نحوه تمیز کردن ناودان‌ ها و لوله‌های آبراه

 نحوه تمیز کردن ناودان‌ ها و لوله‌های آبراه

شیوه صحیح تمیز کردن ناودان‌ های خانه برای استقبال از فصل بارندگی

ناودان‌های سقفی که از لبه های دیوار آویزان هستند، بخش مهمی از اجزای روی پشت بام و سقف هستند؛ به ویژه در مناطقی که باران زیادی می‌بارد. از همین رو هرگونه گرفتگی یا مشکلی در ناودانها و آبراه ها، مشکلات زیادی را با خود به همراه خواهد داشت. حالا و با خنک تر شدن هوا و نزدیک شدن به فصل پاییز و شروع فصل بارندگی، بهترین کار این است که برای تمیز کردن ناودان ها و لوله های آبراه دست به کار شویم و با رفع هرگونه گرفتگی، احتمال بروز مشکلات این چنینی را از بین ببریم.  با نیک بوم همراه باشید تا اصول تمیز کردن ناودان‌ها را یاد بگیرید.

اهمیت تمیز کردن ناودان ها و مراحل این کار

سیستم ناودان عبور جریان مناسب آب از پشت بام خانه را تضمین می کند. این سیستم به محافظت در برابر پوسیدگی و خرابی ایزوگام سقف و دیوارهای ساختمان کمک می کند و همچنین با هدایت آب به فاضلاب، فضای پشت بام را خشک نگه می دارد.

ناودانها و سرریزها می توانند با برگها و هر گونه شی دیگری مسدود شوند و همین امر مانع عملکرد صحیح سیستم می شود؛ بنابراین تمیز نگه داشتن و عبور جریان آزاد آب از مسیرهای از پیش تعبیه شده ضروری است. گرفتگی ناودان به ویژه در بعضی از مواقع سال، از جمله در بهار هنگامی که درختان در حال ریختن شکوفه هستند و در پاییز هنگام ریزش برگها بیشتر می شود.

تمیز کردن ناودان‌ ها
تمیز کردن ناودان‌ ها در فصول بهار و پاییز که باران بیشتری می بارد ضروری است

اصول ایمنی را فراموش نکنید

خوشبختانه تمیز کردن ناودانها و آبراه‌ها کار بسیار ساده ای است و هر سال باید نظافت آنها را مدنظر قرار دهید. برای این کار به یک نردبان نیاز است. حتماً نردبان کشویی محکمی داشته باشید که به اندازه کافی بلند باشد تا بتواند شما را به لبه سقف برساند و همیشه هنگام استفاده از نردبان نکات ایمنی را اجرا کنید. اطمینان حاصل کنید که پایه روی یک سطح یکنواخت قرار گرفته و از تکیه دادن به نردبان، هنگام کار خودداری کنید. بهتر است برای قسمت‌های دورتر ، نردبان را مرتباً حرکت دهید تا خطر سقوط ناشی از کشیده شدن بدن را به حداقل رسانید.

بیشتر بخوانید: استفاده از نردبان ؛ نکات ایمنی برای ایستادن بین زمین و آسمان

روش تمیز کردن ناودان‌ ها

اولین کار این است که تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید گرد وخاک و برگ‌ها را جمع کنید؛ با در نظر داشتن اینکه مواد موجود روی پشت بام خشک و شکننده، یا مرطوب باشند می‌توانید از روش‌های متفاوتی برای تمیز کردن ناودان مثل جارو کردن، جمع آوری با دست برای مواد بزرگ و با سطل جمع کردن استفاده کنید. روش سطل بسیار مرسوم است و می‌توانید هنگامی که خرپشته را جارو زدید، آشغال و برگ‌ها را به سمت سطل هدایت کنید و داخل آن بریزید. اما اگر برگ‌ها خشک هستند، پس از جارو کردن آنها را داخل کیسه زباله هدایت کنید. حواستان باشد که کیسه را بیش از حد پر نکنید، زیرا پایین آوردن آن از نردبان سخت می‌شود.

رعایت اصول ایمنی در هنگام تمیز کردن ناودان ‌ها
در هنگام تمیز کردن ناودان‌ ها اصول ایمنی را رعایت کنید

بررسی نشتی ها

الان زمان مناسبی برای بررسی نشت، خرابی و تعمیرات است. با دقت به سطح ناودانها و آبراه ها توجه کرده و هرجا که دچار آسیب دیدگی شده را مدنظر قرار دهید. هر گونه شکستی، نشتی و چکه ها را می توان با قیروگونی کردن یا استفاده از نوارهای ضدآب یا اسپری‌های آب بندی خاص برطرف کرد. همچنین اطمینان حاصل کنید که ناودان با باد تکان نخورده باشد و سر جای خود محکم شده باشد.

بیشتر بخوانید: زمان ایده آل برای انجام سرویس دوره ای منزل در فصول مختلف

قرار دادن درپوش

پس از تمیز کردن ناودان ها از برگهای خشک و هرگونه ماده مسدود کننده ، مقداری آب روی ناودان بریزید تا مطمئن شوید که به راحتی پایین می‌آید یا خیر. همچنین لازم است روی چاه پشت بام نیز درپوش قرار دهید تا برگ ها وارد لوله فاضلاب نشوند و آن را مسدود نکنند. مقداری آب داخل چاه پشت بام بریزید تا با جریان آب،شرایط داخلی لوله های فاضلاب را بررسی کنید. درصورت انسداد احتمالی، آب را با فشار باز کرده و داخل مسیر بگیرید تا ضایعات را بشوید و پایین ببرد. اما اگر نهایتا آب نتوانست گرفتگی را برطرف کند و با جمع شدن آب روبرو شدید، باید از تعمیرکار کمک بگیرید تا با روش فنر زنی گرفتگی را باز کرده و مشکل را برطرف کند.

 

هدی رضایی

مطالب مشابه