خانه پیش‌ ساخته ، ساخت خانه‌ به سرعت برق و باد

 خانه پیش‌ ساخته ، ساخت خانه‌ به سرعت برق و باد

مجموعا مزایای خانه های پیش ساخته بیشتر از معایب آن است.

دوران بچگی با چیدن چند تا پشتی کنار هم دیوار خانه ساخته می‌شد و یک ملحفه سفید هم کار سقف خانه را می‌کرد و زندگی شروع می‌شد. حالا در دنیای بزرگ‌سالی هم می‌شود دیوارها را کنار هم چید و برای ساخت و ساز خانه مدت‌ها منتظر نماند. خانه پیش‌ ساخته محصول جذاب دنیای مدرن ساختمان‌سازی است که آرزوی خانه دار شدن را به سرعت برق و باد برآورده می‌کند؛ البته اگر زمین و پول خریدش را داشته باشید!

انواع خانه پیش ساخته

به صورت کلی، دو نوع خانه پیش ساخته وجود دارد. یک نوع خانه‌ای است که قطعات آن پیش ساخته‌ است و از کارخانه به محل مورد نظر منتقل شده و روی هم سوار می‌شود.
نوع دیگر خانه پیش ساخته‌ای است که در کارخانه ساخته شده و به محل منتقل شده و قرار می‌گیرد.

ویژگی های خانه های پیش ساخته

خانه‌های پیش ساخته همراه با رشد فناوری ساختمان سازی مدام در حال پیشرفت هستند و امکانات و ویژگی‌های به روزی دارند. در ساخت این خانه‌ها از مواد قابل بازیافت استفاده می‌شود و کمترین زباله ساختمانی را در پی دارد.
خانه‌های پیش ساخته براساس مواد اولیه برای ساخت انواع مختلفی دارد. این خانه‌ها از جنس چوب، بتن، ال اس اف و ساندویچ پانل ساخته ‌می‌شوند.

خانه پیش ساخته
استفاده از یک خانه پیش ساخته مزایای متعددی دارد

مزایای این خانه ها

خانه پیش ساخته به نسبت خانه‌های معمولی مزایایی دارد. اولین و مهم‌ترین ویژگی و مزیت آن سرعت در سخت و ساز است.
برای ساخت این خانه دیگر انتظار چند ماهه لازم نیست بلکه در مدت چند روز نصب و قابل استفاده برای زندگی و سکونت می‌شود.
در ساخت خانه‌های پیش ساخته از مواد اولیه عایق حرارتی استفاده می‌شود در نتیجه میزان هدر رفت انرژی در این خانه‌ها کمتر و بهینه‌تر است. این هم ویژگی مثبت دیگر این سازه‌ها است.
خانه پیش ساخته به طور معمول با وجود اینکه به سرعت و بدون دردسر ساخته و آماده می‌شود اما هزینه کمتری نسبت به خانه‌های معمولی در پی دارد و خرید آن به صرفه‌تر است. البته خانه‌های پیش ساخته لوکس و گران‌قیمت هم هستند که هزینه بالایی برای خرید آن باید پرداخت.
در ساخت خانه‌های پیش ساختی موارد ایمنی مثل ضد زلزله بودن سازه، ضد آتش‌سوزی و آب گرفتگی در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه این خانه‌ها از لحاظ ایمنی مطمئن تر از خانه‌های دیگر هستند.

مصالح این خانه‌ها سبک هستند و اسکلت بندی‌شان قابل انعطاف طراحی‌ می‌شود که موقع زلزله خطری ساکنان را تهدید نکند.

یک خانه پیش ساخته
خانه پیش ساخته در زمانی کوتاه ساخته و آماده می شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بتن شفاف ؛ بتنی که ظاهری لطیف و جذاب دارد

معایب این خانه ها

البته این نوع خانه‌ها معایبی هم درد مثل اینکه در ساخت و طراحی ان محدودیت وجود دارد. از دوطبقه بیشتر امکان ساخت وجود ندارد و چون به شکل پیش ساخته است تنوع چندانی در طراحی آن نمی‌شود ایجاد کرد.نکته دیگر اینکه این نوع خانه‌ها برای نصب نیاز به نیروی متخصص خود را دارند و ساخت و ساز آن به سادگی خانه‌های معمولی نیست.

پریسا سجادی

مطالب مشابه