فرش نانو ، رقیب بی‌بدیل فرش ماشینی

 فرش نانو ، رقیب بی‌بدیل فرش ماشینی

فرش نانو ویژگی های منحصر به فردی دارد که آنرا تبدیل به گزینه ای ایده آل می کند.

فناوری نانو مثل معجزه‌ای از راه رسید تا به کمک دانش روز، اشتباهات و خسارات به بار آمده در صنعت و تکنولوژی را جبران و غلط‌هایش را اصلاح کند. یکی از مشکلات و عوارض تولید فرش ماشینی با الیاف مصنوعی، مثل اکریلیک بروز مشکلاتی مثل حساسیت و بیماری تنفسی آسم بوده است. به همین دلیل کارشناسان نانو دست به کار شدند و با تولید الیاف نانو و دست بردن در ماهیت مواد داخل الیاف، فرشی تولید کردند که دیگر نه تنها حساسیت زا نیست بلکه خواص دیگری هم دارد؛ فرشی به نام فرش نانو

ویژگی های با فرش نانو

فرش نانو ضد لک، آنتی باکتریال، ضد بو، و حتی تصفیه کننده هوا از گرد و غبار است. الیاف نانو تا حدی صیقلی هستند که هیج لک و رطوبتی را به خود جذب نمی‌کنند. این نوع فرش، ذرات آلودگی در هوا را به خود جذب کرده و وقتی در معرض نور آفتاب و یا نور لامپ قرار می‌گیرند آنها را تجزیه کرده و از بین می‌برد.

بیشتر بخوانید: انواع فرش ماشینی ؛ از پشمی تا پلی استر

فرش نانو در خانه
از جمله ویژگی های فرش نانو ، ضد بو و ضد لک بودن آن است.


فناوری نانو با استفاده از کمترین غلظت فلز نقره، الیافی با خاصیت ضد میکروبی قوی ساخته که با تابش اشعه UV نور فرابنفش از طریق اشعه خورشید فعال شده و باکتری‌ها را از بین می‌برند.

به این ترتیب فرش نانو دیگر ایرادات فرش‌های ماشینی با الیاف مصنوعی را ندارد. این فرش ها ضد بو و ضد قارج هستند و علاوه بر داخل خانه، برای استفاده در مکان‌های عمومی هم بسیار مناسبند.

بیشتر بخوانید: تراکم و شانه فرش ماشینی به چه معناست؟

این نوع فرش برای استفاده در فضاهای با درصد حساسیت بهداشتی بالا مثل اتاق نگهداری از نوزاد بسیار مناسب است. چون به هیچ وجه باعث ایجاد حساسیت در نوزاد نمی‌شود و در ضمن آلودگی‌های محیط را هم جذب کرده و تجزیه می‌کند.

فرش نانو محصولی ایده آل برای محیط های پرحساسیت
لکه های ایجاد شده بر روی فرش نانو به راحتی با دستمال و کمی آب تمیز می شوند.

فرشی دوستدار محیط زیست

یکی از موارد استفاده از مواد شوینده شیمیایی با اثرات مخرب بالای زیست محیطی، لکه بری و شست‌و شوی فرش است. ایراد بزرگی که فرش‌های نانو از پیش روی طبیعت برداشته‌اند. فرش‌های نانو به سادگی لک نمی‌شوند و در صورت لک شدن هم با استفاده از یک دستمال مرطوب با آب، به سادگی پاک می‌شوند و نیازی به شوینده‌ها و لکه‌برهای شیمیایی ندارند. به همین دلیل محصولی دوستدار محیط زیست قلمداد می‌شوند.

پریسا سجادی

مطالب مشابه