قفسه‌های باز فلزی وییگی شاخص این استایل آشپزخانه است. همچنین آویزهایی که ظروف به آنها آویزان می‌شوند هم در این آشپزخانه دیده می‌شود. صندلی های بار بلند و فلزی برای سبک صنعتی بسیار مناسب خواهند بود.

آشپزخانه اختصاصی من


با وجود سبک‌های در قلب خانه‌تان دارید ترکیبی از سبک‌های مختلف به وجود آورید و آشپزخانه منحصر به فرد خودتان را طراحی کنید و از آشپزی کردن در این فضا و حال و هوای شخصی خودتان لذت ببرید. توجه به چیدمان آشپزخانه زندگی شما را جذاب تر می‌کند.


پریسا سجادی

مطالب مشابه