افزایش ۹۲ درصدی قیمت مسکن در یک سال

 افزایش ۹۲ درصدی قیمت مسکن در یک سال

مقایسه قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در تهران، نسبت به ماه مشابه پارسال، رشد قیمت مسکن افزایشی 91.7 درصدی را نشان می دهد 

بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن را منتشر کرد که براین اساس، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، نسبت به ماه قبل ۵.۱ درصد افزایش داشته و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل رشد قیمت مسکن افزایشی ۹۱.۷ درصدی داشته است. این در حالی است که این نرخ نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۰.۵ و ۷۷.۴  درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش نیک بوم و براساس گزارش منتشره توسط روابط عمومی بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۹، به ۸.۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۸ درصد کاهش و ۲۰۳.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:انتقادات مرکز پژوهشهای مجلس از طرح جهش تولید مسکن

آمار رشد قیمت مسکن در طول یک ماه

بر طبق این گزارش در ماه شهریور، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۴۲.۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵.۱ و ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۹، برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

رشد قیمت مسکن در ایران در شهریورماه 99
متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی و تعداد معاملات انجام شده در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران که حکایت از رشد قیمت مسکن دارد

توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی

در شهریورماه سال ۱۳۹۹ ،توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش ۶ تا ۸.۵میلیارد ریال، با اختصاص سهم۱۳.۸ درصد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند. واحدهای دارای ارزش ۸.۵ تا ۱۱ میلیارد ریال و ۳.۵ تا ۶ میلیارد ریال به ترتیب با اختصاص سهم های ۱۰.۶ درصدی و ۸.۴ درصدی،در رتبه بعدی قرار گرفته اند. در مجموع در این ماه، حدود ۵۰ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۱۶ میلیارد ریال اختصاص داشته است.

منبع: تجارت نیوز

 

غزال زیاری

مطالب مشابه