تراکم و شانه فرش ماشینی به چه معناست؟

 تراکم و شانه فرش ماشینی به چه معناست؟

تراکم و شانه فرش ماشینی از ویژگی های مهم برای انتخاب هستند.

برای ما ایرانی‌ها فرش چیزی فراتر از یک کفپوش ساده است. وجود فرش دستبافت ایرانی، مثل یک پشتوانه مادی و معنوی در خانه ایرانیان حضور دارد. در واقع این بافته ارزشمند، بخشی از هویت ایرانی است. با این حال اما گاهی همین ارزش مادی و معنوی مانع از استفاده از این محصول ارزشمند در دکوراسیون می‌شود. اینجاست که فرش ماشینی با هزینه کمتر جای خالی فرش دستبافت را با نمایی مشابه می‌گیرد. البته در هنگام خرید فرش ماشینی باید فاکتورهای متعددی از جمله  تراکم و شانه فرش ماشینی را مدنظر گرفت.

فرش ماشینی برای خانه

فرش ماشینی در شرایطی که نمی‌خواهید هزینه زیادی برای خرید فرش دستبافت بکنید و یا محلی که کفپوش پهن می‌شود پر خطر است و احتمال آسیب دیدن آن وجود دارد و ترجیح می‌دهیم فرش ارزان قیمت تری بگسترانید، به خوبی کار شما را راه می‌اندازد. در حال حاضر با وجود پیشرفتی که در تولید فرش ماشینی اتفاق افتاده این نوع فرش هم در نوع خود ارزش و زیبایی خاصی یافته است.

بیشتر بخوانید: فاکتورهایی که در انتخاب یک فرش مناسب باید مدنظر داشت

معنای تراکم و شانه فرش ماشینی

حتما شما هم این عبارت شانه و تراکم را در تبلیغات فرش ماشینی شنیده‌اید. در واقع این عبارات برای تشخیص میزان مرغوبیت فرش استفاده می‌شود. به زبان ساده در تولید فرش ماشینی تلاش می‌شود که با بیشتر کردن میزان گره‌ها، فرش ظریف و ریزبافت شود و شباهت بیشتری به فرش دستبافت پیدا کند.
در واقع به تعداد ریشه یا گره در هر متر مربع از عرض فرش، شانه فرش ماشینی می گویند. برای مثال فرش ماشینی هفتصد شانه به این معنی است که در هر متر مربع از عرض فرش معادل هفتصد ریشه (گره) بافته شده است.

شانه و تراکم فرش ماشینی
میزان تراکم و شانه از فاکتورهای مهم در انتخاب فرش کارخانه ای به حساب می آیند.

فرش پانصد شانه، فرش هفتصد شانه، فرش هزار شانه و فرش هزار و دویست شانه از رایج‌ترین فرش ماشینی‌ها در بازار هستند. هر چه عدد شانه بیشتر باشد، فرش ماشینی ریز نقش‌تر و ظریف‌تر می‌شود و شباهت بیشتری به فرش دستباف دارد.
تراکم هم مانند شانه است و به تعداد گره در هر متر مربع از طول فرش ماشینی می گویند. برای مثال فرش دارای تراکم دوهزار و پانصد و پنجاه در هر متر مربع از طول دو هزار و پانصد و پنجاه ریشه یا گره بافته شده است.

بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای استفاده از فرش در دکوراسیون خانه


تراکم فرش همان طور که از اسمش مشخص است، به فشردگی فرش مربوط می‌شود و هرچه تراکم فرش بالاتر باشد فرش سفت تر و سنگین‌تر می شود. با این اوصاف اگر قصد خرید یک فرش ماشینی با کیفیت و دوام بیشتر می‌گردید که درعین حال ریزنقش و ظریف هم باشد ، فرش‌های با تراکم و شانه بالا انتخاب بهتری هستند.

پریسا سجادی

مطالب مشابه