راهکارهایی برای برقراری تعادل در زندگی کاری و شخصی

 راهکارهایی برای برقراری تعادل در زندگی کاری و شخصی

ایجاد تعادل در زندگی کاری و شخصی در داشتن یک زندگی آرامتر به شما کمک می کند.

قبلا ساعت کاری از صبح تا عصر بود. اما حالا، افراد ساعت‌های بسیار بیشتری را کار می‌کنند. گاهی ممکن است افراد متعهد باشند که در تمامی طول ۲۴ ساعت آماده کار باشند. در نتیجه، جنبه‌های مهم سلامت، مانند سلامت روانی، احساسی، و اجتماعی نادیده گرفته می‌شود. آیا تعادل در زندگی و کار شما نیز به هم ریخته است؟ در این صورت، همراه ما در این مقاله باشید تا ببینید چطور می‌توانید تعادل را برگردانید.

راهکارهایی برای ایجاد تعادل در زندگی

شما با ایجاد تعادل در زندگی کاری و شخصی می توانید به مراتب راحت تر و ریلکس تر زندگی را دنبال کنید. چرا که داشتن یک زندگی پرتنش و نامتعادل، حسابی فکر شما را پریشان می کند. در این مقاله ما قصد داریم تا از یک سو به شما بیاموزیم که شرایط زندگی تان را ارزیابی کنید و از سوی دیگر راهکارهایی برای برقراری تعادل در زندگی کاری و شخصی را به شما می آموزیم. با ما همراه شوید:

 1. ارزیابی سلامت روانی، احساسی، و فیزیکی

برنامه کاری خود را چک کنید تا ببینید که آیا بیش از حد شلوغ است یا نه :

 • این که مرتبا به این فکر کنید که زمان در حال از دست رفتن است، می‌تواند شما را به مرز جنون برساند. یک نشانه این که تعادل زندگی و کار شما به هم ریخته، این است که مرتبا احساس می‌کنید که زمان دارد به‌سرعت می‌گذرد و به کارهایتان نمی‌رسید. برای مثال، شاید چندین پیام صوتی یا ایمیل دارید که به آنها جواب نداده‌اید. ممکن است خیلی بعد از آن که همه محل کار را ترک کردند، شما سر کار بمانید و با این حال همه کارها تمام نشود. در واقع به نظر می‌رسد که هر کاری که می‌کنید، به اندازه کافی وقت ندارید.
برقراری تعادل در زندگی کاری و شخصی
برای برقراری تعادل در زندگی کاری و شخصی باید از ترفندهای متعددی بهره برد.

به تغییرات شناختی توجه کنید.

 • اضطراب مزمن و همیشگی ناشی از کارهای زیاد، ممکن است روی عملکرد شناختی شما تاثیر بگذارد. ممکن است مرتبا فراموش کنید که اشیا را در چه جاهایی گذاشته‌اید یا این که قرارهای خود را فراموش کنید. ممکن است در زمینه تصمیم‌گیری، چه تصمیمات بزرگ و چه تصمیمات کوچک، دچار مشکل شوید. ممکن است دریابید که به دلیل عدم تمرکز، کارآیی لازم را ندارید.
 • فراموش‌کاری و ناتوانی در تمرکز ممکن است نشان‌دهنده این باشد که استراحت کافی نداشته‌اید و نیاز زیادی به مرخصی و سفر دارید.
 • شما همچنین ممکن است دریابید که بیشتر و بیشتر، وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت می‌گذرانید تا از انجام کار اجتناب کنید، چرا که یا بیش از حد خسته‌ شده‌اید، یا این که توان تمرکز ندارید.

آیا اغلب عصبانی، بی‌قرار، یا آشفته هستید؟

 • اگر می‌بینید که مرتبا به فرزندان، همسر، یا همکاران خود پرخاش می‌کنید، شاید نیاز به استراحت داشته باشید. وقتی که مراقبتتان از خود کم می‌شود، صبوری از اولین چیزهایی است که از دست می‌رود. شاید بر سر کوچک‌ترین مسائل عصبانی شوید یا این که زیاد به شما بگویند که از دنده چپ بلند شده‌اید.
 • برای مثال، اگر اغلب مجبور هستید که پیاده‌روی کنید تا کمی آرام شوید، ممکن است نیاز به استراحت داشته باشید.

بیشتر بخوانید: کارهایی که بعد از اتمام فاصله گذاری اجتماعی انجام خواهیم داد

درباره حس منفی‌تان روراست باشید

 • این که دائما کار کنید و هیچ تفریحی نداشته باشید، باعث می‌شود بسیار ملالت‌بار باشید. ساعات زیاد کار، بدون استراحت یا ارتباطات اجتماعی باعث می‌شود حس منفی‌ای پیدا کنید. زمانی که دور و بر افراد هستید، ممکن است توی ذوق آنها بزنید. ممکن است زیاد غر بزنید و از خودتان به دلیل این که کامل نیستید بدتان بیاید.
 • همچنین، شما ممکن است دریابید که هیچ علاقه‌ای به شغلتان ندارید. شما زمانی دوست داشتید پیشرفت کنید، اما حالا دیگر آن علاقه را ندارید.

به ساعت خواب خود توجه کنید

این که سر کار یا در هنگام تماشا کردن تلویزیون خوابتان ببرد کاملا نشان می‌دهد که نیاز به برقراری تعادل کار و زندگی دارید. حتی زمانی که می‌خواهید بخوابید هم ممکن است استراحت باکیفیتی نداشته باشید، چون نگران ارائه فردا هستید یا ایمیل‌های کاری را روی موبایل خود چک می‌کنید. وقتی بیدار می‌شوید، احساس می‌کنید که خوب استراحت نکرده‌اید و سر حال نیستید.

 • همچنین، ممکن است عادت‌های بدی برای خواب پیدا کرده باشید، مثلا این که آن‌قدر به گوشی خود زل بزنید تا این که خوابتان ببرد، یا نیاز به داروی خواب‌آور پیدا کرده باشید.
ایجاد تعادل در زندگی با خواب به موقع و کافی
خواب به موقع و کافی نقش موثری در برقراری تعادل در زندگی شخصی و کاری ایفا می کند.

مراقب وزنتان باشید

 • کار کردن برای ساعت‌های متمادی می‌تواند به‌مرور باعث شود که اضافه‌وزن پیدا کنید. وقتی از سر کار برمی‌گردید، به فکر رفتن به باشگاه یا فعالیت‌های ورزشی نیستید. شما آن‌قدر کم‌انرژی شده‌اید که تنها کاری که در خانه انجام می‌دهید این است که تلویزیون تماشا کنید و فست‌فود بخورید، که همین‌ باعث مشکلات جسمانی می‌شود.
 • آیا در هنگام فعالیت‌های معمول دچار نفس‌تنگی می‌شوید یا مفاصلتان درد می‌گیرد؟ در این حالت باید برنامه‌ریزی کنید و به سراغ ورزش بروید و رژیم غذایی خود را هم سالم کنید.
 1. روابط خود و اوقات فراغتتان را ارزیابی کنید

بهانه‌هایتان را بشمارید

 • معمولا در برقراری تعادل میان زندگی و کار، این زندگی است که قربانی یا دچار آسیب می‌شود. شاید آن‌قدر درگیر کار باشید که در فعالیت‌های خانوادگی یا رویدادهای اجتماعی شرکت نکنید. شاید بهانه می‌آورید تا به دوستان و خانواده بگویید که چرا وقت کافی برای آنها ندارید.
 • شاید تصور کنید که دوستان و خانواده از شما توقعات غیرمعمول دارند. در این حالت تصور می‌کنید که آنها درک نمی‌کنند که شما چقدر مشغول هستید.
 • اگر بهانه‌هایتان را بشمارید، درمی‌یابید که تعداد غیبت‌هایتان در فعالیت‌های خانوادگی بیشتر از تعداد حضورهایتان است.

به شکایت‌های عزیزانتان توجه کنید

 • دوستان و خانواده شاید در ابتدا درک کنند که شما نمی‌توانید در مراسم عروسی یا فارغ‌التحصیلی شرکت کنید. اما آنها هم سرانجام از دست شما عاصی می‌شوند. شاید به شما بگویند که تعهدی به عزیزانتان ندارید. روابط شما ممکن است دچار مشکل شود. به مرور زمان، درمی‌یابید که دیگر شما را دعوت نمی‌کنند چون دیگر توقع ندارند که به مراسم‌ها بروید.
 • این شکایت‌ها را نادیده نگیرید. با خودتان روراست باشید. عزیزان شما به خاطر این که حوصله‌شان سر رفته شکایت نمی‌کنند، بلکه می‌خواهند به شما این پیام را بدهند که در حال نادیده گرفتنشان هستید.
دیدار با دوستان برای برقراری تعادل در زندگی شخصی و کاری
دیدار با دوستان در برقراری تعادل در زندگی شخصی و کاری بسیار حائز اهمیت است.

به فکر روابط نزدیکتان باشید

 • آیا احساس تنهایی می‌کنید و حس می‌کنید دیگر با کسی صمیمی نیستید؟ به این فکر کنید که اگر نیاز به پشتیبانی احساسی داشته باشید، دوستان صمیمی و محرم‌های رازتان چه افرادی هستند. اگر بخواهید حرف بزنید یا خوش بگذرانید به سراغ چه کسی می‌روید؟ اگر کسی را پیدا نمی‌کنید، احتمالا بیش از حد درگیر کار شده‌اید.

روزهای مرخصی‌ باقی‌مانده‌تان را بشمارید

 • اگر کلمه مرخصی برای شما ناآشنا است، این یعنی تعادل زندگی و کار شما به هم ریخته است. زمانی که به شغلتان آمدید، شاید خوشحال بودید که سالانه دو هفته مرخصی دارید. اما شاید هرگز از آن مرخصی استفاده نکرده باشید. همسر و دوستان شما ممکن است به شما بگویند که به یک سفر خاص بروید. اما شما انگار هرگز فرصت سفر را پیدا نمی‌کنید.
 • اگر در پایان سال، تقریبا تمام روزهای مرخصی‌تان باقی مانده باشد، قطعا بیش از حد کار کرده‌اید.
 • شاید هنگامی که بیمار می‌شوید، به جای آن که استراحت کنید، تلاش کنید که به کار ادامه دهید. اما شما باید مرخصی استعلاجی بگیرید. این مرخصی‌ها را برای همین  روزها و شرایط گذاشته‌اند.

از خود بپرسید که آخرین بار چه زمانی کاری را برای خودتان انجام دادید

 • شاید به‌سختی به یاد بیاورید که چه زمانی خوش گذراندید. منظور ما از خوش‌گذرانی این نیست که در هنگام رفتن به سر کار موسیقی گوش بدهید. برای این که تعادل کار و زندگی داشته باشید، نیاز به زمانی دارید که کارهایی را انجام دهید که از آنها لذت می‌برید.
 • اگر یادتان نیست که آخرین بار چه زمانی یک کتاب خوب خواندید یا با دوستانتان بازی کردید، احتمالا به کارتان بیش از حد اولویت داده‌اید.

بیشتر بخوانید: نکاتی برای خود مراقبتی در خانه با توجه به رعایت فاصله گذاری اجتماعی

 1. برگرداندن تعادل به کار و زندگی

اولویت‌بندی کنید

 • برای برگرداندن تعادل به  کار و زندگی شخصی تان، مهم‌ترین چیز داشتن مهارت مدیریت زمان است. شاید دریابید که اگر وقتتان را بهتر برنامه‌ریزی کنید، زمان بیشتری برای کارهای مهم‌تر خواهید داشت. برای این کار، باید اولویت‌های خود را مشخص کنید. یک لیست درست کنید.
 • جنبه‌هایی از زندگی که برای شما در اولویت هستند را بنویسید. این‌ها می‌توانند شامل کار، زندگی خانوادگی، ارتباطات اجتماعی با دوستان، و سلامت جسمانی باشد. به این موارد از یک تا ده نمره بدهید.
 • حالا تلاش کنید که تخمین بزنید که چقدر برای هر کدام وقت می‌گذارید. اگر زندگی خانوادگی برای شما اولویت اول را دارد اما ۲۵ درصد زمان خود را به آن می‌دهید، باید کارهای با اولویت پایین‌تر را کنار بگذارید.

درخواست کمک کنید

 • منابع زیادی در اختیار شماست تا بتوانید تعادل را به زندگی خود برگردانید. اما شاید چون دوست دارید احساس ابرقهرمان بودن را داشته باشید، نمی‌خواهید از آنها استفاده کنید. به این توجه کنید که برای این که روی کارهای مهم‌تر وقت بگذارید، باید برخی کارها را به دیگران واگذار کنید.
 • به این ترتیب می‌توانید از یک عضو تیم بخواهید که جلسات صبح را مدیریت کند تا شما بتوانید صبحانه درست کنید و فرزندانتان را به مدرسه ببرید. یا کار نظافت خانه را به افراد دیگر بسپارید.
 • خوب فکر کنید. چرا احساس می‌کنید که باید خودتان را تحت فشار بگذارید؟ آیا به دلیل این است که می‌خواهید روی عزت نفس پایین خود سرپوش بگذارید؟ یا این که به دلیل محیطی که در آن بوده‌اید، توقعات عجیب و غریب از خود دارید؟

بیشتر بخوانید: با چند ترفند ساده، فضای شاد را به خانه بیاورید

وقتی را برای خود اختصاص دهید

 • یک برنامه زمانی داشته باشید که طبق آن، برای خود وقت داشته باشید. کارهایی مانند سرگرمی و مراقبت از خود ممکن است از برنامه روزانه‌تان حذف شود. یک برنامه بچینید که در آن، این فعالیت‌ها را بگنجانید تا هرگز مجبور نشوید که آنها را قربانی کار کنید.
 • برای مثال، ۳۰ دقیقه در هر روز صبح را به نوشتن یا خواندن اختصاص دهید. شاید بخواهید هر عصر دوش بگیرید. داشتن برنامه مشخص‌تر به بهبود خوابتان هم کمک می‌کند.

مرتبا وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید

 • این که ۲۴ ساعت ۷ روز هفته، مشغول موبایل و اینترنت باشید، می‌تواند شما را به مرز جنون برساند. وقت‌هایی را صرف این کنید که این ابزارها را کنار بگذارید. برای مثال، می‌توانید هر شب بعد از ساعت ۸، کاری به هیچ‌کدام از وسایل فناوری نداشته باشید. شما در این زمان می‌توانید با دوستانتان رودررو صحبت کنید، با همسرتان حرف بزنید، یا کارهای خلاقانه انجام دهید.
 • به بیرون هم بروید! بیش از حد کار کردن معمولا به این معناست که در داخل خانه هستید، و به این ترتیب ممکن است دچار کمبود ویتامین دی شوید یا این که ریتم بدنتان دچار مشکل شود.

 

غزال زیاری

مطالب مشابه