روش‌های پرداخت قیمت زمین مسکن ملی

 روش‌های پرداخت قیمت زمین مسکن ملی

رقم قیمت زمین مسکن ملی ۹۹ ساله بدین سبک به مردم تحویل می‌شود که زمین یک سوم قیمت ساخت را به خود اختصاص دهد.

بهای زمین واحدهای طرح اقدام ملی مسکن یا به صورت اجاره ۹۹ ساله بر مبنای یک سوم قیمت ساخت محاسبه می‌شود یا به صورت اقساط ۱۰ ساله از متقاضیان دریافت خواهد شد. این روزها بحث و صحبت در مورد روشهای پرداخت قیمت زمین مسکن ملی داغ است ولی آنچه مسلم است این است که قیمت این زمینها رایگان نیستند.

به گزارش نیک بوم، بر خلاف آنچه تصور می‌شود قیمت زمین های مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن رایگان نیست. طبق گزارشهای منتشره، در طرح های مسکن مهر، زمین یا به صورت اجاره ۹۹ ساله با دریافت مبالغ اندکی اجاره سالیانه از متقاضیان دریافت یا به شکل فروش عرصه به صورت قطعی و ارائه سند مالکیت به متقاضیان واگذار می‌شود. برنامه ها برای طرح اقدام ملی مسکن نیز تقریبا مشابه آنچه در مسکن مهر صورت گرفته عملی خواهد شد.

تعیین قیمت زمین مسکن ملی

علی نبیان، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، دراین رابطه توضیحاتی را ارائه داده و گفته که رقم زمین‌های ۹۹ ساله بدین سبک به مردم تحویل می‌شود که زمین یک سوم قیمت ساخت را به خود اختصاص دهد. در این شکل، زمین‌ها ۹۹ ساله می‌شوند.

نبیان راهکار دیگر را فروش اقساطی برشمرد و توضیح داد: «پیش‌تر، آیین‌نامه دولت برای فروش اقساطی پنج ساله بود که با تصویب در دولت، بازه زمانی فروش اقساطی از پنج سال به ۱۰ سال افزایش پیدا کرد. بدین ترتیب، منابع مالی و اقساط زمین در مدت زمان ۱۰ سال قابل پرداخت است که این کمک مناسبی برای مردم در طرح اقدام ملی مسکن خواهد بود و باعث رفع دغدغه‌های قیمت زمین خواهد شد.»

او در ادامه صحبتهایش گفت:«براساس طرح اقدام ملی مسکن، احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی در دستور کار قرار گرفته که قرار است ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد آن در شهرهای کوچک و توسط بنیاد مسکن  و ۱۰۰ هزار واحد آن نیز توسط شرکت بازآفرینی شهری در بافت‌های فرسوده احداث گردد که زمین بخش عمده‌ای از آن‌ها توسط سازمان ملی زمین ومسکن تامین شده است.»

قیمت زمین مسکن ملی
صحبتهای مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن درباره قیمت زمین مسکن ملی

آغاز طرح اقدام ملی تولید از شهریور ۹۸

طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، شهریور ۱۳۹۸ با حضور رئیس جمهور آغاز شد. البته در برخی از مناطق آغاز این طرح از اواخر سال نود و هفت رقم خورده بود. در قالب این طرح تا نیمه اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برای ۳۰۰ هزار واحد تامین زمین شده و ۲۳۰ هزار واحد مراحل اجرایی را طی می‌کند.

چندی پیش محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود از تحویل ولین واحدهای مسکن ملی در بعضی مناطق کشور، در مرداد ماه خبر داده بود؛ اما این اقدام هنوز اجرایی نشده است. در روز ۲۵ شهریور ماه محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت که در حال جمع‌بندی برای افتتاح اولین واحدهای طرح اقدام ملی مسکن هستیم.

گفته می‌شود در شهر جدید پرند حدود ۲۰۰۰ واحد مسکن ملی آماده واگذاری است.

غزال زیاری

مطالب مشابه