آشنایی با سبک دکوراسیون آرت دکو برای منزل

 آشنایی با سبک دکوراسیون آرت دکو برای منزل

استفاده از سبک طراحی آرت دکو در دکوراسیون منزل جلوه متفاوتی به خانه شما خواهد داد

اشکال هندسی و زاویه دار، مواد اولیه غیر معمول و دکوراسیون خطی، نقشی اساسی در سبک طراحی آرت دکو ایفا می کنند. این هنر، ظاهری قوی و برجسته دارد و در آن خبری از طرحهای عاشقانه نیست. پیش از این در مقاله ای به تفصیل در مورد سبک معماری آرت دکو صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم تا راجع به دکوراسیون داخلی فضاها به سبک آرت دکو اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم.

آرت دکو در معماری

احتمالا به دلایل متعددی که برای مردم یادآور خاطرات دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی یعنی سالهای تولد سبک طراحی آرت دکو است، مردم تمایل زیادی برای بازگشت به این سبک دارند.

دوران صنعتی طلایی تا افسردگی گسترده

جنبش سبک طراحی آرت دکو در دوران طلایی صنعتی دهه ۱۹۲۰ میلادی آغاز شد اما محبوبیت آن طی افسردگی عمیق و بزرگی که در دهه ۱۹۳۰ اتفاق افتاد ادامه داشت. در حقیقت به این دلیل که بسیاری از ساختمان های این سبک در دوران ورشکستگی اقتصادی ساخته شدند، این سبک گاهی با نام افسردگی مدرن شناخته می شود.

آرت دکو، تجمل تجسم یافته

علیرغم اینکه سبک طراحی آرت دکو در دوران سخت اقتصادی و جامعه شناسانه شکوفا شد، اما سبکی است که از تجسم پیدا کردن تجملات شکل گرفته. در این طراحی گیاهان و حیوانات به سبک عجیبی در دکوراسیون و معماری جای گرفتند. طیف های رنگی طلایی، نقره ای، کروم و دیگر سطوح منعکس کننده مانند آینه در آن به شکل عجیب و زیادی به کار رفته اند. چرم های فراوان و چوب های منبت کاری شده بسیار در این سبک استفاده شدند. همچنین طرح هایی از عصر ماشین و انسان به خوبی در آرت دکو متعالی شدند. عکس هایی پر زرق و برق و شیک از انسان و تکنولوژی بصورت چاپی و مجسمه در این سبک محبوبیت پیدا کردند.

بیشتر بخوانید: سبکهای معماری به زبان ساده: معماری آرت دکو

اشکال هندسی شیک

وقتی به گذشته باز گردید به راحتی می بینید که سبک طراحی آرت دکو بر مبنای اشکال هندسی شیک مانند اشکال پله ای شکل، اشکال هفتی هشتی، اشکال خورشیدی شکل و منحنی ها بنا شده.  این اشکال در آن زمان بسیار مدرن بودند، اگرچه بسیاری از آنها از نقوش مصر باستان و آزتک ها الهام گرفته شده است.

ساختمانی با سبک معماری آرت دکو
نمونه ای از معماری به سبک طراحی آرت دکو

سبک دکوراسیون آرت دکو

همانطور که گفتیم این سبک از طراحی، بسیار تجمل گرایانه است و در نقطه مقابل مینیمالیسم، و آرت نوو  (هنر نو) که الهام گرفته از طبیعت است قرار می گیرد. طراحی آرت دکو مانند سبک “آرت نوو” همه بخش های هنری دکوراسیون را متاثر می کند و به عنوان طراحی پرزرق و برق، زیبا، مدرن و کاربردی شناخته می شود. این سبک به سرعت در طراحی داخلی محبوب شد و همانطور که در بالا دیدیم به حدی رسید که تاثیر آن را بر روی معماری و حتی مد و طراحی ماشین نیز گذاشت.

در طراحی داخلی نیز مانند معماری، سبک طراحی آرت دکو حرفهای زیادی برای گفتن داشت. الگوهای هندسی برجسته با زاویه های مشخص و اولویت های واضح برای تقارن در طراحی، همه نمادی از یک موج صنعتی بودند که در حال تغییر دادن دنیا هستند. در همان زمان استفاده از مواد گران قیمت نظیر طلا، فولاد و بسیاری چیزهای گران دیگر گویای توانمندی مردم بود که با صنعت جدید ایجاد شده بود.

بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای دکوراسیون سالن پذیرایی

 آرت دکو در طراحی داخلی

همانطور که گفتیم سبک طراحی آرت دکو از خروش سالهای دهه ۱۹۲۰ میلادی، افسردگی حاکم در دهه ۱۹۳۰ میلادی و حتی از جنگ جهانی دوم نجات یافت و حداقل جای خود را به هنر مدرن مید سنچری (میانه قرن) داد. علیرغم همه اینها این هنر اکنون حیاتی مجدد را تجربه می کند. قطعاتی که آن زمان تولید شده و یا قطعات نمادینی که شبیه آنها باز تولید شده اند، مشتریان زیادی دارند.

ممکن است نخواهید دکوراسیون تمام خانه تان شبیه “گتسبی بزرگ” باشد و بخواهید فقط کمی از آن حس و حال قدیمی را در فضای نشیمن خود ایجاد کنید. هر آنچه که نیاز دارید تا در مورد این سبک از طراحی بدانید را در اینجا بخوانید:

سبک طراحی آرت دکو در هتلی مجلل
نمونه ای از طراحی آرت دکو در هتلی به سبک گتسبی بزرگ

مواد اولیه آرت دکو در دکوراسیون داخلی

مواد اولیه مشخصی در طراحی داخلی آرت دکو به طور مکرر نمایان می شوند: فولاد ضد زنگ، آیینه، کروم، شیشه، چوب های منبت کاری شده و حتی پوست بعضی حیوانات مانند کوسه و گورخر. مواد گران قیمتی مانند چوب درخت آبنوس، سنگ مرمر، و چوب های کمیاب نیز گاهی به کار رفته اند که بدین ترتیب برخی اجناس آرت دکو را برای ثروتمندان فراهم کرده اند.

تم های متداول

در سبک طراحی آرت دکو تم ها متعددی وجود دارند:

 • برگها، شاخه ها و چرم ها
 • پیکره های عریان
 • حیوانات اسطوره ای
 • خطوط زیگزاگ و هفت و هشتی
 • شکل های خورشیدی
 • سطوح ناهموار و دندانه دار(مانند ساختمان کرایسلر)
 • سبک طراحی آرت دکو و اشکال هندسی
  نمونه هایی از اشکال هندسی به کار رفته در آرت دکو

دکوراسیون خانه به سبک آرت دکو

اگر می خواهید بعضی عناصر این سبک را وارد دکوراسیون خانه خود کنید، خوش شانس هستید. دکور کردن تمام خانه یا اضافه کردن یک یا دو قطعه از سبک آرت دکو بسیار ساده است. در اینجا چند راهنمایی برای انجام این کار وجود دارد:

رنگهای شاخص در طراحی به سبک آرت دکو:

 • در این سبک از طراحی، رنگها تند و چشمگیر هستند و تضاد زیادی دارند. طیف های تیره و روشن زرد، قرمز، سبز، آبی و صورتی به خوبی با نقره ای، سیاه و کرومی ترکیب می شوند.
 • اگر می خواهید ترکیب رنگی ملایم تری داشته باشید رنگ کرم یا بژ را امتحان کنید که اغلب در اتاق نشیمن، غذاخوری و اتاق خواب به کار می رود. تضاد این رنگها با چوب صیقلی و مبلمان لاکی و براق ترکیبی بسیار زیبا پدید می آورند.

بیشتر بخوانید: چطور یک دکوراسیون تک رنگ خلق کنیم؟

مبلمان به سبک آرت دکو:

 • در طراحی مبلمان به سبک آرت دکو، اشکال قوی و ساده بدون تزئینات اضافه مدنظر قرار می گیرند. مبلمان هایی که از چوب های غیر معمول مانند چوب های گورخری ساخته می شوند، به اندازه قطعاتی که کرومی و آیینه ای هستند می توانند انتخاب فوق العاده ای برای این کار باشند.
 • طراحان مبلمان به سبک آرت دکو تمایل دارند که مبلها بزرگ باشند، بنابراین از اینکه مبل بزرگی می خرید هراس نداشته باشید. عسلی ها، گنجه ها و صندلی های کاملا بزرگ همه به خوبی نمایانگر دوره این سبک هستند.

  سبک طراحی آرت دکو با چوب
  به کار گیری چوب های صیقلی در آرت دکو

پارچه ها:

 • در یک اتاق با سبک آرت دکو از پارچه های زیبای گل گلی یا شطرنجی استفاده نکنید. در این سبک، پارچه ها معمولا ساده یا طرح هایی از اشکال هندسی دارند.
 • برای ایجاد نقطه قوت سعی کنید که با اضافه کردن کوسن هایی تک رنگ با رنگ های متضاد نقاط برجسته ای ایجاد کنید.

کفپوش ها:

 • کفپوش های لینولئوم با طرح های انتزاعی و همچنین کاشی های سیاه و سفید به اندازه کف پوش های صیقلی نمادین هستند. همچنین پارکتی که براق و صیقلی شده باشد نیز برای این کار ایده آل است.
 • به خاطر داشته باشید که در زمان پیدایش سبک طراحی آرت دکو کف زمین، با فرشهای بزرگ با طرح های هندسی پوشیده می شدند، پس اگر دوست دارید می توانید با خیال راحت این کار را بکنید.

بیشتر بخوانید: ترفندهایی برای دکوراسیون اتاق نشیمن کوچک

نورپردازی:

 • چراغ ها اغلب از شیشه یا کروم ساخته می شدند (که در آن زمان جنسی جدید محسوب می شد). روی شیشه ها معمولا با سیاه قلم یا مینا کاری تزئین می شد. شیشه سفید و شیشه های رنگی طرح تیفانی نیز بسیار رایج بودند.
 • هنوز این امکان وجود دارد که لوازمی که واقعا متعلق به آن دوران بودند را پیدا کنیم، اما اگر موفق نشدید نگران نباشید. در بازار مشابه آن طرحها بسیار تولید شده اند و موجود هستند.

با به کار گیری عناصر سبک طراحی آرت دکو در دکوراسیون خانه خود، می توانید نمایی مدرن و ساده از دوران آرت دکو را داشته باشید

پریسا عباسی

مطالب مشابه