پاک کردن آدامس ؛ چند راه کار شگفت انگیز

 پاک کردن آدامس ؛ چند راه کار شگفت انگیز

بعد از یک مهمانی که همه چیز خوب پیش رفته‌است و حسابی به همه خوش گذشته، مشغول تمیز کردن هستید که متوجه آدامس صورتی رنگی که به مبل چسبیده می‌شوید، یا بعد از قدم زدن در پارکی و استراحت روی نیمکتی موقع بلند شدن حس می‌کنید قسمتی از لباستام کش می‌آید و یا هنگام راه رفتن با کفش جدیدتان در دام آدامسی چسبیده‌اید. همه ما تجریبات کمابیش مشابهی در این زمینه داشته‌ایم. در واقع پاک کردن آدامس کار چندان راحتی هم نیست. در بهترین شرایط بعد از جدا کردن آدامس مزاحم آنرا در دستمال کاغذی می‌پیچیم و آدامس را دور می‌اندازیم تا در کنار بقیه زباله‌ها وارد چرخه تجزیه شود. سفری که با توجه به نوع مواد تشکیل دهنده آن از ۵۰ سال تا همیشه طول خواهد کشید. با نیک بوم همراه باشید.

جالب است بدانید آدامس بعد از سیگار پرتعدادترین آشغال روی زمین است. آدامسی که ما امروز استفاده می‌کنیم متفاوت است از اولین  آدامسی که جویده شده  و البته شیرینی بیشتری نسبت به آن دارد. این جویدنی محبوب در ابتدا از صمغی تهیه شد که از درخت گرفته می‌شد و مورد علاقه یویانیان باستان بود و به معنی “جویدنی” است. اقوام مایا نیز صمغ شیره‌ی درختی به نام ساپودیلا را استفاده می‌کردند. مصرف اولیه آن جهت جویدن بوده است و گاهی نیز به منظور چسباندن از آن استفاده می‌شده‌است و بعدها به عنوان تمیز کننده دندان و خشبو کننده دهان به کار گرفته شد.

بیشتر بخوانید: روش‌ های خلاصی از صدای همسایه دیوار به دیوار ؛ پناه بر سکوت

استفاده آدامس در جنگ جهانی دوم توسط سربازان آمریکایی آنرا به سایر کشورها شناساند و تبدیل به کالایی مصرفی در جهان شد. به دلیل افزایش درخواست این جویدنی تمام نشدنی، تهیه آن به صورت طبیعی از صمغ درخت ممکن نبود. آدامس‌های امروز از پلمیری ساخته می‌شوند که نوعی پلاستیک مصنوعی است و بنابراین زیست تخریب نیستند. یعنی به صورت طبیعی و توسط باکتری‌ها تجزیه نمی‌شود و در طبیعت باقی‌می‌ماند. فقط قسمت محدودی که با مواد طبیعی ساخته می‌‍‌‌‌‌شوند زیست تخریب هستند. جالب است بدانید جمع‎آوری آدامس‌های چسبیده به زمین، سطل‌ها و … هر ساله هزینه هنگفتی را به دولت‌ها تحمیل می‌کند. آدامس‌ها، این پلیمرهای شیمیایی می‌توانند از طریق ماهی‌ها وارد چرخه غذایی ما شوند.. طی سال‌های اخیر بعضی کشورها اقدام به تهیه سطل‌های مخصوص جمع‌آوری آدامس کرده‌اند که ۷۲% مفید بوده‌است. در این بین بعضی افراد سعی می‌کنند مصرف آدامس را غیرقانونی کنند تا از کره‌ زمین در برابر این حجم آدامس‌های جوید شده محافظت کنند.

پاک کردن آدامس

اما با لباس‌هایی که در دام آدامس می‌افتند چه کنیم؟ پاک کردن آدامس چه روش هایی دارد؟

روش‌های زیادی برای پاک کردن آدامس از لباس وجود دارند که به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم:

  •  استفاده از سرکه داغ و فرچه (مسواک) یکی از روش‌های متداول و در عین حال سازگار با محیط زیست است و از مصرف مواد شیمیایی نیز جلوگیری می‌کند.
  • استفاده از تکه ای یخ و قرار دادن یخ روی آدامس تا آدامس سفت شود و خودش را جمع کند سپس آهسته با جسمی مناسب آنرا  جدا کنید در آخر لباس را با مقداری مواد شوینده بشویید.
  • روش گرم کردن با اتو یکی‌دیگر از روش‌هاست  که با توجه به ساختار پلاستیکی آدامس قابل استفاده است. بدین‌صورت که تکه‌ای دستمال کاغذی روی لباس و تکه‌ای زیر لباس قرار داده و آن قسمت را اتو کنید تا آدامس مومی شکل شده و به دستمال بچسبد. این روش به دلیل حرارت بالای اتو برای همه انواع لباس مناسب نیست.

درآخر یادآور می‌شویم روش صحیح دور انداختن آدامس پیچیدن آن بین تکه کوچکی دستمال کاغذی و انداختن آن به درون سطل زباله است.

راستی، شما در هفته چند آدامس می‌جوید؟

سحر رهنورد

مطالب مشابه