نکاتی کلیدی برای سازماندهی کلی خانه

 نکاتی کلیدی برای سازماندهی کلی خانه

وقتی خانه بهم ریخته باشد، روحیه شما هم دچار افت چشمگیری خواهد شد. اما با کمی برنامه ریزی و گام به گام پیش رفتن می توانید خانه تان را به طور کلی سرو سامان بدهید و با یک سازماندهی کلی خانه ، اوضاع را روی روال بیندازید.

روشهایی برای سازماندهی کلی خانه

سازماندهی کلی خانه به شما احساس کنترل بهتری روی محیط اطرافتان خواهد داد. این کار موجب می شود که استرس شما کم شده و روی تندرستی و دسترسی شما به اهدافتان تاثیر خواهد گذاشت. ما در این گزارش قصد داریم تا شش روش برای این کار را به شما توصیه کنیم. با ما همراه باشید:

سر و سامان دادن به پارکینگ

پیشنهاد می کنیم این کار را از گاراژ یا پارکینگ خود شروع کنید، زیرا می تواند یکی از پرازدحام ترین مکان های خانه باشد. ممکن است هر بار که بخواهید ماشین تان را پارک کنید یا آن را سرویس کنید با تلی از مواد اضافی دور و بر خود مواجه باشید.  در اینجا رویکردی ساده، ارزان و سریع ارائه می شود.

  • چند تخته چوب آویزان کنید
  • برخی از ابزارهای خود را با کمک قلاب در سوراخ  روی تخته قرار دهید تا نظم گیرند
  • با استفاده از یک ماژیک، یک طرح کلی در اطراف هر ابزار ترسیم کنید تا مکان آن ذخیره شود.
 

این سیستم سازماندهی ابزار جدید شما را منظم نگه می دارد و موجب می شود که جای آنها را همیشه بدانید. این سیستم نظم دهی همچنین به سایر اعضای خانواده کمک می کند تا ابزارها را کنار هم بگذارند زیرا به راحتی می توان مکان های موجود را مشاهده کرد.

فضایی برای لباس چرک ها

اتاق لباسشویی یا رختشورخانه که در برخی خانه ها وجود دارد نیز می تواند بعضی اوقات در هم و شلوغ شود و منظم کردن آن زمان زیادی از شما بگیرد. اما اگر گاه به گاه این اتاق رختکن یا لباسشویی را سر موقع تمیز کنید و لباس ها را چرک باقی نگذارید به سلامت اعضای خانواده خود کمک کرده اید. سعی کنید که تمام لباس ها را داخل یک سبد بگذارید و اگر فضا دارید لباس های هر فرد خاص را در سبد خود گذاشته و نامش را روی آن بنویسید. این کار هم نقش پررنگی در سازماندهی کلی خانه شما ایفا خواهد کرد.

مرتب کردن آشپزخانه

آشپزخانه یک محیط مرکزی برای خانه و محل تجمع اعضای خانواده است و ممکن است هر کدام از اعضا حداقل ۳-۵ بار در روز وارد آَشپزخانه شوند. در این مکان وعده غذایی خود را صرف می کنیم، در هنگام صبحانه مطالعه می کنیم و از لپ تاپ و تبلت خود استفاده می کنیم. اینجا جایی است که غذا تهیه می شود و باید مرتب و منظم باشد. می توان از پارتیشن هایی برای جداسازی فضاها استفاده کرد و استیشن های کوچکی را برای قرار دادن وسایل مختلف تهیه کنند. همچنین سبدها نیز می توانند ایده جذابی برای سازماندهی وسایلی چون دستمال ها، نمک و فلفل، میوه ­ها، چاقو و … باشند.

 

بیشتر بخوانید: آشپزخانه ای مرتب با سازماندهی کردن کابینت خوراکی ها

دفترچه راهنمای خانگی

یک دفترچه راهنمای خانگی می تواند یک ابزار دستی مفید برای یادداشت کردن امور و رویدادها باشد، می توانید آن را به صورت یک تخته وایت برد روی یخچال بچسبانید.  برای کسانی که رویکرد دیجیتال را ترجیح می دهند، کتابچه راهنمای خود را روی یک سرویس ابری بسیار امن ذخیره کنید.

فضایی برای شارژرها

شارژهای مختلف لپ تاپ و گوشی و تبلت می­ توانند محیط خانه را شلوغ کنند و بهتر است فضایی برای شارژرها در نظر بگیرید.

جمع و جور کردن را به کودکان خود بیاموزید

از همان سال های ابتدایی رشد کودک به او یاد دهید که اسباب بازی های خود را داخل سبد انداخته و لباس هایش را اینور و آنور پرت نکند. بخشی از کمد دیواری را نیز می توانید برای او خالی کنید تا وسایلش را داخل آن بگذارد.

مرتب کردن وسایل حمام و دستشویی

یکی دیگر از نقاطی که مرتب کردن وسایل ان توصیه می شود، محیط داخلی حمام و دستشویی است. شامپوها را پس از هربار استفاده سر جای خود بگذارید، برای برس و مسواک ها جایگاهی مانند یک لیوان طراحی کنید . دراور و کمد و کشوی زیر روشویی را به مواد شوینده و دستمال اختصاص دهید.

هدی رضایی

مطالب مشابه