عادات نادرست در نگهداری از گیاهان آپارتمانی

 عادات نادرست در نگهداری از گیاهان آپارتمانی

نگهداری از گیاهان آپارتمانی حس نشاط و زندگی را به همراه می آورد

وقتی مقالاتی در مورد نگهداری از گیاهان آپارتمانی می خوانید، آنها عمدتا به شما آموزش می دهند که برای نگهداری از این فرزندان کوچک تان چه باید بکنید تا همیشه سرسبز باشند. اما گاهی اوقات شنیدن عکس این مطالب مفیدتر است. زیرا تا ندانید اشتباهات تان چه هستند از آنها درس نخواهید گرفت. اگرچه نگهداری از گیاهان خانگی کار سختی نیست، اما با رعایت کردن چند ترفند ساده، می توانید از قبراق ماندن و سلامت آنها مطمن باشید. پس این مقاله را از دست ندهید.

نباید ها در مورد نگهداری از گیاهان آپارتمانی

در اینجا قصد داریم تا به پنج عادت بد در مورد نگهداری از گیاهان آپارتمانی که باید ترک شوند اشاره کنیم:

  • هر گیاهی که به نظرمان زیباست را نخریم

در دوره ای که در خوابگاه دانشگاه بودم اولین گیاهان آپارتمانی ام را خریدم. من به ندرت یک “زنبق صلح” (لی لی صلح) یا یک “مریم گلی” می خرم. از آنجاییکه عاشق بوی “مریم گلی” هستم، فکر می کردم که این گیاه و بوی جذابش، هوای اتاق را تازه خواهد کرد. اما چیزی که در مورد آن نمی دانستم این بود که نگهداری از این گل بر خلاف سایر گیاهان در داخل خانه بسیار ریسکی است. زیرا این گل به حجم زیادی از نور خورشید نیاز دارد تا شانس زنده ماندن داشته باشد؛ و این چیزی بود که قطعا اتاق خوابگاه من نداشت. نیازی به گفتن نیست که در عرض چند ماه گل پژمرده و خشک شد.

بیشتر بخوانید: جبران کمبود نور آفتاب با چراغ رشد گیاه

اما درست برعکس آن گل “زنبق صلح” با گذشت هفت سال از آن زمان هنوز قوی مانده، زیرا می تواند در شرایط کم نور نیز دوام بیاورد.

بنابراین نکته اخلاقی داستان این است: با انتخاب گیاهی که در آپارتمان دوام نمی آورد و رشد نمی کند و یا نیاز به شرایط و مراقبت متفاوتی نسبت به آنچه شما دارید می طلبد، خود را در معرض شکست قرار ندهید. حتما بررسی کنید که گیاه آپارتمانی مدنظرتان به چه مقدار نور خورشید و توجه و مراقبت نیاز دارد و شرایط خانه شما به چه ترتیب است.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی و شرایط آن
انواع گیاهان آپارتمانی به آبیاری و نور مختلف نیاز دارند
  • همیشه آب دادن راه حل مشکل نیست

وقتی “مریم گلی” بیچاره من در حال خشک شدن بود، من – مانند بسیاری از تازه کاران قبل از خودم- فکر می کردم که به اندازه کافی به آن آب نداده ام. بنابراین شروع کردم به هر روز آب دادن به گل، که احتمالا با اینکار از بین رفتن آن را تسریع کردم. (مریم گلی نیاز دارد که خاکش تقریبا خشک بماند).

برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی باید بدانیم که اگر گیاه مان مشکل دیگری دارد، آب دادن مشکل را حل نمیکند، و در بسیاری از موارد فقط اوضاع را بدتر می کند.

در عوض بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یک راهنمای رشد گیاهان معتبر پیدا کنید و از پیشنهادات و توصیه های آنها بهره ببرید. راهنمای رشد گیاهان باعث می شوند که مشکل را راحت تر حل کنید و به شما می آموزد که گیاهتان نسبت به چه مشکلاتی حساس است. شما به راحتی می توانید نام گیاهتان را در اینترنت جستجو کرده و به نیازها و شرایط ایده آل نگهداری از آن دسترسی پیدا کنید. در عین حال اپلیکیشن هایی هم هستند که با عکس گرفتن و آپلود عکس گیاهتان می توانید نام گیاه را متوجه شوید.

بیشتر بخوانید: زرد شدن برگ گیاه ؛ از ریشه یابی تا درمان

  • آبپاشی کردن ، جای آب دادن را نمی گیرد

وقتی می خواهید گیاهی را آبیاری کنید، لطفا به این توجه داشته باشید که آبپاشی کردن آن، همان آب دادن به آن نیست. اغلب افرادی را می بینم که گمان می کنند برای آبیاری گیاهشان کافی است با یک آبپاش کوچک کمی آب روی گل یا گیاه بپاشند یا حتی آب روی برگهای آن اسپری کنند. تصور کنید که تشنه هستید و از یک نفر درخواست می کنید یک لیوان آب به شما بدهد و او به جای اینکه لیوان آب را به شما بدهد تا بنوشید، آن را در صورت شما اسپری کند. این کاری است که شما با گیاه انجام می دهید.

البته منظور من این نیست که شما هرگز نباید با آبپاش، آب را روی گیاه اسپری کنید. پاشیدن آب بر روی گیاه ایجاد رطوبت می کند و بعضی از گیاهان استوایی نیازمند این کار هستند،(اگر چه روش های موثرتری برای افزایش رطوبت اطراف این گیاهان می توان انجام داد)، اما این کار مکمل آبیاری گیاهان است.

برای آبیاری صحیح گیاهان آپارتمانی، آب را مستقیما روی خاک بریزید تا زمانی که آب از سوراخ کف گلدان خارج شود.

بیشتر بخوانید: رازهای موفقیت در مراقبت از گیاهان آپارتمانی

  • همه گیاهان را با استفاده از یک جدول زمان بندی آبیاری نکنید

این نکته بسیار مهم است! “گیاهان گوشتی” شما نسبت به “گیاهان برگ انجیری” آب کمتری نیاز دارند. و گل “پتوس” آنقدر که سبزیحات آشپزخانه ای به آب نیاز دارند، نیازمند آب نیست. اگر یک روز خاص در هفته را برای آبیاری اختصاص دهید، احتمال اینکه آن را فراموش کنید کم خواهد شد، البته این کار برای همه گیاهانتان ایده آل نخواهد بود. مطمئنا برخی از آنها بسیار خوشحال خواهند شد، اما برخی دیگر نیازمند آبیاری هفتگی نخواهند بود. آبیاری هفتگی در صورتی خوب است که همه گیاهانتان نیاز مشابهی به آبیاری داشته باشند.

آبیاری گیاهان آپارتمانی با توجه به تغییر فصل تغییر می کند، و این ایرادی است که در جدول زمان بندی آبیاری در نظر گرفته نمی شود.

روش بهتری برای اینکه بدانیم گیاهمان به آب نیاز دارد یا خیر این است که حدود ۳ سانتی متر انگشتمان را در خاک گلدان فرو ببریم. اگر خشک بود آن را آب بدهیم و اگر نه، چند روز دیگر دوباره همین کار را تکرار کنیم. نیازی نیست که هر روز این کار را انجام دهید، اما عادت کنید که در هفته چند بار گلدان ها را به این روش چک کنید.  این کار به شما اجازه می دهد که بدانید هر یک از گیاهان به طور جداگانه به آب نیاز دارند یا نه!

نکاتی مهم در مورد آبیاری و نگهداری از گیاهان آپارتمانی
برای آبیاری گیاهان آپارتمانی همیشه جدول زمان بندی داشته باشیم.
  • تسلیم شدن بعد از اولین اتفاق بد برای گیاهتان، تسلیم نشوید

اگر گیاه آپارتمانی تان خشک می شود، به این معنی نیست که شما برای این کار ساخته نشده باشید. ممکن است خانه شما شرایط مناسب برای رشد آنها را ندارد، یا اینکه وقتی حواستان نبوده گربه تان تمام برگهای گیاه را جویده، یا شاید گلدان از زمانی که خریده بودید، مریض بوده است. همچنین احتمال دارد شما به آنها زیاد آب داده باشید یا در روش های دیگر زیاد روی کرده باشید. نکته اینجاست که هیچ مسئله ای نیست! گاهی گیاهان خشک می شوند و از بین می روند و شما می توانید از اشتباهاتتان درس بگیرید. داشتن استعداد برای پرورش گیاهان چیزی نیست که مادرزادی باشد و می توانید این مهارتها را کسب کنید و بیاموزید.

برای کسانی که در کار پرورش و نگهداری گلهای آپارتمانی تازه کار هستند، این ایده که با یکی دو گلدان زیبا شروع به کار کنند را ترجیح می دهم. به این طریق اگر یکی از این گیاهان خشک شود و بمیرد، هنوز یک گیاه دیگر دارید که به آن عشق بورزید و ثابت کنید که بازنده نیستید.

پریسا عباسی

مطالب مشابه