آشنایی با انواع کفپوشهای ارزان برای آشپزخانه

 آشنایی با انواع کفپوشهای ارزان برای آشپزخانه

انتخاب از بین انواع کفپوش آشپزخانه با درنظرداشتن قیمت و کارایی خوبشان کار چندان پیچیده ای نیست.

شما می توانید مبلغ گزافی برای نصب هر مترمربع از انواع کفپوش آشپزخانه هزینه کنید، اما اگر بخواهید چرخی در فروشگاه ها بزنید و کار نصب را خودتان به عهده بگیرید، یک کفپوش جدید برای آشپزخانه تان بسیار ارزان خواهد بود. در بازار گزینه های مختلفی پیش روی شما قرار خواهد گرفت که برخی از آنها قیمتهای هنگفتی دارند ولی شما می توانید از انواع کفپوش آشپزخانه ارزان قیمت هم برای آشپزخانه تان انتخاب کنید.

انواع کفپوش آشپزخانه

توجه به این نکته بسیار مهم است که قیمت کفپوش تنها چیزی نیست که باید در نظر بگیرید. جنس آن نیز باید برای فضای آشپزخانه خوب باشد. هر گزینه مناسب باید دو ویژگی داشته باشد:

 • برای اینکه خودتان نصب کنید مناسب باشد: هنگامی می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید که جنس کفپوش طوری باشد که بتوانید خودتان آن را نصب کنید. اگر قرار باشد کسی را برای انجام این کار استخدام کنید، دیگر تهیه و نصب کفپوش برایتان ارزان تمام نخواهد شد؛ حتی اگر خود کفپوش را ارزان خریده باشید.
 • بادوام بوده و به راحتی تمیز شود: اگر قرار باشد کفپوش آشپزخانه را ظرف چند سال اندک عوض کنید، همه این تلاشها بی فایده خواهد بود.

چه کفپوشی انتخاب کنیم؟

چهار گزینه ای که شامل موارد بالا باشد و ضمنا کفپوشی ارزان برای آشپزخانه محسوب شوند بدین ترتیب هستند: کاشی سرامیکی، کفپوش های وینیلی، کفپوش های لمینیت و نهایتا کفپوش های چوب پنبه ای. در واقع این یک لیست مناسب از انواع کفپوش آشپزخانه است و باید در نظر داشته باشید که همه این چهار نوع کفپوش به اشکال و مدل های مختلف و گسترده در دسترس هستند. و همه آنها کارکرد خوبی در آشپزخانه دارند.

بیشتر بخوانید: کفپوش مناسب هر یک از اتاقهای خانه را چگونه انتخاب کنیم؟

کفپوش های وینیلی:

کفپوش های وینیلی به شکل ورقه ای، کاشی، یا تخته های لوکس در دسترس هستند. این نوع کفپوش آسان ترین نوع از انواع کفپوش آشپزخانه ، برای نصب است. اگر زیرساخت کفپوشتان در وضعیت خوبی باشد، این کفپوش می تواند ارزان ترین گزینه برایتان باشد. زیرا می توانید آن را مستقیما روی زیرساخت (یا حتی روی کفپوش قبلی) نصب کنید. بدین ترتیب از هزینه اضافه برای درست کردن زیرساخت جلوگیری خواهد شد.

کفپوش های وینیلی در انواع مختلف موجود هستند. بنابراین می توانید بر مبنای ظاهر، قیمت و یا روش نصب آن را انتخاب کنید. بهترین نوع کفپوش وینیلی که خودتان بتوانید نصب کنید، کفپوش های تخته ای لوکس هستند؛ از آنجاییکه معمولا ضخامت آنها کمی بیشتر است می توانید به آسانی آنها را در کنار هم روی زمین بچسبانید.

مزایا:

کفپوش های وینیلی از بهترین جنس های کفپوش برای آشپزخانه محسوب می شوند که چندین مزیت قابل توجه دارند:

 • یکی از انواع کفپوش با قیمت بسیار مناسب هستند.
 • سطح ارتجاعی آن باعث می شود پا حس راحتی روی آن داشته باشد.
 • بسیار راحت و با یک تی خیس می تواند تمیز شود.

معایب:

کفپوش های وینیلی یک ایراد اصلی دارند:

 • وینیل می تواند به راحتی کنده یا خراشیده شود.

نکات نصب:

برای کاشی ها:

ابتدا یک ردیف کامل از وینیل خشک را به طور عمودی وافقی روی زمین بچینید تا یک طرح کلی از چیدمان داشته باشید، سپس خطهای عمودی بکشید تا این خط ها راهنمای نصب تان شوند.

برای ورقه های وینیلی:

با استفاده از کاغذهای پوستی برای آنها یک الگو ترسیم کنید و کفپوش را به صورت یک تکه برش دهید، روشی که در آن چسب  مایع به کار نرود (در جاهای مشخص چسب دو طرفه استفاده کنید) آسان تر است.

برای تخته های وینیلی لوکس:

قبل از نصب اجازه دهید که تخته های وینیلی لوکس برای مدت ۲۴ ساعت در محیطی که می خواهید آنها را نصب کنید بمانند تا با هوای آنجا یکی شوند. برای نصب، خطوط تقسیم بندی رسم کنید و طبق آن خطوط آنها را نصب کنید.

معرفی انواع کفپوش آشپزخانه؛ کفپوش وینیلی
کفپوش های وینیلی با قابلیت تمیز کردن راحت

کفپوش های لمینت

کفپوش لمینت یکی از محبوبترین کفپوشها با قیمت مناسب هستند و به شکل بدون نقصی می توانند شبیه کفپوش های گران قیمت تر باشند. کفپوش های لمینت می توانند به شکلی ساخته شوند که شبیه چوب سخت، سنگ طبیعی و یا حتی فلز باشند.

کفپوش های لمینت جایگاه خوبی بین انواع کفپوش آشپزخانه ارزان قیمت دارند، اما به خاطر داشته باشیم که این کفپوش بر خلاف قولی که بیشتر سازنده های آن می دهند ، با دوام ترین گزینه برای آشپزخانه نیست. سطح رزین شده صفحات این کفپوش در برابر حجم زیادی از خراشیده شدن و لک شدن در محیط پر استفاده و پر تردد آشپزخانه مقاوم است، اما فاصله مابین صفحات آن در برابر تخریب آب آسیب پذیر است.

ظرفشویی که چکه می کند یا چیزی که روی زمین ریخته شده و پاک نمی شود ،باعث می شود که لبه های کفپوش تدریجا بلند شود؛ بنابراین باید نسبت به ریختن آب بر روی آنها محتاط باشید و از استفاده مدام تی خیس بر روی آن پرهیز کنید (کشیدن گاه گاه تی خیس روی آنها اشکالی ندارد). اگر می خواهید بیشتر هزینه کنید، یک کفپوش لمینت ضد آب بخرید که در مقابل آب مقاومت تر است.

بیشتر بخوانید: بررسی مزایا و معایب انواع کفپوش خانه

مزایا:

مزایای کفپوش لمینت به شرح زیر است:

 • طرح های آن به شکل زیبایی شبیه چوب، کاشی های سرامیکی، سنگ و دیگر انواع کفپوش های گران قیمت است.
 • نصب آنها به شکل شگفت آوری برای اینکه خودتان این کار را انجام دهید راحت هستند.

معایب:

استفاده از کفپوش های لمینت برای آشپزخانه معایبی نیز دارند که باید در نظر گرفته شوند:

 • برای جاهایی که رطوبت دارند مناسب نیستند.
 • می توانند خراشیده شوند.
 • هزینه لایه ای که بین لایه نهایی و زیر کار وجود دارد و هزینه های اصلاحی آن می تواند به هزینه های نصب اضافه شوند.
 • برای تمیز کردن نباید از تی خیس استفاده کرد.

نکات نصب:

نصب یک کفپوش قابل تعویض در آشپزخانه می تواند یک پروژه یک روزه باشد. به هنگام نصب بسیار مراقب گوشه های صفحات آن باشید؛ زیرا آنها به راحتی می شکنند. اندازه های گوشه ها را دقیق بگیرید تا در هنگام نصب، اطراف آن حتی به اندازه یک باریکه خالی نماند.

معرفی انواع کفپوش آشپزخانه؛ کفپوش لمینت
کفپوش های لمینت با تنوع فراوان در ظاهر محیطی زیبا برایتان فراهم خواهند آورند.

کفپوش کاشی سرامیک:

کفپوش های کاشی سرامیکی به شما این اجازه را می دهد که هر طور می خواهید با آنها رفتار کنید، زیرا عملا یک سطح تخریب ناپذیر دارید که تمیز کردن آن بسیار راحت است، اگرچه تمیز نگه داشتن دوغاب بین کاشی ها می تواند سخت باشد و باید آنها را با دقت درزگیری کرده و بچسبانید. اگر آنها را درست نصب کنید، ارزان قیمت ترین کاشی های سرامیکی هم می توانند به اندازه گران ترین آنها عمر کنند. شاید کاشی های ارزان چندان مد روز نباشند، اما به هنگام تمیز کردن می فهمید که چه انتخاب عاقلانه ای کرده اید.

بیشترین هزینه ای که می توانید به هنگام نصب کفپوش کاشی سرامیکی ذخیره کنید، این است که آن را خودتان نصب کنید و هزینه نصب نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع کفپوش‌ حمام و بررسی مزایا و معایب هر یک

مزایا:

کاشی سرامیک یک کفپوش کلاسیک برای آشپزخانه است، با مزیت هایی که به شرح زیر هستند:

 • سطحی بسیار شیک و زیبا ایجاد می کنند.
 • بسیار با دوام هستند و می توانند سالیان سال کار کنند.
 • برای تمیز کردن بسیار راحت هستند.

معایب:

با همه اینها کفپوش های کاشی سرامیک وقتی در آشپزخانه استفاده شوند معایبی هم دارند:

 • سطح سختی دارند که باعث ایجاد خستگی می شود، ظرفهایی که روی این سطح می افتند به راحتی خرد می شوند.
 • وقتی پا روی آن می گذارید می توانند سرد باشند.
 • دوغآب و شیارهای آنها تمایل زیادی برای جذب کثیفی و لکه دارند.
 • نصب آن نسبت به سایر کفپوش ها کمی پیچیده تر است.
 • مواد اضافی که مورد نیاز است می تواند قیمت تمام شده کلی کار را بالا ببرد.

نکات نصب:

کاشی ها را روی یک لایه سیمانی نصب کنید، این کار باعث سفت شدن زمین می شود (تا از ترک برداشتن آن جلوگیری کند) و تحت تاثیر رطوبتی که از کاشی ها می آید قرار نمی گیرد. طرح کلی خود را با دقت برنامه ریزی کنید تا مطمئن شوید که نتیجه نصب کاشی ها از نظر بصری خوب خواهد بود.

معرفی انواع کفپوش آشپزخانه؛ کاشی های سرامیکی
کاشی های سرامیکی بسیار با دوام و راحت برای شستشو هستند.

کفپوش های چوب پنبه ای:

کفپوش چوب پنبه ای در انتهای لیست انواع کفپوش آشپزخانه ارزان قیمت قرار می گیرد، اما کفپوشی راحت و زیباست که به راحتی نصب می شود. این کفپوش به عنوان کفپوش آشپزخانه زیر پا بسیار راحت تر از بقیه است و دوام بالایی هم دارد. در عین حال می توانید آنها را با قیمت بسیار پایینی خریداری کنید.

کفپوش های چوب پنبه ای عمدتا به صورت ورقه هایی که به یکدیگر می چسبند یا کاشی فروخته می شوند و مانند کفپوش های لمینت قطعات آن قابل جابجایی و تعویض هستند. اینها باعث می شوند که کفپوش چوب پنبه ای به گزینه ای خوب تبدیل شود، همچنین بسیاری از کفپوش های چوب پنبه بر خلاف کفپوش های لمینت نیاز به فوم زیر کاری ندارند. زیرا لایه های این کفپوش خود شامل لایه های لازم برای زیر کار هستند.

مزایا:

مزایای کفپوش های چوب پنبه ای در آشپزخانه کم، اما مهم هستند:

 • برای راه رفتن و قرار گرفتن پا روی آن بسیار راحت هستند.
 • نصب آنها بسیار راحت است.

معایب:

اگرچه معایب آن بیشتر از مزایای آنها نیستند، اما برای نصب کفپوش چوب پنبه ای در آشپزخانه باید به آنها توجه کرد:

 • قیمت آن کمی از گزینه های دیگر بالاتر است.
 • دوام آنها به اندازه کاشی های سرامیکی نیست.
 • می توانند با پاشنه های بلند، میخ های ته کفش های ورزشی و پنجه حیوانات خانگی آسیب ببینند.

نکات نصب:

طرح کلی کفپوش چوب پنبه ای را طرح زیر کنید تا در هیچ یک از گوشه ها با یک قطعه کوچک یا یک نوار باریک خالی روبرو نشوید.

برای چکش کاری قطعات و چسباندن آنها به یکدیگر از یک ضربه زن به بلوک ها استفاده کنید. چکش کاری کردن مستقیم ورقه های چوب پنبه ای، باعث شکستن آنها می شوند.

انواع کفپوش آشپزخانه و کفپوش چوب پنبه ای
راه رفتن بر روی کفپوش های چوب پنبه ای بسیار دلپذیر خواهد بود

پریسا عباسی

مطالب مشابه