فاکتورهای مهم در بازرسی خانه قبل از خرید

 فاکتورهای مهم در بازرسی خانه قبل از خرید

بازرسی خانه و آشنایی با فاکتورهای مهمی که قبل از خرید یا اجاره باید مورد بررسی قرار بگیرند

خرید خانه قطعا بسیار هیجان‌انگیز است. اما باید مراقب باشید، زیرا ممکن است به دلیل نداشتن تجربه، مواردی را که ممکن است واقعاً در آینده برایتان مشکل‌ساز شوند را نادیده بگیرید. یکی از مهم‌ترین و اعصاب خردکننده‌ترین قسمت‌های خرید خانه، بازرسی خانه است. این بخش باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. تشخیص نقص‌های یک خانه، ممکن است باعث شود شما از خرید آن منصرف شده یا حتی برای خرید قدرت چانه‌زنی بیشتری داشته باشید.

در این مقاله ما قصد داریم تا نکاتی که پیش از خرید خانه باید مورد بررسی قرار داده و به آنها توجه کنید را به شما یادآوری کنیم. پس با ما همراه باشید.

نکات مهم هنگام بازرسی خانه قبل از خرید

اگر قبل از خرید، بازرسی خانه را خوب انجام ندهید، ممکن است بعد از خرید خانه و مستقر شدن در آن با مشکلات متعددی روبرو شوید. پس اگر قصد خرید خانه یا حتی اجاره آن را دارید، نکاتی که در زیر در موردشان صحبت خواهیم کرد را با دقت بررسی کنید:

نشتی آب

نشتی آب معمولاً مخفی بوده و ممکن است در مکان‌هایی که انتظار ندارید، ظاهر شود. نشتی آب ممکن است منجر به مشکلات کپک و قارچ شده و مکان‌یابی آن اغلب دشوار است. یافتن منبع نشتی آب نیاز به شکستن دیوارها و کف‌ها داشته و این کار می‌تواند پرهزینه و وقت‌گیر باشد.

برخی از فروشندگان نیز سعی می‌کنند آن را پنهان کنند. اگر بخشهایی از خانه به تازگی رنگ شده، این می تواند نشانه‌ای از پنهان کردن آثار نشتی باشد. به گوشه‌ها و محل اتصال دیوار و سقف نگاه کرده و این کار را در کمدها نیز انجام دهید.

بررسی نشتی آب در بازرسی خانه
برای برسی نشتی به گوشه دیوارها و سقف و مسیر لوله آب دقت کنید.

همچنین زیر سینک ظرفشویی، اطراف رادیاتورها، لوله‌‌ها، تیرچه‌های چوبی سقف، ناودان‌ها یا هر جای دیگر به‌دنبال آثار نشتی باشید. سپس فشار آب را در سینک، وان، دوش و شلنگ‌ها بررسی کرده تا مطمئن شوید که همه چیز مرتب است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید خانه ؛ فاکتورهایی برای خرید یک منزل ایده آل

مشکلات برق و سیم‌کشی

مشکلات برق مسئله مهم دیگری در بازرسی خانه است. خریداران اغلب فراموش می‌کنند که فراتر از دکور و نقشه خانه به چیز دیگری توجه کنند. همیشه تابلوی برق را بررسی کنید. این امر به ویژه در خانه‌های قدیمی اهمیت دارد، چرا که ممکن است به سیم‌کشی و پنل جدیدی نیاز باشد. شما می‌توانید با ولت متر شرایط برق و سیم کشی ساختمان و حتی کنتور و تابلوی برق را تست کرده و نگاهی به داخل پنل بیندازید. یا حتی به سادگی با روشن و خاموش کردن چراغ‌های روشنایی و آزمایش دوشاخه، آن را آزمایش کنید.

اشکالات موجود در سیم‌کشی برق ساختمان ممکن است باعث سوختن موتور وسایل برقی و وارد شدن خسارت‌های مالی سنگین شوند.

مسائل ساختاری

اگر در دوغاب بین کاشی‌ها یا روی سقف و دیوار شکافی مشاهده کردید، ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل اساسی در زیرسازی و یا ساختار خانه باشد. رفع این مشکل می‌تواند پر هزینه و زمان‌بر باشد. اگر خانه‌ای مسائل بنیادی مانند ترک‌های بزرگ در دیوارهای فونداسیون و دال بتنی داشته باشد، بازرسی آن توسط یک مهندس سازه توصیه می‌شود.

این مسائل شامل سقف، دیوارها، تیرهای نگهدارنده و زیرزمین هم می‌شود. هر گونه ترک، وجود لکه، از بین رفتن ایزوگام و نشت آب در اطراف فونداسیون خانه را جدی بگیرید.

بررسی ترک ها در بازرسی خانه
هر گونه ترک های بزرگ و عمیق در دیوار و سقف را جدی بگیرید.

موریانه و کپک

به سختی می‌توان این موارد را از طریق یک بازرسی معمولی مشاهده کرد. این موجودات اغلب در کمد، پشت دیوارها و زیر مبلمان پنهان شده‌اند. از صاحبخانه اجازه بگیرید تا بتوانید مبلمان را حرکت داده یا گوشه‌های کمد را بازرسی کنید. اگر خانه زیرزمین دارد، حتماً به آنجا هم سر بزنید.

پنجره‌ها

در این رابطه نه فقط شیشه‌های سالم پنجره، بلکه قاب پنجره‌ها و لولای باز و بسته شدن آن‌ها نیز باید بررسی شود. تست کردن پنجره‌ها آسان است، کافی است تا آن‌ها را چند بار باز و بسته کنید. اطمینان از عملکرد و سالم بودن پنجره‌ها مهم است.

بازو بسته کردن پنجره ها برای بازرسی خانه
در بازرسی خانه حتما پنجره ها را چندین بار باز و بسته کنید.

دیوارها

به کاغذ دیواری خانه توجه کنید. اگر شما کاغذ دیواری دوست ندارید، باید وقت زیادی را برای کندن آن صرف کنیدو هزینه نسبتا بالایی هم برای رنگ آمیزی دیوارها بپردازید. همچنین به ارتفاع سقف‌ها نیز توجه داشته باشید. شما ممکن است دیوارهایی با ارتفاع زیاد و سقف بلند دوست داشته باشید، باید در نظر داشته باشید که تهویه هوا و گرم کردن فضای خانه هایی با سقفهای بلند نیز هزینه زیادی به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: در فکر یک سقفید؟ به هزینه های پنهان خرید خانه هم فکر کنید

کفپوش‌

اگر خانه‌ای که می‌خرید قدیمی است، حتماً کفپوشهای آن را بررسی کنید. کفپوش‌ها نباید نرم باشند یا فرو روند. کفپوش زیر فرش و مبلمان نیز ممکن است آسیب دیده باشد، بنابراین لبه فرش را بلند کرده و زیر آن را بررسی کنید.

همسایه‌ها

درست است که همسایه‌ها درون خانه شما نیستند، اما حتماً قبل از خرید منزل یا اجاره آن، اطلاعاتی اجمالی در باره ساختمان و همسایه هایتان بگیرید. در عین حال دسترسی های خانه را هم در نظر داشته باشید…اگر به خانه‌ای نقل مکان کنید که از فروشگاه مواد غذایی خیلی دور باشد، همسایه‌های پر سروصدایی داشته یا کنار خیابان بسیار شلوغی باشد، بعداً پشیمان خواهید شد.

ماهرخ شیرودی

مطالب مشابه