راهنمای جامع سازمان بهداشت جهانی برای نظافت منزل در دوران کرونا

 راهنمای جامع سازمان بهداشت جهانی برای نظافت منزل در دوران کرونا

ضدعفونی سطوح و نظافت منزل در دوران کرونا نقش موثری در جلوگیری از ابتلای سایر اعضای خانه به این بیماری دارد

نظافت منزل  و ضدعفونی کردن سطوح مختلف هنگامی که فردی مشکوک یا مبتلا به کرونا در منزل داریم امری ضروری و اجتناب ناپذیر برای خانواده است.

چیزهای زیادی برای آموختن در مورد ویروس کرونا جدید (SARS-CoV-2) که منجر به بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می شود وجود دارد. برمبنای آنچه در حال حاضر از کووید ۱۹ می دانیم، گسترش این ویروس از یک شخص به شخص دیگر در تماس های نزدیک (در حدود ۱۸۰ سانتیمتر) بسیار متداول است. این نوع از انتقال از طریق قطرات تنفسی انجام می شود. از طرف دیگر، انتقال ویروس کرونا به اشخاص از طریق سطوح آلوده به ویروس ثبت نشده است. مطالعات اخیر نشان می دهند افرادی که آلوده به ویروس هستند اما هیچ علائمی ندارند نیز کووید ۱۹ را انتشار می دهند.

نحوه انتقال ویروس کرونا

انتقال ویروس کرونا بیشتر از طریق قطرات تنفسی است تا وسایل و سطوحی نظیر دستیگره های در، پیشخوانها، صفحه کلیدها و اسباب بازی ها و …شواهد موجود نشان می دهد که ویروس کرونای جدید ممکن است از ساعتها تا روزها بر سطوح مختلف با جنس های مختلف باقی بماند. تمیز کردن سطوحی که به شکل واضحی کثیف می شوند توسط ضدعفونی کننده ها، بهترین اقدام عملی برای جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ و دیگر بیماریهای تنفسی در خانه و دیگر مجامع است.

اینکه هوای داخل یک اتاق که در آن بیمار تایید شده کرونایی وجود داشته تا چه زمان می تواند بیماری را منتقل کند، هنوز مشخص نیست. امکاناتی مورد نیاز است و عواملی را باید در نظر بگیریم؛ عواملی نظیر اندازه اتاق و طراحی سیستم تهویه (شامل جریان هوا و تعویض ساعت به ساعت هوا) و وسایل مورد نیاز و خروجی تهویه هوا) .  اینها عواملی هستند که برمبنای آن تصمیم می گیریم چه مدت اتاقها یا جاهایی که بیمار کرونایی در آن بوده را ببندیم و بعد شروع به ضد عفونی آنجا کنیم.

با اندازه گیری به این نتیجه رسیده ایم که بهبود سیستم تهویه در مکان یا اتاقی که شخص مبتلا یا مشکوک به کووید ۱۹ در آن بوده، باعث کوتاه شدن شدن زمان پاکسازی قطره های تنفسی از فضای آنجا خواهد شد.

نظافت منزل در دوران کرونا طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی

این مقاله پیشنهادهایی برای پاکسازی و ضدعفونی خانه دارد. جایی که اشخاص تحت نظر یا کسانی که مبتلا به کووید ۱۹ هستند در آنجا ساکن هستند یا خودشان را قرنطینه کرده اند. هدف محدود کردن باقی مانده های ویروس در فضاست.

این رهنمون ها بر تنظیم شرایط خانواده تمرکز دارد و برای عموم مردم در نظر گرفته شده است.

 • نظافت کردن : نظافت منزل در دوران کرونا به معنی پاک کردن چرک ها، کثیفی ها و آلودگی ها از سطوح است. این کار میکروب ها را نمی کشد، اما آنها را جمع کرده، تعداد آنها را کم می کند و احتمال پخش عفونت را کمتر می کند.
 • ضدعفونی کردن: به معنای استفاده از مواد شیمیایی است. مثلا استفاده از ضدعفونی کننده های مورد تایید EPA(سازمان حامی محیط زیست) تا میکروب های روی سطوح را بکشیم. این فرآیند لزوما کثیفی ها را از سطوح پاک نمی کنند یا میکروب ها را از بین نمی برند، اما با کشتن میکروب ها بر روی سطوح بعد از اینکه آنجا را تمیز کردیم، می تواند نسبتا ریسک انتقال عفونت را کاهش دهد.

توصیه های عمومی برای نظافت محل کار و نظافت خانه در دوران کرونا

 • اعضاء هر مجموعه ای می توانند تمیز کردن مدام سطوحی که دائما لمس می شود را تمرین کنند(مثلا: میزها، دستگیره درها، کلیدهای چراغ برق، دستگیره ها، میزها، دستشویی ها، شیرهای آب، سینکهای ظرفشویی و وسایل الکتریکی). در لینک زیر وسایل تمیز کردن و ضدعفونی کننده وسایل الکتریکی مورد تایید سازمان حامی محیط زیست(EPA-registered disinfectantsexternal icon) که برای سطوح مناسب هستند را ببینید . فراموش نکنید که طریقه استفاده روی هر کدام از آنها را دنبال کنید. برچسب های روی محصولات شامل طریقه مصرف مطمئن و موثر محصولات تمیز کننده هستند. همچنین روی این برچسب ها مواردی را باید هنگام مصرف محصول در مورد آن احتیاط کنید ذکر شده اند، احتیاط هایی نظیر اینکه دستکش بپوشید و مطمئن باشید که هنگام کار با این محصول تهویه هوا به خوبی کار کند.
 • برای لوازم الکترونیکی دستورالعمل سازنده آن را برای تمیز کردن و ضدعفونی آن دنبال کنید. برای لوازم الکترونیکی کاورهای قابل پاک کردن تهیه کنید. اگر هیچ راهنمایی از سازنده محصول در دسترستان نیست، از تمیز کننده های الکلی یا اسپری هایی که حداقل ۷۰% الکل دارند برای ضدعفونی مانیتورها استفاده کنید. سطوح را خشک کنید تا مایع ضدعفونی از آن نچکد.

 

نظافت منزل در دوران کرونا و توصیه های عمومی
توصیه های عمومی برای نظافت منزل در دوران کرونا را جدی بگیریم

توصیه ها برای نظافت منزل و ضدعفونی کردن برای افراد مشکوک یا مبتلا که در قرنطینه هستند

 • افراد خانواده باید در مورد علائم کووید ۱۹ آموزش ببینند و از گسترش آن در خانه جلوگیری کنند.
 • سطوح پرکاربرد در جاهای عمومی خانه را روزانه تمیز و ضدعفونی کنید(مثل میزها، صندلی ها، دستگیره درها، پریزهای برق، تلفن ها، تبلت ها، صفحات لمسی، کنترل های تلویزیون و …، صفحه کلیدها، دستگیره ها، میزهای تحریر، دستشویی ها و سینک های ظرفشویی)
 • در اتاق خواب و دستشویی شخص مبتلا به کرونا: تمیز کردن ها را کم کنید و فقط در صورت نیاز آنجا را تمیز کنید (مثلا فقط موارد آلوده و سطوح را تمیز کنید) تا از تماس غیر ضروری با فرد بیمار جلوگیری کنید.
 • تا جایی که ممکن است فرد بیمار باید در یک اتاق مجزا و دور از سایر افراد خانواده باشد. برای اطلاعات بیشتر راهنمای مراقبهای خانگی (home care guidance) را دنبال کنید.
 • کسی که از شخص بیمار مراقبت می کند، می تواند وسایل نظافت شخصی را برای اتاق و دستشویی او فراهم کند، مگر اینکه در اتاق بچه یا شخص دیگری باشد که این وسایل برای او مناسب نباشد. این لوازم شامل دستمال کاغذی، دستمال توالت، تمیز کننده ها و مواد ضدعفونی کننده مورد تایید سازمان حامی محیط زیست می باشند.
 • اگر یک دستشویی مجزا برای شخص بیمار در دسترس نیست، در این صورت دستشویی باید بعد از هر بار مصرف شخص بیمار تمیز و ضدعفونی شود. برای این کار، شخص مراقبت کننده باید تا جایی که امکان دارد صبر کند و بعد برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح پر تماس وارد آنجا شود.
 • افراد خانه باید راهنمایی های مراقبت در خانه (home care guidance) را هنگام مواجه با شخصی که مشکوک به کووید ۱۹ یا آلوده به کرونا است دنبال کنند و اتاق ها و دستشویی هایشان را مجزا کنند.

نحوه نظافت منزل در دوران کرونا و ضدعفونی فضا

سطوح سخت(غیر متخلخل)

 • هنگام نظافت منزل و ضدعفونی کردن سطوح، از دستکشهای یکبار مصرف استفاده کنید. بعد از هر باز نظافت دستکشها باید دور انداخته شوند. اگر از دستکش های دیگری استفاده می کنید، آن دستکش ها را فقط برای نظافت و ضدعفونی سطوح مختص به کووید ۱۹ به کار ببرید و برای کار دیگری از آنها استفاده نکنید. برای استفاده از محصولات تمیز کننده و ضدعفونی کننده حتما از دستورالعمل شرکت سازنده از استفاده کنید. به محض اینکه دستکش ها را بیرون آورید دستهایتان را بشویید و تمیز کنید.
 • اگر سطوح کثیف هستند، قبل از ضدعفونی کردن آنجا، از مواد شوینده یا صابون به همراه آب استفاده کنید و آنجا را تمیز کنید.
 • برای ضدعفونی کردن، رایج ترین ضدعفونی کننده های خانگی مورد تایید دوستدار طبیعت موثر خواهند بود.
 • همیشه دستورالعمل های روی مواد مصرفی را بخوانید و طبق آنها عمل کنید تا از امنیت و موثر بودن آن مطمئن شوید.
 • همیشه از پوستتان محافظت کنید و چیزی هم برای محافظت از چشمانتان در نظر بگیرید، زیرا همیشه خطر احتمالی پاشیدن مواد به چشم وجود دارد.
 • مطمئن شوید که تهویه هوا مناسب است.
 • بیشتر از مقداری که روی برچسب محصولات نوشته شده مصرف نکنید.
 • برای رقیق کردن مواد از آبی که هم دمای محیط است استفاده کنید(مگر در دستورالعمل آن چیزی غیر از این باشد)
 • از ترکیب کردن مواد شیمیایی با هم خودداری کنید.
 • تمیز کننده های مایع را مشخص کنید.
 • مواد شیمیایی را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید و از آنها استفاده کنید.
 • هرگز نباید این محصولات را بخورید، بنوشید، تنفس یا تزریق کنید و یا حتی مستقیم به پوستتان بزنید، زیرا باعث آسیب های جدی در بدنتان خواهد شد. هرگز حیوانات خانگی تان را با این محصولات یا محصولاتی غیر از آنچه که مخصوص حیوانات هستند، تمیز یا حمام نکنید.

اطلاعات بیشتر:  EPA’s 6 steps for Safe and Effective Disinfectant Use

 • برای کسانی که آسم دارند باید تمهیداتی در نظر گرفته شود که هنگام نظافت منزل و ضدعفونی کردن در آنجا حضور نداشته باشند، زیرا این مواد می توانند باعث تحریک و ایجاد حملات آسمی شوند.

تهیه محلول ضدعفونی کننده

 • به علاوه، محلول های سفیده کننده رقیق شده خانگی(حداقل ۱۰۰۰ میلی لیتر هیپوکلرات سدیم (همان وایتکس)، با غلظت ۵% تا۶%) اگر برای آن سطح مناسب باشد می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در هنگام استفاده از آنها از دستورالعمل های شرکت سازنده پیروی کنید، مطمئن شوید که زمان تماس این مواد با سطوح حداقل یک دقیقه باشد، و در طول زمان استفاده و بعد از آن اجازه دهید تهویه مناسب صورت گیرد. حتما توجه کنید که تاریخ انقضا محصول نگذشته باشد. هرگز مواد سفید کننده را با آمونیاک یا دیگر شوینده ها ترکیب نکنید. سفید کننده ها اگر به نسبت درستی با آب رقیق شده باشند برای از بین بردن ویروس کرونا موثر خواهند بود.
 • به روش های زیر با استفاده از سفیدکننده یک محلول درست کنید:
 • ۵ قاشق غذاخوری از سفید کننده (یا یک سوم فنجان) در یک ۳.۷ لیتر آب که هم دمای محیط باشد، یا
 • ۴ قاشق غذاخوری سفیده کننده در هر ۹۰۰ میلی لیتر آب که هم دمای محیط باشد.
 • محلولهای سفید کننده برای ضدعفونی نهایتا تا ۲۴ ساعت موثر خواهند بود.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی کاربردی برای اسباب کشی در دوران کرونا

سطوح نرم (یا متخلخل)

 • برای سطوح با بافت نرم یا متخلخل مانند فرشها، قالیچه ها و پارچه ها، ابتدا اگر آشغالی یا کثیفی روی آنها هست آن را پاک کنید و بعد با شوینده مناسبی که برای این سطوح مناسب است آنها را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن:
 • طبق دستورالعمل های شرکت های سازنده مواد شوینده، این اجسام و سطوح را با مواد مناسب بشویید. در صورت امکان آنها را با بالاترین درجه ای که ممکن است بشویید و بعد کاملا خشک کنید.
 • در غیر این صورت محصولاتی را به کار ببرید که مناسب سطوح نرم هستند و توسط سازمان حامی محیط زیست برای از بین بردن ویروس کووید ۱۹ تایید شده باشند.

 

نظافت منزل در دوران کرونا با مواد مخصوص
نظافت منزل در دوران کرونا عاملی مهم برای حفظ سلامت خانواده

وسایل الکتریکی

 • برای وسایل الکترونیکی مانند موبایل، تبلت، صفحه های لمسی، صفحه کلیدها و کنترل ها تلویزیون و … اگر روی آن کثیفی وجود دارد آن را پاک کنید.
 • برای تمامی تمیز کننده ها و ضدعفونی کننده های مخصوص این محصولات از دستورالعمل های شرکت سازنده آن پیروی کنید.
 • برای وسایل الکترونیکی از کاورهای قابل پاک کردن استفاده کنید.
 • اگر هیچ راهنمایی از سازنده محصول در دسترستان نیست، از تمیز کننده های الکلی یا اسپری هایی که حداقل ۷۰% الکل دارند برای ضدعفونی مانیتورها یا صفحه گوشی موبایل استفاده کنید . سطوح را کاملا خشک کنید تا مایع ضدعفونی از آن نچکد.

ملحفه، لباس و دیگر چیزهایی که می توان با ماشین لباس شویی شست

 • وقتی لباسهای کثیف یک شخص بیمار را برای شستشو می برید، حتما از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید و بعد دستکش را دور بیاندازید. اگر از دستکش های دیگری استفاده می کنید، آن دستکش ها را فقط برای نظافت و ضدعفونی سطوح مختص به کووید ۱۹ به کار ببرید و برای کار دیگری از آنها استفاده نکنید. برای استفاده از محصولات تمیز کننده و ضدعفونی کننده حتما از دستورالعمل شرکت سازنده از استفاده کنید. به محض اینکه دستکشها را بیرون آورید دستهایتان را بشویید و تمیز کنید.
 • اگر برای دست زدن به لباسهای کثیف از دستکش استفاده نکرده اید، حتما بعد از آن دستهایتان را بشویید.
 • در صورت امکان لباسها و ملحفه های کثیف را نتکانید. این کار احتمال انتشار ویروس در هوا را کاهش می دهد.
 • لباسها و ملحفه ها را طبق دستور مناسب برای آنها شستشو دهید. اما در صورت امکان آنها را با گرمترین آبی که برای هر لباس می توان استفاده کرد بشویید و سپس کاملا آنها را خشک کنید. لباسها و ملحفه های یک شخص مریض می تواند به همراه لباسهای دیگر افراد شستشو شود.
 • لباسها را طبق روشهای گفته شده برای سطوح بشویید و ضدعفونی کنید. در صورت امکان، جایی مانند یک کیف یا کیسه ای که حتی یکبار مصرف باشد (تا بتوان آن را دور انداخت) و قابل شستشو باشد برای آنها در نظر بگیرید.

بهداشت دستها و دیگر اقدامات پیشگیرانه

افراد خانواده باید به کرات دستهایشان را تمیز کنند، مثلا بلافاصله بعد از درآوردن دستکشهایی که با آن با شخص مریض در تماس بوده اند. و این کار را با ۲۰ ثانیه شستن دستها با آب و صابون انجام دهند.

اگر آب و صابون در دسترس تان نیست و دستها ظاهرا کثیف نیستند، از یک محلول ضد عفونی کننده الکلی که حاوی حداقل ۶۰% الکل باشد برای دستها استفاده کنید. اگرچه در صورتی که ظاهر دستها نیز کثیف باشند، باید دستها را با آب و صابون شستشو داد.

همیشه دستورالعمل های روی محصولات را بخوانید و انجام دهید تا بتوانید از محصولات به صورت امن و موثر استفاده کنید.

 • محصول ضدعفونی کننده دستها را از حرارت و شعله های آتش دور نگه دارید.
 • برای کودکان زیر شش سال، محلول ضدعفونی کننده دستها باید با نظارت بزرگترها مصرف شود.
 • همیشه محلول های ضد عفونی کننده دستها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید.

توصیه های سازمان بهداشت جهانی در مورد ضدعفونی کننده های ایمن را در این لینکهای زیر ببینید:

FDA’s Tips for Safe Sanitizer Use

CDC’s Hand Sanitizer Use Considerations

افراد خانواده باید کارهای پیشگیرانه معمولی را چه در خانه و چه در محل کار انجام دهند. این کارها شامل ضدعفونی کردن دستها و پرهیز از تماس دستی که شسته نشده با چشم ها، بینی یا دهان است.

زمانهای دیگری که باید دستهایمان را بشوییم:

 • بعد از پاک نمودن بینی از آب ریزش(فین کردن)، سرفه یا عطسه کردن
 • بعد از استفاده از توالت
 • قبل از آماده کردن یا خوردن غذا
 • بعد از تماس با حیوانات خانگی یا هر حیوان دیگری
 • قبل و بعد از مراقبت کردن از هر شخص دیگری (مثلا کودکان)

سایر ملاحظات:

 • در صورت امکان در اتاقی جداگانه به شخص بیمار مبتلا به کرونا غذا بدهید یا جداگانه غذا بخورد. اگر ظروف غذایی که به شخص بیمار می دهید یکبار مصرف نیستند، برای برداشتن آنها از دستکش استفاده کنید و آنها را با آب داغ بشویید یا در ماشین ظرفشویی بگذارید.
 • در صورت امکان، یک سطل زباله مخصوص برای فرد بیمار در نظر بگیرید. برای جابجایی و دفع زباله ها حتما از دستکش استفاده کنید. و بعد از آن دستهایتان را بشویید.
 • با مرکز سلامت محلی خود برای راهنمایی در مورد دفع زباله ها مشورت کنید.

پریسا عباسی

مطالب مشابه