هرآنچه باید درباره یک دستگاه‌ رطوبت ‌ساز خانگی بدانید

 هرآنچه باید درباره یک دستگاه‌ رطوبت ‌ساز خانگی بدانید

از یک دستگاه رطوبت ساز خانگی چه انتظاراتی می توان داشت؟

آیا شناخت کافی از یک دستگاه رطوبت‌ساز و کاربردهای آن ندارید؟اگر در مورد دستگاه‌ رطوبت ‌ساز (بخور) اطلاعات چندانی ندارید، نگران نباشید. ما در اینجا از ظرفیت دستگاه گرفته تا بخور گرم و سرد، همه را توضیح خواهیم داد. همچنین، حقایقی را که باید در مورد این دستگاه‌ها بدانید، برایتان روشن خواهیم کرد. در این صورت، می‌توانید برای خرید یک رطوبت‌ساز، تصمیم درست‌تری بگیرید. همچنین، با نحوه مراقبت از این نوع دستگاه‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

در این مقاله با یک دستگاه رطوبت‌ساز آشنا شده و یاد می‌گیرید چرا وجود آن در خانه لازم است.

آیا به یک دستگاه‌ رطوبت ‌ساز خانگی نیاز دارید؟

پزشک شما ممکن است توصیه کند که یک دستگاه رطوبت‌ساز بخرید. این دستگاه به تنفس بهتر، اصلاح خشکی پوست یا یک مشکل پزشکی خاص کمک می‌کند. در این صورت، شما باید از پزشکتان بپرسید که چه نوع دستگاهی برای شما مناسب است؛ بخور گرم یا سرد.

با این حال، مصرف‌کنندگان معمولاً برای خرید دستگاه‌ رطوبت ‌ساز ، صرفاً براساس تمایلشان تصمیم می‌گیرند. خانه‌ای که هوای آن خیلی خشک است، ممکن است باعث برخی مشکلات تنفسی شود. همچنین، هوای خشک می‌تواند به مبلمان و سازهای زهی موسیقی (چوبی) آسیب برساند.

یک دستگاه رطوبت‌سنج بهترین وسیله برای اندازه‌گیری میزان رطوبت خانه است تا بدانید که آیا برای خانه به یک دستگاه‌ رطوبت ‌ساز خانگی نیاز دارید یا خیر. با این حال، شما می‌توانید از روی نشانه‌هایی بفهمید که خانه شما به رطوبت بیشتری نیاز دارد. پس از آن، باید یک دستگاه رطوبت‌ساز پیدا کنید که با اولویت‌های شما از نظر راحتی، نگهداری و قیمت متناسب باشد.

بیشتر بخوانید: چطور بفهمیم که درخانه به دستگاه مرطوب کننده هوا نیاز داریم؟

نکاتی که برای تهیه یک دستگاه‌ رطوبت ‌ساز باید در نظر داشت

اگر قصد تهیه یک دستگاه رطوبت ساز خانگی را دارید، باید چند فاکتور را مدنظر داشته باشید و با علم به این نکات و البته بررسی ویژگی های دستگاه های مختلف، برای خرید آن اقدام کنید.

آیا دستگاه‌های رطوبت‌ساز واقعاً بی‌صدا هستند؟

بسیاری از دستگاه‌های رطوبت‌ساز با عنوان «بی‌صدا» یا «کم‌ صدا» به فروش می‌رسند. ممکن است یک دستگاه‌ رطوبت ‌ساز از نظر طراحی بی‌صداتر از مدل دیگر باشد. به عنوان مثال، یک مدل اولتراسونیک از برخی مدل‌های دیگر بی‌‌صداتر است. با این حال، هیچ دستگاه رطوبت‌سازی کاملاً بی‌صدا نیست. سطح سرعت یا تنظیمات مخصوص شب، به شما امکان انتخاب پایین‌ترین (بی‌صداترین) حالت را می‌دهند.

آیا دستگاه رطوبت ساز واقعاً بی صدا است؟
دستگاه رطوبت ساز واقعاً بی صدا نیست.

برای اینکه بتوانید از مزایای تهویه مطبوع در اتاق خوابتان بهره‌مند شوید، باید به صدای این دستگاه‌ عادت کنید. البته این صدا مزایایی هم دارد. صدای کم این دستگاه می‌تواند صداهای آزاردهنده خانه را پوشش دهد. همچنین، به شما یادآوری می‌کند که دستگاه را پر کرده یا آن را خاموش کنید.

اندازه مطلوب دستگاه رطوبت‌ ساز خانگی

اندازه دستگاه رطوبت‌ساز را متناسب با مساحت محل مورد نظرتان انتخاب کنید. هر رطوبت‌سازی برای پوشش مساحت معینی طراحی شده است. در نتیجه، باید مساحت مکان مورد نظر خود را اندازه گیری کرده و دستگاه رطوبت‌ساز را مطابق آن خریداری کنید.

دستگاه رطوبت‌ساز را بیش از اندازه بزرگ انتخاب نکنید. در این صورت، احتمالاً با مشکلات رطوبت بیش از حد مواجه خواهید شد. بنابراین، اگر اندازه کوچک‌تری را انتخاب کنید، بهتر است. هنگام خرید دستگاه رطوبت‌ساز برای کل خانه، یک نکته را به‌خاطر داشته باشید. با اینکه این دستگاه‌ها برای کل خانه طراحی شده‌اند، اما پراکندگی رطوبت به طراحی خانه هم بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: بررسی دستگاه رطوبت ساز شیائومی Sothing Geometry

بهترین مکان برای یک دستگاه رطوبت‌ساز پرتابل

قرار دادن یک دستگاه رطوبت‌ساز در اتاق نشیمن یا جایی که همه از آن بهره ببرند، عاقلانه به‌نظر می‌رسد. با این حال، بهتر است از این دستگاه در جایی استفاده شود که بیشتر به آن نیاز باشد.

متداول‌ترین مکان برای قرار دادن دستگاه‌های رطوبت‌ساز، اتاق خواب است. با این حال، این بستگی به نیاز شما دارد. اینکه می‌خواهید هوای خشک یک اتاق را مرطوب کرده یا اینکه فقط خودتان از رطوبت اضافی بهره‌مند شوید.

بهترین مکان برای قرار دادن دستگاه رطوبت ساز پرتابل
بهترین مکان برای قرار دادن دستگاه رطوبت ساز اتاق خواب است.

ظرفیت دستگاه با اندازه مخزن آب آن ارتباطی ندارد

دستگاه‌های رطوبت‌ساز با تعیین ظرفیت فروخته می‌شوند، اما این به اندازه مخزن آب ربطی ندارد. ظرفیت دستگاه مربوط به میزان رطوبت خروجی طی یک دوره ۲۴ ساعته است. دستگاه رطوبت‌ساز برای دستیابی به خروجی بیان شده، ممکن است بیش از یک بار پر شود (در صورتی که مخزن آب کوچک باشد). همچنین، ممکن است لازم باشد دستگاه زیاد کار کند.

دستگاه رطوبت‌ساز هر چند وقت یک‌بار باید پر شود؟

به احتمال زیاد شما باید هر روز دستگاه رطوبت‌ساز را پر از آب کنید. یک دستگاه یک لیتری که به‌مدت هشت ساعت آهسته کار می‌کند، باید روزانه پر شود. به همین ترتیب، یک دستگاه ۱۲ لیتری هم که ۱۲ تا ۱۵ ساعت کار می‌کند، باید روزانه پر شود. حتی یک مدل کنسول ۴۰ لیتری نیز باید به‌طور مرتب پر شود، که البته انجام روزانه آن راحت‌تر است.

دستگاه رطوبت‌ساز هر چند وقت یک‌بار باید پر شود؟
دستگاه رطوبت ساز هر روز باید پر شود.

در مورد یک دستگاه قابل حمل (پرتابل)، باید مخزن را به‌طور کامل خالی کرده، سپس مجدداً آن را پر کنید. نباید فقط آب بیشتری به مخزن اضافه کنید. به این دلیل که باکتری‌ها در آب راکد پرورش می‌یابند. با خالی کردن کامل مخزن آب، خطر رشد باکتری‌ها را کاهش می‌دهید. در صورت امکان، مخزن را شستشو داده و خشک کنید. سپس، دوباره آن را با آب پر کنید. انجام این کار در یک مدل کنسول چندان آسان نیست، اما باید حداقل در فواصل منظم انجام شود.

مقایسه دستگاه رطوبت‌ساز تبخیری و اولتراسونیک (مافوق صوت)

تبخیر رایج‌ترین (و اساسی‌ترین) نوع فرآیند رطوبت‌سازی و معمولاً ارزان‌ترین آن است. مدل اولتراسونیک رطوبت متفاوتی تولید می‌کند. این مدل اغلب مه بسیار ریز یا نامرئی تولید کرده و معمولاً قیمت بیشتری دارد. برخی از دستگاه‌های رطوبت‌ساز اولتراسونیک بی‌صداتر هستند.

دستگاه رطوبت ‌ساز با امکان کنترل رطوبت خانه

وجود تنظیم‌کننده رطوبت در داخل دستگاه، مطمئناً یک ویژگی خوب است، اما نباید کاملاً به آن اعتماد کرد.

نحوه کار: شما سطح رطوبت موردنظرتان را تنظیم می‌کنید. سپس دستگاه، میزان رطوبت را در آن سطح حفظ می‌کند. با این حال، در برخی موارد نقص‌هایی وجود دارد- مثلاً دستگاه به سطح رطوبت تعیین شده نمی‌رسد.

برای اینکه از ایجاد رطوبت بیش از حد در خانه جلوگیری کنید، یک رطوبت‌سنج ارزان قیمت خریداری کنید. با استفاده از آن، رطوبت خانه خود را اندازه‌ بگیرید. سپس تنظیم‌کننده رطوبت در داخل دستگاه را به کار بیندازید. در این صورت، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که دستگاه درست کار می‌کند. رطوبت‌سنج و تنظیم‌کننده رطوبت با هم تفاوت دارند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با قابلیتهای رطوبت سنج و کاربرد آن در منزل

تعمیر و نگهداری دستگاه رطوبت‌ساز 

اگر نمی‌خواهید برای نگهداری دستگاه رطوبت‌ساز وقت بگذارید، بهتر است که این دستگاه را خریداری نکنید. به این دلیل که با پخش کردن باکتری‌ها با دستگاهی که به‌طور مرتب تمیز نمی‌شود، مزایای آن را بی‌اثر می‌کنید.

تعمیر و نگهداری دستگاه رطوبت ساز ضروری است
نظافت و ضدعفونی دستگاه رطوبت ‌ساز به صورت هفتگی

برخی توصیه می‌کنند رطوبت‌ساز را ماهانه با سرکه و مایع ضدعفونی‌کننده تمیز کنید. با این حال، بیشتر افراد پس از مدتی متوجه خواهند شد که باید این کار را هر هفته انجام دهند. تعداد دفعات نظافت بستگی به عوامل مختلفی از جمله میزان مواد معدنی آب، کیفیت هوای اتاق، مدت زمان ماندن آب در مخزن و سرعت رشد ذرات در فیلتر دستگاه دارد.

تکثیر و رشد باکتری‌ها در آب گرم سریع‌تر از آب سرد است. حتی اگر نیازی به تغییر فیلتر دائمی نباشد، لازم است آن را تمیز کرده و دستگاه را ضدعفونی کنید.

ویژگی‌ کنترل میکروب یا باکتری

برخی از دستگاه‌های رطوبت‌ساز دارای ویژگی داخلی کنترل باکتری هستند. این ویژگی برای جلوگیری یا کاهش خطر تولید باکتری در مخزن آب یا در نقطه خروج رطوبت است. این ویژگی و دیگر ویژگی‌ها مانند فنآوری نانو یا یون نقره، برای کمک به کاهش رشد باکتری‌ها فوق‌العاده هستند. برای این ویژگی‌ها باید هزینه بیشتری بپردازید، اما ارزش آن را دارد.

به خاطر داشته باشید که این ویژگی‌ها دستگاه را از تمیز کردن بی‌نیاز نمی‌کنند. شما همچنان باید روال نظافت و ضدعفونی دستگاه خود را ادامه دهید. برخی از دستگاه‌ها برای محافظت از باکتری‌ها از میله‌های نقره استفاده می‌کنند. این میله‌ها را باید گهگاهی خریداری و تعویض کنید.

علائم رطوبت بیش از حد

در حالی که از مزایای افزایش رطوبت لذت می‌برید، ممکن است این تعادل را به‌هم زده و مجبور شوید با رطوبت اضافی مقابله کنید. همان طور که قبلاً گفته شد، یک رطوبت‌سنج به شما کمک می‌کند تا میزان رطوبت را بسنجید.

نشانه‌های رطوبت اضافی عبارتند از: رطوبت در قسمت داخلی پنجره‌ها، سرد و تر بودن مبلمان و کفپوش‌ها، وجود بخار یا رطوبت روی آینه‌ها یا وجود قارچ/کپک در گوشه‌های دیوار. اگر به رطوبت بیش از حد مشکوک هستید، رطوبت‌سنج را تهیه کرده و حتی در صورت نیاز دستگاه رطوبت‌گیر را تهیه کنید تا رطوبت اضافی برطرف شود.

بیشتر بخوانید: بررسی دستگاه رطوبت گیر شیائومی Deerma Mini Dehumidifier CS10M

تعویض فیلترهای دستگاه

حتی اگر شرکت سازنده تغییر فیلتر را هر سه ماه یک‌بار توصیه کرده، ممکن است فیلتر دستگاه رطوبت ‌ساز شما به این اندازه دوام نیاورد. اگر آب منزل شما حاوی مواد معدنی زیادی باشد، این مواد، عملکرد فیلتر را مختل می‌کنند.

عواملی دیگری هم از جمله دود سیگار و پرز بدن حیوانات خانگی می‌توانند در طول عمر فیلتر تأثیرگذار باشند. همچنین، اگر آب در دستگاه باقی بماند، قارچ‌ها رشد خواهند کرد. حتی اگر ماه گذشته فیلتر را عوض کرده‌اید، ولی بوی ناخوشایندی حس می‌کنید، احتمالاً باید فیلتر را تعویض یا تمیز کنید. نسبت به مراقبت از دستگاه رطوبت‌ساز حساس بوده و همیشه یک فیلتر یدکی داشته باشید.

هر چند وقت یک بار باید فیلترهای دستگاه رطوبت ساز را عوض کنید؟
نظافت و تعویض فیلتر دستگاه رطوبت ساز

فیلترهای wick به آسانی قابل تعویض هستند

بیشتر فیلترهای wick قابل شستشو هستند. با این حال، برای تمیز کردن کامل این نوع فیلتر، کار و زمان زیادی لازم است. فیلترهای wick قیمت مناسبی داشته و به‌راحتی قابل تعویض هستند. به یاد داشته باشید که نظافت و ضدعفونی دستگاه رطوبت‌ساز خود را به‌طور مرتب انجام دهید.

گردو‌غبار سفید در اطراف رطوبت‌ساز 

آن گردوغبار سفید، رسوبات معدنی آب هستند. این رسوبات به‌صورت گردو‌غبار در نزدیکی خروجی دستگاه رطوبت‌ساز جمع می‌شوند.

برخی از افراد از قرص‌های نمک‌زدا کمک می‌گیرند. با این حال، بهترین راه برای کاهش رسوبات، استفاده از آب مقطر در دستگاه رطوبت‌ساز است. اگرچه این کار همیشه ممکن نبوده و اقتصادی نیست، اما اگر دستگاه شما کوچک باشد ارزش آن را دارد. در غیر این صورت، ممکن است لازم باشد رطوبت‌ساز خود را بیشتر نظافت کرده و گردوغبار آن را با جاروبرقی تمیز کنید.

چه موقع از بخور گرم یا سرد استفاده کنیم؟

در حالی که استفاده از یک رطوبت‌ساز گرم در زمستان و نوع سرد آن در تابستان منطقی به‌نظر می‌رسد، اما اغلب بیشتر به تمایل افراد بستگی دارد. گرما یا سرما بستگی به این دارد که کدام‌یک به تنفس بهتر و کاهش سرفه شما کمک می‌کنند.

اگر برای تنفس در سونا مشکل دارید، احتمالاً یک دستگاه رطوبت‌ساز گرم برایتان مناسب نیست. از طرف دیگر، اگر در سونا راحت هستید، نوع گرم بهترین گزینه برای شماست.

بخور سرد در مقابل بخور گرم در دستگاه رطوبت ساز
بخور سرد رایج‌ترین نوع دستگاه رطوبت ‌ساز

هر کدام از انواع گرم و سرد، رطوبت خانه شما را افزایش می‌دهند. با این حال، پزشک شما ممکن است یکی از آن‌ها را به شما توصیه کند. اگر نیاز به بخور دارویی داشته باشید، دستگاه رطوبت ‌ساز گرم برای این منظور طراحی شده است. با این حال، بخور سرد رایج‌ترین نوع دستگاه رطوبت‌ساز است.برخی تصور می‌کنند یک دستگاه رطوبت‌ساز گرم ایمن‌تر است، به‌ویژه اگر بچه‌های کوچک در خانه باشند.

هشدار درمورد رطوبت ساز گرم!

یک دستگاه رطوبت‌ساز گرم حاوی آب گرم در مخزن و همچنین یک المنت گرمایشی است. تماس کودک با هر دوی آن‌ها خطر سوختگی را در پی دارد.

با استفاده از دستورالعمل‌های استاندارد ایمنی و مراقبت مناسب، هر دستگاه رطوبت‌سازی می‌تواند ایمن باشد.

دستگاه رطوبت‌ساز با مراقبت کمتر

اگر تمایلی به نگهداری روزمره از یک دستگاه رطوبت‌ساز نداشته و سیستم گرمایشی شما از طریق کانال‌کشی عمل می‌کند، می‌توانید یک رطوبت‌ساز را در مسیر این کانال نصب کنید. این دستگاه به حداقل نگهداری نیاز دارد، اما باید به‌صورت حرفه‌ای نصب شود. این دستگاه تنها در مواقعی که سیستم گرمایشی خانه کار می‌کند، رطوبت را افزایش می‌دهد.

یک دستگاه رطوبت‌ساز با نیاز به مراقبت کمتر
نصب دستگاه رطوبت ‌ساز در مسیر کانال سیستم گرمایشی

دستگاه رطوبت ‌ساز را بدون نظافت انبار نکنید

هرگز دستگاه رطوبت‌ساز را با یک فیلتر مرطوب و بدون تمیز کردن آن در انبار رها نکنید. دستگاه را ضدعفونی کرده و قبل از عدم استفاده به مدت یک فصل، همه اجزای آن را کاملاً خشک کنید.

حتی اگر قبلاً دستگاه را تمیز کرده‌اید، هنگام استفاده مجدد، قبل از پر کردن آب مجدداً آن را تمیز کنید. هنگام عدم استفاده از دستگاه، ممکن است مقدار کمی باکتری در آن باقی مانده باشد.

ممکن است این کار وسواس‌گونه به‌نظر برسد، اما میکروب‌ها به‌راحتی می‌توانند در جایی که رطوبت باقی مانده، رشد کنند. بنابراین، باید برای محافظت در برابر گسترش باکتری‌ها به این کار اهمیت دهید.

آگاهی از نظرات دیگران 

مقایسه قیمت دستگاه‌های رطوبت‌ساز و خواندن نظرات مصرف‌کنندگان پیش از خرید فوق‌العاده است. با این حال، نظرات مصرف‌کنندگان نسبتاً متناقض است. به نظر می‌رسد تأثیرگذارترین عامل رتبه‌بندی، صدای دستگاه است. همچنین، اینکه یک دستگاه رطوبت‌ساز به چه میزان نظافت نیاز دارد.

به خاطر داشته باشید که اصطلاح «بی‌صدا» نیاز به تفسیر دارد- آنچه که شخصی بی‌صدا توصیف می‌کند، ممکن است برای دیگری صدای بلندی داشته باشد. با توجه به اینکه چندین عامل باعث می‌شوند تا رطوبت‌ساز نیاز به نظافت داشته باشد، مصرف‌کنندگان تجربیات متفاوتی در مورد تمیز کردن دستگاه دارند.

ماهرخ شیرودی

مطالب مشابه