نحوه شستشوی کلاه بافتنی یا قلاب‌ بافی شده

 نحوه شستشوی کلاه بافتنی یا قلاب‌ بافی شده

برای شستشوی کلاه بافتنی در منزل پیش از هرچیز باید از جنس نخ آن مطلع شوید.

کلاه بافتنی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای گرم نگه‌داشتن سر در زفصل زمستان است و در عین حال می‌تواند ظاهر بسیار شیکی هم به شما بدهد. از آنجا که کلاه، مستقیما در کنار پوست سر و صورت قرار می‌گیرد، شستشوی مدوام، جدای از داشتن ظاهری زیبا، برای حفظ سلامت و جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع آن اهمیت زیادی دارد. البته نحوه شستن کلاه بافتنی به الیاف و جنس نخ به‌کار برده شده در آن بستگی دارد. در این مقاله ما قصد داریم تا راهکارهای مفید برای شستشوی کلاه بافتنی به شما آموزش دهیم پس با ما همراه باشید.

ترفندهای شستشوی کلاه بافتنی

قبل از آنکه شروع به شستشوی کلاه بافتنی تان بکنید، باید از چند نکته اطمینان حاصل کنید؛ در ابتدا جنس کلاه بافتنی تان را شناسایی کنید و اگر کلاهتان برچسب شستشو دارد، آن را به دقت مطالعه کنید. بعد از آن می توانید به سادگی کار را شروع کنید:

جنس نخ بافتنی کلاه خودتان را بشناسید:

اگر کلاه شما کارخانه ای است و در یک کارخانه تولید کننده تجاری پوشاک تولید شده، طبق قانون یک برچسب چگونگی مراقبت از کلاه در داخل آن قرار دارد. این برچسب دستور چگونگی شستشو، خشک‌کردن و جنس الیاف نخ به‌کار برده شده در بافت را به شما نشان می‌دهد.

اما، اگر مادر بزرگ یا دوست صمیمی شما این کلاه را برایتان بافته، حتما از او جنس نخ به‌کار برده شده را بپرسید. مثلا این که کلاه از جنس نخ، پنبه‌ای، پشمی یا اکریلیک است؟

  • پشم‌های کرکی را می‌توان به وسیله ماشین‌لباس‌شویی، با دور کند و آب سرد شست.
  • پشم‌های معمولی باید در آب سرد و با دست شسته شوند؛ در غیر این صورت بافت آن شل شده و چین می‌خورد.
  • کلاه بافته شده با نخ‌های پنبه‌ای، کتان و الیاف گیاهی را می‌توان در ماشین‌لباس‌شویی با دور کند و آب گرم یا سرد شست.
  • نخ‌های اکریلیک و مصنوعی را می‌توانید به هر صورتی در ماشین‌لباس‌شویی خود بشویید.

اگر نمی‌دانستید الیاف به‌کار برده شده در کلاه بافتنی چیست؛ آن را با دست و آب سرد بشویید و صاف بگذارید تا خشک شود.

بیشتر بخوانید: ترفندهای پاک کردن لکه جوهر و ماژیک از لباس

اگر روی کلاه بافتنی یا قلاب‌بافی شده وسایل تزئینی مانند روبان، گل یا سنجاق چسبانده شده باید قبل از شستشو وسایل را از روی آن جدا کنید و در صورتی که جداشدنی نیستند حتما آن را با دست بشویید. پولک‌ها و جواهرات حتی در شستشو با دور کند ماشین‌لباس‌شویی هم ممکن است آسیب ببینید.

شستشوی کلاه بافتنی
کلاه های بافتنی پولک دار را حتما به صورت دستی بشوئید

شستن کلاه بافتنی الیاف مصنوعی:

کلاه‌هایی که از الیاف مصنوعی مثل مخلوط نخ اکریلیک و مصنوعی بافته شده‌اند را می‌توانید در ماشین‌لباس‌شویی بشویید. کلاه را پشت‌ و رو کرده و از دورکند و آب سرد ماشین‌لباس‌شویی برای شستن آن استفاده کنید.سپس اجازه دهید تا کلاه در هوای آزاد خشک شود. این کار از جمع شدن بافت کلاه جلوگیری می‌کند. کلاه بافتنی را باید به صورت صاف آویزان کنید تا کشیده نشود.

قبل از انجام مراحل شستشو بافت کلاه را بررسی کنید تا درزهای آن پاره نشده باشند. زیرا این پارگی در حین شستشو می‌تواند بدتر و بیشتر شود. نخ کلاه بافتنی را نکشید؛ فقط پارگی آن‌را اصلاح کنید.

شستشوی کلاه بافتنی با ماشین لباسشویی
برای شستشوی کلاه با ماشین لباسشویی حتما به لیبل مخصوص و نحوه شستشوی آن توجه کنید.

نحوه شستن کلاه با الیاف طبیعی:

کلاه‌های بافتنی یا قلاب‌بافی که از الیاف طبیعی مانند پشم، پنبه، کتان یا نخ‌های ترکیبی بافته شده‌اند باید با آب خنک شسته شوند. برای شستشوی کلاهی با الیاف پشم گوسفندی، ترجیحا شوینده‌ای را انتخاب کنید که فرمول ساخت ‌آن، حاوی لانولین باشد. لانولین، یک روغن طبیعی است که توسط گوسفند تولید می‌شود و به حفظ الیاف پشم و افزایش مقاومت پشم در برابر آب کمک می‌کند.

شستشو با دست ممکن است دردسر زیادی داشته باشد اما یک کلاه گران‌قیمتِ بافته شده با الیاف طبیعی ارزش این دردسر را دارد. کلاه بافتنی را به آرامی در آب بشویید و از چنگ‌زدن و ساییدن لایه‌های بافت به یک‌دیگر جلوگیری کنید.

برای شستشوی کلاه‌ بافتنی، سینک ظرف‌شویی را آب‌کشی کرده و آن را با آب سرد پر کنید و کلاه رابه آرامی در این آب بشوئید؛ درصورت لزوم مجددا سینک را از آب خالی و پر کرده و دوباره پروسه شستن را تکرار کنید تا آب داخل سینک کاملا تمیز و زلال به نظر برسد.

بعد از گرفتن آب اضافی کلاه بافتنی آن را به صورت صاف روی یک حوله تمیز و خشک بگذارید و به آرامی تکان و فشار دهید. از کشیدن کلاه خودداری کنید. اجازه بدهید تا کلاه بافتنی خشک شود؛ حین خشک شدن چندین بار کلاه را برگردانید.

بیشتر بخوانید: نکاتی در مورد شستن کوله پشتی و مراقبت از آن

شستن کلاه برای از بین بردن شپش 

شپش سر ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. کلاه‌های بافتنی در مدرسه و مهد کودک دست به دست می‌چرخند و ممکن است باعث انتقال شپش ‌شوند. اگر روی سر فرزندتان شپش دیده اید، برای کلاه‌هایش باید متد دیگری را انجام دهید. برای شستن کلاه های قابل شستشو با ماشین‌لباس‌شویی، آن‌ها را با داغ‌ترین دمای آب ماشین بشویید و سپس حدود بیست دقیقه در درجه حرارت پایینِ خشک کن قرار بدهید تا شپش‌ها کاملا از بین بروند.

برای کلاه‌های پشمی که نمی‌توان آن‌ها را با آب داغ شست، به دو روش می‌توانید این مشکل را در منزل برطرف کنید. اول این‌که می‌توانید تا یک هفته از آن استفاده نکنید؛ وسایل را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار داده و به مدت یک هفته در آن‌ را محکم ببندید و در جایی دور از دسترس قرار دهید.‌ بعد از یک هفته با جاروبرقی روی لباس‌ها را جارو کنید تا شپش‌های مرده کاملا از بافت پارچه خارج شوند، سپس آن‌ها را با دست بشویید.

شستشوی کلاه بافتنی کودک مبتلا به شپش
اگر روی سر یا کلاه فرزندتان شپش دیدید، باید کلاه او را به نحو متفاوتی بشوئید.

روش دوم این‌که می‌توانید کلاه را در فریزر قرار دهید. شپش سر بزرگسالان اگر در معرض دمای بسیار سرد قرار بگیرد، از بین می‌رود. برای این کار وسایل را داخل کیسه گذاشته و به مدت چهار ساعت در دمای پایین‌تر از صفر درجه، منجمد کنید.

از هر روشی که استفاده می‌کنید مطمئن شوید که شپش‌ها از بین رفته‌اند. چون شپش‌ها مقاوم هستند و گاهی لازم است چندین هفته تمام مراحل ذکر شده را انجام دهید تا از شر تک‌تک آن‌ها خلاص شوید.

نحوه نگه‌داری کلاه بافتنی:

با اتمام فصل سرما و قبل از این‌که کلاه های بافتنی را برای مدت طولانی کنار بگذارید؛ باید کاملا آن را تمیز کنید. بهترین کار این است که بعد از شستشوی کلاه بافتنی، آنها را جمع کنید. در ضمن، از آویزان کردن کلاه بافتنی به قلابی که باعث کشیده شدن الیاف کلاه می‌شود خودداری کنید. کلاه بافتنی را به آرامی جمع‌کنید و آن را دریک محفظه سر پوشیده که هوای خنک از آن عبور می‌کند قرار دهید.

فاطمه زادرفیع

مطالب مشابه