نکاتی برای دکوراسیون اتاق خواب شما

 نکاتی برای دکوراسیون اتاق خواب شما

یک خواب راحت و عمیق، می‌تواند دلخوری از یک روز سخت و پر تنش را از جان به در کرده شما را برای شروع یک روز خوشایند آماده کند. خوابیدن موضوع مهمی برای آرامش تن و ذهن است پس باید شرایط مناسبی هم برایش فراهم شود. آیا اتاق خواب شما فضای دلچسبی برای آرامش و به خواب رفتن هست؟ اصلا تا به حال به این نکته توجه کرده‌اید که آخرین رنگ و یا تصویری که پیش از به خواب رفتن می‌بینید چیست؟ با من همراه شوید تا نکاتی را درباره طراحی دکوراسیون اتاق خواب مرور کنیم؛ نکاتی که فضا را برای خوابی طلایی و رویایی آماده می‌کند. با نیک بوم همراه باشید.


بهترین رنگ برای خواب آرام در دکوراسیون اتاق خواب

رنگ عامل اصلی است که از طریق چشم، پیامی را به بدن انتقال می‌دهد. این پیام می‌تواند پیامی روشن و آرامش بخش درباره اینکه هlه چیز آرامش بخش و مناسب برای خوابیدن است باشد که از طریق رنگ ملایم آبی ایجاد می‌شود. رنگ‌های تند و شاد مثل قرمز، زرد و نارنجی رنگ‌های مناسبی برای اتاق خواب نیستند چرا که ذهن را تحریک و هوشیار می‌کنند. رنگ سبز هم خاصیت آرام کننده دارد و برای اتاق خواب مناسب است.

دنیای بدون فناوری


این روزها تمام وقت و بدون وقفه زندگی ما انسان‌های عصر ارتباطات تحت تاثیر تکنولوژی‌های ارتباطاتی است. تلویزیون، لپ‌تاپ، موبایل و سایر وسیله‌هایی که مدام در حال رساندن پیام به ما و تاثیرگذاری روی روح و روان ما هستند. به همین دلیل لازم است که در ساعاتی از شبانه‌روز این ارتباط به کلی قطع شود. پس یک قانون بگذارید و ورود وسایل ارتباطی مثل تلویزیون لپ تاپ و گوشی تلفن همراه در اتاق خواب را مطلقا ممنوع اعلام کنید. اجازه بدهید ساعات پایانی قبل از خواب بدون شنیدن اخبار و هیجانات ناشی از آن سپری شود. پس در دکوراسیون اتاق خواب وسایل دیجیتال را فراموش کنید.

مطالعه


قرار دادن یک میز کوچک و چراغ مطالعه با نور ملایم در کنار تخت خواب، گزینه جذاب و کاربردی در مقابل حذف وسایل فناورانه است. این کار هم به زیبا شدن چیدمان اتاق خواب کمک می‌کند هم شما می‌توانید پیش از خواب، با مطالعه، آرامش بیشتری به خودتان ببخشید.


نورپردازی


وجود پنجره یکی از الزامات اتاق خواب است که هم به نور رسانی طبیعی اتاق و هم تهویه هوا و اکسیژن رسانی کمک می‌کند. در مورد نورپردازی بهتر است در اتاق خواب از نورهای غیرمستقیم و ملایم مثل آباژور استفاده کنید تا نور کمتری به شما برسد. و چشمانتان به سمت خواب بروند. با طراحی یک نورپردازی عیرمستقیم شما می‌توانید فضای دلپذیر و رومانتیکی در اتاق خواب‌تان فراهم کنید.


دکوراسیون اتاق خواب ؛ کلاسیک یا مدرن


اتاق خواب هم مثل سایر فضای خانه می‌تواند مطابق با سبک دکوراسیون مشخصی شکل بگیرد. یک اتاق خواب کلاسیک دارای وسایل و تخت‌خواب مجلل و با شکوه است. تخت‌های تاج‌دار و روتختی مخمل و ساتن با رنگ‌های گرم و سنگین، آینه قاب شده طلایی و آباژور کلاسیک از مشخصات این سبک اتاق خواب است. در مقابل اتاق خواب مدرن خالی از آرایه و وسایل تزیینی است. تخت ساده و رنگ‌های زمینه‌ای خنثی به همراه یک رنگ تکمیلی به اتاق خواب سبک مدرن رنگ می‌دهد.

دکوراسیون اتاق خواب


اتاق خواب به سبک سنتی ایرانی


تصور کنید اتاق خواب شما دارای پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی است که نور خورشید را با رنگ‌های مختلف و نرم در فضا پخش می‌کند. این تصویر زیبا را با در نظر گرفتن سبک چیدمان سنتی ایرانی می‌توان بازآفرینی کرد. در اتاق خواب ایرانی یک قالی یا گلیم دستباف زمین را پوشش داده و گرمای هنر ایرانی را منعکس می‌کند. استفاده از پارچه‌های سنتی یا چهل تیکه برای رو تختی بهترین گزینه برای این سبک از چیدمان است. صندوقچه و کمدهای چوبی دارای کنده کاری انتخاب دیگری برای این اتاق رویایی است. همچنین شما دست بازی دارید در استفاده از انواع و اقسام صنایع دستی سنتی ایران تا دیوارها را با تابلوهای معرق، سوزن دوزی و …. آرایش دهید. پرده حریر سفید ساده که تاب بخورد و نسیم را از درز پنجره به درون هدایت کند، دیگر گزینه اتاق خواب ایرانی است. اسفاده از رنگ فیروزه‌ای کاشی‌های معماری ایرانی به زیبایی نشانه تعلق شما به فرهنگ سنتی ایران را نمایش می‌دهد. با به کارگیری این رنگ در وسایل و پوشش‌ها علاوه بر آرامش فضای خوشرنگ و نوستالژیکی پدید می‌آید. همچنین به جای مبل و یا صندلی در اتاق می‌توانید از پشتی یا مخده‌های خوش نقش استفاده کنید.خلوت و دنج


اتاق خواب را از شلوغی دور کنید و هرچه بیشتر به سکون و آرامش نزدیک کنید. یکی از اشتباهات چیدمان اتاق خواب استفاده بیش از اندازه از قاب عکس و وسایل زینتی و سایر وسایل است. شلوغی و وسایل اضافه را از اتاق حذف کنید و با چیدمانی محدود و انتخاب شده به فضا آرامش ببخشید. استفاده ار قاب بالای تخت خواب گزینه مناسبی برای زینت بخشیدن است. قرار دادن یک قاب عکس خاطره انگیز یا تصویری آرامش بخش فضا را رویایی و دلچسب می‌ند.


پریسا سجادی

مطالب مشابه