طراحی نمای خانه و روش های متداول آن

 طراحی نمای خانه و روش های متداول آن

برای شما هم پیش آمده که در سطح شهر در حال عبور باشید وحضور یک ساختمان با شکل و شمایل خاص،نگاه تان را دنبال خودش بکشد؟ خیلی مواقع این اتفاق می‌افتد که در سطح شهر نوعی از نمای ساختمان متداول می‌شود و راه برای بساز و بفروش‌ها ساده می‌شود که با یک الگوی یکنواخت تمامی خانه‌ها را شبیه هم نماسازی کنند. اما در این بین هنر معماری وقتی به کار گرفته می‌شود و چهره ساختمان را بر اساس سلیقه، نیاز و کاربرد و یا طراحی خاص یه معمار می‌سازد، ساختمانی با هویت خاص و متفاوت از دیگر سری‌سازی ها سر درمی‌آورد که نظر بقیه را به سمت خود جلب می‌کند. در واقع استفاده از هنر معماری و جلوه و شخصیت خاص به ساختمان بخشیدن باعث می‌شود که یک بنا خودش را یک سرو گردن از بقیه بالا بکشد. جدای از این، نمای یک خانه پیامی درباره سلیقه مالک، سطح اقتصادی اهالی، کاربری بنا و حتی کیفیت ساختمان به دیگران منتقل می کند. پس اگر قصد تصمیم گیری درباره ساخت نمای خانه شخصی‌تان دارید بد نیست اطلاعاتی درباره انواع سبک‌های متداول طراحی بنا داشته باشید و براساس آن ظاهری که با خواسته و کاربرد شخصی شما مطابق است، انتخاب کنید. با نیک بوم همراه باشید.

طراحی نمای خانه ؛ لوکس و با شکوه و کلاسیک

یکی از متداول و پر طرفدارترین نماسازی ساختمان سبک کلاسیک یا رومی است.این نوع نما که برگرفته از معماری روم باستان است و البته نمادهایی از معماری ایرانی و تخت جمشید هم به آن افزوده شده، جلوه‌ای از تجمل و اشرافی‌گری به خانه می‌دهد. ستون های بلند و قطور و سر ستون‌هایی از تندیس های کله گاوی، شیر یا سردیس‌های زیبای تخت جمشید از جلوه‌های اصلی سبک ‌کلاسیک یا رومی است.
پنجره‌هایی با قاب‌های هلالی با شکوه و طرح‌های برجسته و استفاده از طرح کتیبه، لوح و سربازان هخامنشی، نرده‌های سنگی قوس دار در ساختار نمای کلاسیک مشاهده می‌شود. در این سبک برای درآوردن نما از سنگ مرمر، تراورتن و گرانیت استفاده می‌شود. البته به دلیل کم هزینه بودن استفاده از سیمان سفید در اجرای نمای کلاسیک از این ماده هم استفاده می‌شود که البته به مهارت زیادی نیازدارد. در این سبک تاج‌هایی بر خانه قرار داده می شود تا نمایی اشرافی و قصر گونه پیدا کند. این سبک پرطرفدار، مخالفانی هم دارد که آنرا نماد اشرافی گری و یا سبکی وارداتی می‌دانند.


طراحی نمای خانه ؛ هر ساختمان مدرن، یک اثر هنری خاص

سبک مدرن را می توان نقطه مقابل سبک کلاسیک دانست که توسط معماران مدرن با خلاقیت و ایده‌پردازی و نوگرایی شکل گرفته است. برای ساخت نما در این سبک از مواد اولیه متنوعی استفاده می‌شود. از آرایش‌های مبالغه آمیز نمای رومی اثری نیست و طراح دست بازی در ایده پردازی دارد. به همین دلیل نماهای مدرن کاملا منحصر به فرد و خلاقانه هستند. در این نما از مواد اولیه متنوع مثل فلز، آجر، شیشه، آینه، سنگ، آلومینیوم و هر ماده اولیه‌ای که طراح در اجرای ایده‌اش نیاز پیدا کند، استفاده می‌شود. جالب است که با ورود هر ماده جدید و مدرنی سازه‌های مدرن هم شکل و شمایل مدرن و به روزتری به خود می‌گیرند. نورپردازی هم سهم بالایی در نمای مدرن دارد. طراح با استفاده از نور و رنگ می‌تواند ظاهری خاص به نما ببخشد. در وافع هر نمای مدرن یک اثر هنری است که معمارش تلاش می‌کند نگاه بیننده را به سمت آن جلب کند.

طراحی نمای خانه


ساده و زیبا و مینیمالیستی

سبک مینیمالیستی روشی خلاقانه و جدید است که به تازگی رواج پیدا کرده و به خاطر جذابیت‌اش طرفدار پیدا کرده است. در این سبک اصل بر سادگی است. به این معنی که از هرگونه تزیین در نما پرهیز می‌شود. بلکه نمای خانه براساس نیازهای کاربردی آن شکل می‌گیرد. در استفاده از مواد اولیه این سبک نهایتا دو قلم متریال استفاده می‌شود. این نماها تک رنگ هستند و انتخب رنگ هم معمولا یا سفید است که نماد سبک مینیمالیستی است و یا یا از رنگ‌های خنثیعاستفاده می‌شود. ویژگی شاخص سبک مینیمایسم استفاده از خطوط ساده و مستقیم در طراحی است و اثری از فرم های عجیب و غریب و یا خطوط منحنی و قوس دار و شکسته در نماهای مینیمالیستی دیده نمی شود. در واقه معماران مینی مالیست تلاش می‌کنند که ساختمان به خودی خود و بدون افزوده شدن تزیینات اضافه خودنمایی کند و زیبایی خود را نیز در همین سادگی به دست آورد.


پریسا سجادی

مطالب مشابه