تابلو فرش دستباف، نقشی اصیل بر دیوار

 تابلو فرش دستباف، نقشی اصیل بر دیوار

تابلو فرش دستباف یک انتخاب مناسب و تحسین برانگیز برای قرار گرفتن در چیدمان خانه است

رنگ در رنگ، نقش‌های به هم پیوسته با الیاف طبیعی رنگ شده با روناس و انار و… گره در گره می‌خورند و با جادوی سرانگشتان هنرمند قالیبافان ایرانی و به بافته‌ای نفیس بدل می‌شوند. قالی ایرانی یک اثر هنری ارزشمند است که به غیر از نقش کفپوشی اصیل و گران‌بها به شایستگی قاب گرفته می‌شود و بالانشین دیوارها می‌شود. تابلو فرش دستباف ایرانی قالیچه‌های ظریفی هستند که در مقیاسی کوچک‌تر از قالی با ظرافت و وسواس بافته می‌شوند.

آشنایی با تابلو فرش دستباف

تابلوفرش‌های دستباف در نقش‌های متنوعی بافته می‌شوند. اما به طور کلی نقش‌های تابلو فرش، شامل منظره‌های طبیعی، نقش گل و گلدان، حیوانات، پرتره و چهره‌های مشهور و آیات قرآن و احادیث است.

تابلو فرش دستباف از خیابان شانزه لیزه
تابلو فرش دستباف از خیابان شانزه لیزه پاریس

ویژگی های تابلو فرش

نقش گره در ظرافت تابلو فرش زیاد است. گره نحوه به هم پیوستن تار و پود در قالیبافی است که انواع مختلفی دارد. وقتی به پشت تابلو فرش نگاه کنید تعداد گره  ها و منظم و پشت هم قرار گرفتن گره‌ها، نشانه‌ای از مرغوب بودن آن است.

تابلوهای از جنس الیاف ابریشمی به دلیل ظرافت و زیبایی و درخشش خاص ابریشم ظریف‌تر، زیباتر و گران قیمت تر هستند. بافته شدن تابلو فرش از الیاف طبیعی ابریشم، ارزش و کیفیت آن را بالاتر می‌برد. برای تشخیص طبیعی بودن ابریشم راه‌هایی وجود دارد. یک راه سوزاندن تکه‌ای از نخ ابریشم است. اگر نخ بسوزد و شبیه گلوله‌ای سیاه شود طبیعی است و اگر سفید رنگ شود و بوی سوختن کاغذ داشته باشد مصنوعی است. همچنین که الیاف ابریشم طبیعی گرما ایجا می‌کند که می‌شود با لمس بافته آن را احساس کرد.
تابلو فرش‌ دستباف نقش برجسته یک اثر هنری زیباست که می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را مجذوب کند. روند ایجاد برجستگی در تابلو فرش دستباف در زمان بافت اتفاق نمی‌افتد، بلکه بعد از پایان بافت و در زمان پرداخت آن به شکل برجسته پرداخت می‌شود. این مرحله به مهارت بالایی نیاز دارد که توسط پرداخت‌گر انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: فرش عتیقه ، اثر هنری گرانقدر و شایان توجه

تابلو فرش دستباف با طرح بازار مسگرها
تابلو فرش دستباف ارزشمند با طرح بازار مسگرها

برترین تابلو فرش دستباف ایران

در میان شهرهای بافنده تابلوفرش، “سردرود” در تبریز به خاطر بافت تابلوفرش‌های ظریف، مرغوب و زیبا شهرتی جهانی پیدا کرده است. چنان که عنوان پایتخت تابلو فرش دستباف ایران و جهان را از آن خود کرده است. تابلو فرش‌‌های دستباف سردرود به دلیل طیف رنگ متنوع و ظرافت به کار رفته در آنها از ارزش و محبوبیت بالایی برخوردارند. تابلو فرش سردرود بیشتر در قالب پرتره بافته می‌شود، نقش‌های هنری، نقاشی، منظره و آیات قرآن هم از دیگر نقوش بافته شده این منطقه است.

بیشتر بخوانید: اصول مهم نگهداری از فرش دستباف در خانه

تابلو فرش دستباف با طرح گلدان
تابلو فرش دستباف با طرح گل و گلدان

تابلو فرش یک انتخاب مناسب و تحسین برانگیز برای قرار گرفتن در چیدمان خانه است. این نوع اثر زینتی علاوه بر زیبایی خاص و هنرمندانه جلوه‌ای از اصالت و فرهنگ و هنر ایرانی را منعکس می‌کند.
اگر فضای دکوراسیون شما به سبک کلاسیک است از داشتن یک تابلوفرش دستباف متناسب با رنگ دکوراسیون غافل نشوید. این انتخاب به همراه یک نورپردازی ظریف چیدمان کلاسیک شما را تمام و کمال می‌کند.

پریسا سجادی

مطالب مشابه