ویژگی های نورپردازی مدرن در فضای منزل

 ویژگی های نورپردازی مدرن در فضای منزل

نکته اساسی نورپردازی مدرن در منزل، استفاده کاربردی از منابع نور است.

زندگی مدرن در دنیای پیچیده و پر از مشغله امروز، سبک و سیاق خودش را پیدا کرده است. سبک دکوراسیون مدرن متناسب با درگیری‌ها و پیچیدگی‌های فکری انسان مدرن تلاش می‌کند فضایی ساده شده بدون جزییات و پیچیدگی در محیط زندگی افراد ایجاد کند. در دکوراسیون سبک مدرن، تجملات و طرح‌های پر حاشیه و رنگارنگ حذف شده و جای آن را خطوط و نقوش هندسی ساده و رنگ‌های خنثی و ملایم می‌گیرند. اما نورپردازی مدرن به چه ترتیب خواهد بود؟ در این مقاله ما در مورد نورپردازی مدرن صحبت خواهیم کرد.

نورپردازی مدرن چیست؟

نورپردازی به سبک مدرن هم ویژگی‌هایی مطابق با سادگی و کاربردی بودن حضور عناصر در سبک مدرن را داراست. در این نوع نورپردازی، اثری از لوسترهای پر آویز و مجلل یا آباژورهای با شکوه نیست. وجود نور و اشیای نورانی در این سبک جنبه کاربردی داشته و نورهای مخفی، بیشترین حضور را در نورپردازی سبک مدرن دارند.
برای تامین نور یک خانه مدرن، طراح در وهله نخست تلاش می‌کند برای فضای اتاق نشیمن، یک منبع نور عمومی تامین کند. این نور از طریق چراغ‌های توکار و یا لوسترهای با طراحی ساده و مدرن ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نکات و رمز و راز نورپردازی خانه

منابع تامین نور در نورپردازی مدرن

در طراحی نورپردازی مدرن تلاش می‌شود تا حد امکان منبع روشنایی بخشی حذف و نورهای مخفی مسوولیت تامین نور را برعهده بگیرند. نور تاکیدی، بخشی از نورپردازی مدرن است که با استفاده از آن طراح بخشی از معماری فضا یا یک عنصر دکوراتیو را در محیط برجسته و در معرض دید بیشتری قرار می‌دهد. مثلا برای برجسته سازی حضور یک تابلو بر روی دیوار، طراح با نصب لامپ‌هایی با نور ملایم در پیرامون تابلو با استفاده از این نور توجهی خاص را روی تابلو ایجاد می‌کند.

لامپ‌های سقفی توکار، نوارهای LED و پروژکتورهای LED نقش پررنگی در تامین نور در سبک مدرن بازی می‌کنند.

نورپردازی مدرن در منزل
در نورپردازی مدرن،طراح با نصب لامپ‌هایی در پیرامون تابلو، توجهی خاص را روی تابلو ایجاد می‌کند

لوسترهای مدرن، با استفاده از خطوط ساده و اشکال هندسی دایره، مربع و مستطیل طراحی می‌شوند. طراحی لوستر مدرن خاص و فارغ از قواعد کلاسیک قدیمی است و بر اساس ایده ذهنی طراح ، حتی بدون رعایت هماهنگی و توازن انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: نورپردازی منزل با عناصر کاربردی و دکوراتیو

نورپردازی فضاهای خاص خانه

بخش دیگر نورپردازی مدرن، تامین نور برای روشنایی مورد نیاز فعالیت‌هایی است که در محیط خانه انجام می‌شود. مثلا برای فضای آشپزخانه، نور مورد نیاز برای آشپزی، نورهای موضعی و یا نورهای مخفی روی کانتر را طراحی می‌کنند و یا برای تامین نور سینک ظرفشویی و اجاق گاز ، لامپ‌های رشته‌ای و یا هالوژن بالای سینک نصب شده نور مورد نیاز را تامین می‌کنند.

نورپردازی مدرن در آشپزخانه
استفاده از لامپهای مخفی و موضعی برای نورپردازی مدرن آشپزخانه و کانتر


چراغ‌های به سبک مدرن با هاله نور محدود در فضای مدرن، روشنایی مورد نیاز برای مطالعه را تامین می‌کنند. این نوع چراغ‌ها در حقیقت آباژورهایی به سبک مدرن هستند که بدون تزیینات و حواشی طراحی شده و نور لازم را تامین می‌کنند.

پریسا سجادی

مطالب مشابه