راهکارهایی مفید برای جلوگیری از سرقت از منزل

 راهکارهایی مفید برای جلوگیری از سرقت از منزل

امنیت یکی از دغدغه‌های همیشگی انسان بوده و هست. تامین این حس حیاتی و دائمی کمی سخت اما لازم است. امنیت از مرزها آغاز شده و به چهاردیواری خانه ها می‌رسد. جلوگیری از سرقت از منزل به موضوع مهمی تبدیل شدهاست. اگر به این نیاز انسان پاسخ داده نشود سلامت روانی و جسمی به خطر می‌افتد. با نیک بوم همراه باشید.

راهکارهایی برای جلوگیری از سرقت از منزل

این امنیت دو وجه دارد یکی امنیت جانی و یکی امنیت روانی که دو حلقه متصل به هم هستند و باید در کنار هم دیده شوند. بی توجهی یا ندیدن یکی از آنها می‌تواند هر دوی این وجه را تحت تاثیر قرار دهد. موضوعی که در سطح جامعه و به صورت شخصی باید تامین شود. وجه اجتماعی آن به عهده بازیگران امنیتی کشور تامین می شود و وجه شخصی آن به خودمان برمی‌گردد.

پیشگیری بهتر از درمان

اما در این میان برای تامین امنیت خانه خود هم باید آستین همت بالا بزنیم. این کار پیش از بروز دزدی یا تعرض به خانه به عهده خودمان و در صورت بروز این اتفاق به عهده نیروی انتظامی است. پس اگر بخش اول آن را خودمان به خوبی رعایت کنیم شاید دیگر نیازی به کمک گرفتن از نیروهای انتظامی نباشد. برای بالا بردن امنیت خانه خود باید راه‌های ورود سارقان به خانه را ببندیم. این کار هم با استفاده از برخی تجهیزات امنیتی ممکن است.

استفاده از سیستم‌های ضد سرقت، بالا بردن ایمنی در و پنجره‌ها و تعویض دوره‌ای قفل‌ها روش‌هایی است که به افزایش امنیت خانه شما کمک می‌کند. چهاردیواری که با یک عمر خونه دل خوردن و تلاش کردن ساخته‌اید و به عنوان یک سرمایه به آن نگاه می‌کنید. پس رعایت نکات ایمنی را فراموش نکنید.

سرقت از منزل

ورودی‌ها مهمترین مکان برای جلوگیری از سرقت منزل

ورودی هر خانه نخستین حفاظ امنیتی شما است. خط اول مقابله با دزدی و سرقت در هر مکانی ورودی‌ها هستند که مانند سپری علیه مهاجمان عمل می‌کنند. اگر به بالا بردن ایمنی این حفاظ امنیتی دقت کنیم تا حد زیادی از بروز سرقت پیشگیری کرده‌ایم. برای این کار هم می‌شود از درهای ضد سرقت و ایمن با قفل‌های محکم و غیرشکننده استفاده کرد. درهایی که از ۴۰ درصد ورودهای غیرقانونی به خانه‌ها و اماکن پیشگیری می‌کند. پس در انتخاب در و قفل‌ها دقت کافی داشته باشید و هزینه کردن در این زمینه شما را از هزینه‌های بعدی مصون می‌کند.

سالها است که درهای ضد سرقت به دلیل امنیت بالا و استحکام بیشتر جایگزین درهای قدیمی شده است. درهای چوبی که در گذشته به عنوان در منازل استفاده می‌شد، اصلا ایمن نبودند اما درهای جدید در برابر هرگونه فشار، ضربه یا دست‌کاری قفل، ایمنی بالاتری دارند و راه ورود سارقان را تا حدودی می‌بندند.

در هنگام سفر هم از عملکرد قفل‌ها مطمئن شوید و لولاها و منافذ را به خوبی بررسی کنید تا مطمئن شوید راه ورود هر گونه غریبه ای به خانه را مسدود کرده اید. البته استفاده از چشمی‌ها و زنجیر امنیتی بر روی درهای ورودی هم به بالا بردن امنیت خانه شما کمک می‌کند.

جلوگیری از سرقت از منزل ؛ از پنجره‌ها غافل نشوید

پنجره‌ها هم یکی از ورودی‌های خانه برای سارقان محسوب می‌شوند. این پنجره‌ها درهای کوچک ورودی خانه هستند که برای ورود سارقان یک راه مطمئن و راحت به حساب می آیند. پس استفاده از پنجره های مطمئن و ضد سرقت برای بالا بردن امنیت خانه شما موثر است. بررسی دوره ای پنجره ها و رفع نواقص و مشکلات آنها را فراموش نکنید. استفاده از حفاظ های فلزی هم تاثیر زیادی در افزایش آرامش خیال شما دارند.

استفاده از سیستم های ضد سرقت را هم مدنظر داشته باشید شاید خرید و نصب آنها هزینه ای برای شما ایجاد کند اما این هزینه یک سرمایه گذاری بزرگ برای بالا بردن امنیت خود و خانواده‌تان محسوب می شود. پس برای خرید این سیستم ها حتما به استاندارد بودن آنها توجه کنید.

معمولا سارقان به دنبال اموال گرانبهای شما هستند. طلا، سکه، پول و اشیای گران قیمت. پس حتما برای نگه داشتن این اموال نکات ایمنی را رعایت کنید و با در نظر گرفتن یک گاوصندوق مطمئن در جایی دور از چشم سارقان، خیالتان را از عدم سرقت آنها آسوده کنید.

جلوگیری از سرقت منزل

سفر

اگر قصد سفر دارید به چند نکته دقت کنید. برخلاف تصور عموم روشن گذاشتن دائمی چراغ در خانه برای گمراه کردن سارقان یک روش اشتباه و نادرست است. هچنین کشیدن پرده ها برای دید نداشتن به خانه هم یکی از دیگر اشتباهات مرسومی است که راه دزدی و سرقت از خانه را باز می کنند. پس در هنگام سفر به این نکات دقت کنید و به جای این روش های غلط به استفاده از سیستم های امنیتی متوسل شوید. کلید خانه خود را به افراد غیرمطئن ندهید و نیازی هم نیست که همه از نبود شما در خانه باخبر شوند. با رعایت این نکات امنیت روانی خود را در طول سفر تامین کنید.

مشاعات

اگر در آپارتمان زندگی می کنید حتما در مشورت با دیگر همسایگان، امنیت مشاعات را بالا ببرید این کار را هم با استفاده درست از سیستم‌های حفاظتی و امنیتی در راه‌پله‌ها، درهای ورودی، آسانسورها و پارکینگ‌ها انجام دهید. مثلا برای درهای ورودی از ابزارهای بسته شدن درها به صورت خودکار و قفل‌های ایمن استفاده کنید. نصب دوربین در آسانسور، جلوی در ورودی، پارکینگ‌ها و راه‌‌پله ها را هم مدنظر داشته باشید.

به صورتی کلی باید گفت که رعایت نکردن اصول ایمنی برای استفاده از درهای ورودی‌ خانه، عدم استفاده از سیستم‌های حفاظتی و ضد سرقت، نگهداری اشیا و وسایل قیمتی در خانه و در جای نامناسب مهم‌ترین راه‌های افزایش سرقت است. پس برای تامین امنیت خود و خانواده تان به این نکات مهم دقت کنید.

ندا سهیلی

مطالب مشابه