هر آنچه باید در مورد استفاده از وایتکس بدانید

 هر آنچه باید در مورد استفاده از وایتکس بدانید

آشنایی با نکاتی برای استفاده از وایتکس و انواع محصولات سفید کننده

روش‌های بی‌شماری برای تمیز کردن و نظافت منزل وجود دارد، اما نظافت ساده وپیش پا افتاده، همیشه ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین نمی‌برد. اگر می‌خواهید چیزی را ضدعفونی کنید، استفاده از وایتکس ( یا همان آب ژاول) یکی از بهترین گزینه‌هاست. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده تأیید کرده که محلول سفیدکننده یا همان وایتکس، سطوح آلوده به ویروس کرونا به همراه سایر میکروب‌های شایع بیماری‌زا را ضد عفونی کرده و از بین می برد. همچنین، این محلول روش مؤثری برای تمیز کردن سطوح بسته‌بندی مواد غذایی به منظور جلوگیری از آلودگی متقابل است.

استفاده از وایتکس برای نظافت سطوح مختلف

نکته جالب در مورد انواع محلول سفیدکننده از جمله وایتکس ، تنوع عملکرد آن است. انواع سفیدکننده ها همراه با اثربخشی گسترده در برابر عوامل بیماری‌زا، می‌توانند در موارد بسیاری نیز مورد استفاده قرار گیرند. شما می‌توانید از مواد سفیدکننده در سطوحی مانند کانتر دستشویی، توالت یا روی اجسام جامدی مانند ظروف و اسباب بازی‌های کودکان استفاده کنید. یکی دیگر از موارد متداول استفاده از وایتکس، برای لکه‌گیری لباس‌های سفید است. بدیهی است که اگر لباس کاملاً سفید نباشد، باید احتیاط کنید. در این صورت، از برخورد محلول با بخش‌های رنگی لباس اجتناب نمایید.

با اینکه وایتکس یک محلول قدرتمند است، باید مهارت استفاده از آن را بیاموزید. برای اطمینان از ضد عفونی صحیح- و از همه مهم‌تر، اطمینان از سالم و ایمن ماندن خودتان- ذخیره، رقیق‌سازی و استفاده از وایتکس به روش صحیح، امری حیاتی است.

اگر قصد دارید از وایتکس استفاده کنید، در این مقاله با ما همراه باشید تا نکاتی را برایتان بیان کنیم.

نکاتی که باید قبل از شروع بدانیم

قبل از اینکه وایتکس را برداشته و کار نظافت را آغاز کنید باید چند نکته مهم را مدنظر داشته باشید:

  • هرگز وایتکس را با سایر پاک‌کننده‌های خانگی از جمله آمونیاک یا سرکه مخلوط نکنید. با انجام این کار گاز کلر مانند کلرامین یا کلروفرم تشکیل می‌شود که می‌تواند کشنده باشد.
  • مری جانسون، محقق شرکت Downy & Tide، تأکید می‌کند که هنگام کار با محلول‌های سفیدکننده استفاده از دستکش بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید که هر کدام از این محصولات می‌توانند پوست شما را تحریک کنند. حتی بهتر این است که ماسک بزنید تا بوی تند وایتکس به ریه های شما آسیب نزند.
پوشیدن دستکش هنکام استفاده از وایتکس
پوشیدن دستکش برای جلوگیری از تحریک پوست هنگام استفاده از وایتکس ضروری است
  • همچنین، نگهداری ایمن وایتکس به دور از دسترس بچه‌ها و حیوانات بسیار مهم است.
  • اگر وایتکس را با آب ترکیب می کنید(مثلاً در بطری اسپری)، به خاطر داشته باشید که نور، دما و زمان به مرور این محلول را خراب می‌کنند. بنابراین، این نوع محلول باید به‌طور منظم هر چند روز یکبار تعویض شود. جانسون توصیه می‌کند هر بار مقدار کمتری از محلول آب و سفیدکننده را تهیه کنید تا هدر نرود.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع سازمان بهداشت جهانی برای نظافت منزل در دوران کرونا

نحوه استفاده از وایتکس برای تمیز و ضد عفونی سطوح

چه نوع سطوحی را می‌توان با وایتکستمیز کرد؟ جانسون می‌گوید، اگر سفیدکننده به میزان مناسب رقیق شود، می‌توان از آن در بسیاری از سطوح سخت و غیر متخلخل مانند کانتر، توالت، سینک و سطل‌های زباله استفاده کرد. با این حال، برای اکثر فلزات، مانند استیل یا مس و سطوح متخلخل مانند چوب و انواع سنگ‌ها توصیه نمی‌شود.

استفاده از وایتکس
برای استفاده از وایتکس در نظافت، آن را روی سطوحی به کار برید که در برابر وایتکس آسیب پذیر نباشند

پس از آنکه سطح مناسب را انتخاب کردید، باید برای ضد عفونی آماده شوید. در اینجا نحوه گام به گام تمیز کردن سطوح توضیح داده شده است:

۱) محلول را رقیق کنید: یک دوم فنجان از سفیدکننده را در حدود ۳.۷ لیتر آب بریزید. این محلول برای ضدعفونی کردن سطوح آشپزخانه یا غوطه‌ور کردن اشیا در آن مناسب است. این میزان برای نظافت کلی مفید است اما فرمول توصیه شده برای کاربرد وایتکس در مبارزه با ویروس کرونا، ترکیب یک لیتر آب (برابر با چهار لیوان) با ۲۰ سی سی وایتکس است.

۲) تمیز کردن سطوح: به خاطر داشته باشید اگرچه وایتکس به‌طور مؤثری سطوح را ضد عفونی می‌کند، اما در واقع ممکن است آلودگی‌های دیگر را تمیز نکند. بنابراین، جانسون توصیه می‌کند که قبل از استفاده از وایتکس ، سطوح را کاملاً با آب و کف تمیز کرده و سپس آن را بشویید. همچنین، می‌توانید با یک تمیزکننده همه کاره سطوح را پاک کنید.

۳) ضدعفونی سطوح: محلول وایتکس را با یک پارچه یا اسفنج تمیز روی سطح کشیده و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه بماند. همیشه دستورالعمل‌های برچسب روی محصول را دنبال کنید.

۴) شستشو و خشک کردن: در پایان، سطح را با آب گرم کاملاً شسته و اجازه دهید خشک شود.

نحوه استفاده از وایتکس برای شستن لباس‌ها

معمولاً از وایتکس برای روشن شدن لباس‌های سفید استفاده می‌شود. این ماده علاوه بر روشن کردن لباس‌ها به ضدعفونی آن‌ها نیز کمک می‌کند.

قبل از استفاده از سفیدکننده حاوی کلر (به نام هیپوکلریت سدیم یا NaOCl نیز شناخته می‌شود)، همیشه برچسب روی محصول را بخوانید. سفیدکننده کلر می‌تواند به الیاف و پارچه‌های خاصی آسیب زده و منجر به ایجاد لکه‌های دائمی به‌ویژه روی پارچه‌های رنگی شود. سفیدکننده‌های مخصوص لباس‌های رنگی حاوی کلر نبوده و می‌توان آن‌ها را برای پارچه‌های متنوعی استفاده کرد.

یک نمونه از این نوع سفیدکننده‌ها، پراکسید هیدروژن است. مثال دیگر، سفید کننده‌های پراسید هستند که می‌توانند برای لباس‌های رنگی به‌کار روند.

استفاده از وایتکس برای شستشوی لباس
کاربرد محلول سفیدکننده برای شستشوی لباس

مراحل شستشوی لباس به همراه سفیدکننده:

۱) اطمینان از مناسب بودن نوع سفیدکننده برای لباس مورد نظر: قبل از شستن لباس با محلول سفیدکننده، برچسب داخل لباس را بررسی کنید تا از استفاده از سفیدکننده کلر مطمئن باشید.

۲) کار با ماشین لباسشویی: دوز نرمال از پودر رختشویی را به آن اضافه کرده و با بالاترین دما عملیات شستشو را انجام دهید.

۳) سفید کننده را به مخزن ماشین لباسشویی اضافه کنید: محلول سفیدکننده را به مخزن لباسشویی اضافه کنید (نه مستقیم روی لباس). اگر یک ماشین لباسشویی با کارایی بالا دارید، از یک سوم فنجان سفیدکننده استفاده کنید. سپس، طبق دستورالعمل مراقبت از لباس، عملیات شستشو و خشک کردن را انجام دهید. (البته توصیه می شود که زیاد این کار را انجام ندهید؛ چرا که وایتکس و مواد سفید کننده در طولانی مدت به ماشین لباسشویی شما و قطعات فلزی آن آسیب خواهد زد)

سوالات متداول در مورد استفاده از وایتکس

در این میان سوالات متعددی مطرح می شود؛ از جمله اینکه آیا ترکیب وایتکس یا محلولهای سفید کننده با آب داغ کار درستی است؛ آیا می توان برخی مواد و وسایل را برای طولانی مدت در وایتکس قرار داد؟ در این بخش از مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم:

آیا محلول سفید کننده می‌تواند به مدت یک شب روی سطوح باقی بماند؟

باقی گذاشتن سفیدکننده روی یک سطح برای مدت زمان طولانی، ممکن است رنگ آن را تغییر دهد. بنابراین، چیزی را به مدت یک شب در محلول سفیدکننده خیس نکنید. مگر اینکه بخواهید رنگ چیزی را کاملاً تغییر دهید (مانند سفید کردن لباس‌ها). علاوه بر این، جانسون می‌گوید که باقی ماندن مواد سفیدکننده روی سطوح به مدت بیش از ۸ ساعت هیچ مزیت ضدعفونی‌کنندگی ندارد.

بیشتر بخوانید: تهیه محصولات پاک کننده خانگی به جای محلولهای شیمیایی

اگر سفیدکننده را رقیق نکنیم، چه اتفاقی می افتد؟

این کار ممکن است به آنچه می‌خواهید تمیز کنید، آسیب برساند. وایتکسی که رقیق نشده می‌تواند به سطوح و همچنین پوست شما آسیب بزند. استفاده از سفیدکننده کلری که رقیق نشده می تواند منجر به لکه‌دار شدن دائمی و آسیب الیاف پارچه شود. بنابراین همیشه دستورالعمل‌های بسته‌بندی محصول را دنبال کنید.

آیا آب داغ وایتکس را خراب می‌کند؟

جانسون می‌گوید گرما می‌تواند باعث تجزیه شدن سریع‌تر مواد سفیدکننده شده و باعث شود تا اثر کمتری داشته باشد. اما این لزوماً به معنای مخلوط نکردن آب داغ با سفیدکننده نیست. به گفته جانسون: محصولات سفیدکننده باید در دمای اتاق نگهداری شوند. با این حال، استفاده از سفیدکننده‌های کلر و سفیدکننده‌های بدون کلر با آب داغ تا زمانی که یک محلول تازه را برای انجام کارتان درست کنید، بلامانع است.

تفاوت بین سفید کننده و سفید-پاک کننده چیست؟

محصولات مختلف برای اهداف مختلف ساخته می‌شوند. جانسون می‌گوید، سفیدکننده معمولی خانگی با یک محصول پاک کننده حاوی مواد سفید کننده متفاوت است. این پاک‌کننده‌ها معمولاً حاوی مواد شیمیایی تمیز کننده دیگر و رایحه خوشبویی هستند. به گفته جانسون، «محلول آب و سفیدکننده خانگی، یا سفیدکننده کلر می‌تواند برای ضد عفونی سطوح استفاده شود، اما این محلول پاک‌کننده نیست. بنابراین شما باید یک سطح را با آب و صابون از قبل تمیز کنید تا ابتدا آلودگی‌های آن پاک شده و بگذارید کاملاً خشک شود. سپس، از سفیدکننده رقیق شده برای ضدعفونی آن استفاده کنید. این در حالی است که مواد سفید-پاک کننده هر دو کار را همزمان انجام می‌دهند.»

ماهرخ شیرودی

مطالب مشابه