نکات مهم در نگهداری از فرش دستباف لوله شده

 نکات مهم در نگهداری از فرش دستباف لوله شده

برای نگهداری از فرش لوله شده نفتالین زده و پلاستیک پوش شده، آن را در حالت افقی قرار دهید .

فرش دستباف ایرانی به غیر از اینکه یک کفپوش زیبا و همه چیز تمام برای چیدمان خانه است، به دلیل ارزش مادی‌ای که دارد و به مرور زمان بیشتر هم می‌شود، نقش سرمایه گذاری هم به خود می‌گیرد. به همین دلیل خیلی وقت‌ها قالی ایرانی به جای استفاده از روی سطوح جمع شده و در جایی نگهداری می‌شود. اما باید دانست که نگهداری از فرش لوله شده هم اصول خاص خودش را دارد که با رعایت نکردن آن ممکن است فرش ارزشمندمان آسیب ببیند.

اصول نگهداری از فرش لوله شده

برای نگهداری از فرش دستبافی که روی زمین پهن نشده حتما باید یک سری موارد را مورد توجه قرار دهید و بدانید که در صورت بی توجهی کردن به فرش های لوله شده، ناگهان با فرشی آسیب دیده، پوسیده یا بیدخورده مواجه خواهید شد.

لوله کردن آری، تا کردن نه

مهم‌ترین نکته در نگهداری از فرش، لوله کردن آن است. به هیچ وجه فرش را تا نکنید. این کار به مرور زمان روی فرش رد می‌گذارد و باعث شکستن و آسیب دیدن فرش می‌شود. پس فرش را با دقت جوری که لبه‌های فرش بیرون نزند لوله کنید.

نگهداری از فرش لوله شده
بهترین راه برای نگهداری از فرش دستباف ، لوله کردن آن است.

محل قراردادن فرش

جایی که فرش را در آن قرار می‌دهید باید دور از رطوبت باشد. قبل از جابجاکردن فرش از این بابت مطمئن شوید؛ حتی در صورت لزوم از رطوبت سنج استفاده کنید تا رطوبت محلی که قصد دارید فرش را در آنجا قرار دهید بسنجید. حتما برای آن مکان سیستم تهویه خوبی درنظر داشته باشید تا هوا در آن فضا رفت و آمد کند.

بیشتر بخوانید: اصول مهم در نگهداری از فرش دستباف در خانه

استفاده از مواد ضدبید

قبل از اینکه فرش را لوله کنید از مواد ضد بید مثل تنباکو و نفتالین روی فرش بپاشید. این را در نظر داشته باشید که تنباکو برای فرش‌های رنگ روشن مناسب نیست، چون در طول زمان رنگ می‌دهد و اثرش روی فرش می‌ماند.

برای استفاده از تنباکو بهتر است یک لایه پارچه خشک و تمیز روی فرش بکشید و سپس پودر تنباکو را روی این سطح بپاشید و بعد فرش را لوله کنید.

حشره بید، دشمن سرسخت فرش‌های پشمی است. این حشره از پروتئین داخل پشم تغذیه می‌کند و اگر به جان فرش بیفتد، پود پشمی فرش را جویده، در آخر فقط تارهای فرش باقی می‌ماند. این حشره بیشتر در جاهایی که رطوبت و گرد و غبار هست، زندگی می‌کند. پس فرش را در معرض چنین موقعیت‌هایی قرار ندهید.

نگهداری از فرش لوله شده و جلوگیری از بیدزدگی
برای جلوگیری از بید خوردگی در نگهداری از فرش لوله شده، حتما روی آن تنباکو یا نفتالین بریزید.

کاور کردن فرش لوله شده

بهتر است روی فرش لوله شده را هم با یک لایه پلاستیکی بپوشانید تا هیچ نوع رطوبت و گرد و خاک به آن راه پیدا نکند.

نحوه قرار دادن فرش

فرش لوله شده نفتالین زده پلاستیک پوش را در حالت افقی قرار دهید و چیزی هم روی آن نگذارید. هر سه ماه یکبار هم فرش را باز کرده و اجازه بدهید یک روز تمام گسترده باشد و هوا بخورد.

با رعایت این اصول می توانید مطمئن باشید که به بهترین نگهداری از فرش لوله شده و ارزشمندتان را به عمل آورده اید و خیالتان راحت خواهد بود که مشکلی برای فرشتان به وجود نخواهد آمد.

پریسا سجادی

مطالب مشابه