نحوه از بین بردن کپک دیوار و سطوح مختلف خانه

 نحوه از بین بردن کپک دیوار و سطوح مختلف خانه

راهنمای پاک کردن و از بین بردن کپک از روی سطوح مختلف

اگر خانه شما در منطقه ای با رطوبت بالا واقع شده و یا بخشی از لوله کشی خانه شما نشتی داشته باشد، احتمالا با مشکل رشد کپک در داخل یا خارج خانه برخورد کرده‌اید. دیدن کپک روی در و دیوارها اتفاق واقعا ناخوشایندی است. اما اصلا نگران نباشید؛  با ما همراه شوید تا راه‌های از بین بردن کپک از روی سطوح مختلف خانه از جمله کپک دیوار را به شما بیاموزیم.

هاگ‌های کپک در تمام مناطق آب و هوایی وجود دارند. کپک نوعی قارچ است و برخی از انواع آن برای بشر فواید زیادی داشته (حتما پنی‌سیلین را به خاطر دارید). با این حال انواعی از کپک هم وجود دارد که برای محصولات کشاورزی، سیستم تنفسی انسان و ساختار مواد مختلف کاملا مضر و خطرناک هستند. تا انتهای این مقاله با نیک بوم همراه باشید.

آشنایی با انواع کپک

کپک‌های قالبی معمول‌ترین نوعی است که در خانه‌ها یافت می‌شوند. این نوع کپک روی سطوحی رشد می‌کند که در محل‌های گرم و مرطوب مثل حمام قرار دارند و معمولا روی پارچه و کتاب‌هایی که در زیرزمین نگهداری می‌شوند هم احتمال رشد آن وجود دارد. اگر کپک‌های قالبی به موقع از بین نروند، با گذشت زمان به رنگ قهوه‌ای یا سیاه در می‌آیند و اغلب مانند گردوخاک به نظر می‌رسند. برای اینکه ببینید سطح مورد نظر شما از گرد و خاک پوشیده شده یا اینکه روی آن را کپک گرفته است باید با یک تکه پنبه آغشته به تمیز کننده کلر (مثل وایکتس) روی آن ضربه بزنید. اگر بعد از دو یا سه دقیقه رنگ لکه‌های آن قسمت روشن‌تر شده یا از بین رفت با کپک‌های قالبی روبرو هستد. اگر نه، احتمالا این پوشش فقط گرد و خاک است.

بیشتر بخوانید: پیشگیری از رشد کپک در ماشین لباسشویی

اگر در بخشی از خانه شما بویی نامطبوع به مشام می‌رسد به احتمال زیاد در آن اطراف غلظت بالایی از کپک‌های قالبی وجود دارد. منشا این بو ممکن است حوله‌های مرطوب، رطوبت زیر خانه یا فرش‌هایی باشد که کپک در میان پرزهای آن لانه کرده است. حتما باید برای از بین بردن این مشکل دست به کار شوید.

باید بدانید که همه کپک‌های قالبی در دسته کپک قرار دارند اما کپک‌ها فقط به این نوع ختم نمی‌شوند. کپک‌های قالبی به تدریج رنگ سطوح را تغییر داده یا به آن آسیب می‌زنند؛ اما کپک‌های خطرناک‌تری هم وجود دارند که می‌توانند به ساختار خانه شما خسارت وارد کنند. اگر با کپک‌های سیاه یا سبزرنگی مواجه شدید که شکلی مات یا لزج دارند و قسمت زیرین درای‌وال یا چوب را نرم یا خرد کرده اند، این پوسیدگی برگشت‌ناپذیر بوده و سطوح آسیب دیده باید بلافاصله تعویض شوند.

راهکارهای از بین بردن کپک در خانه

اگر کپک‌ها در اوایل پیدایش آن شناسایی شوند می‌توانید با کمک پاک‌کننده‌های خانگی آن را از بین برده و کنترل کنید.

هشدار

اگر در سطح وسیعی با مشکل کپک زدگی در خانه مواجه شدید بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. برخی از انواع کپک به شدت سمی هستند و حتی انواع کم‌خطر آنها هم برای افرادی که حساسیت یا مشکل دستگاه تنفسی دارند مشکل ایجاد خواهند کرد.

بهترین اقدام این است که اگر کپک‌ها سطحی معادل یک مترمربع یا بیشتر را پوشانده باشند، از افراد متخصص برای از بین بردن آن کمک بگیرید. از بین بردن تجمع وسیع کپک‌های قالبی، به معنی قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی سنگین بوده و برای این کار باید مصالح ساختمانی آسیب دیده را نیز بردارید. دپارتمان‌های بهداشت عمومی درباره آزمایش کپک و ارجاع شما به متخصصان کمک خواهند کرد.

از بین بردن کپک توسط متخصصان از خانه
اگر کپک زدگی در سطح وسیع و عمیق باشد، مصالح ساختمانی کپک زدهباید برداشته شوند.

محصولات مناسب برای از بین بردن کپک

  • وایتکس: سدیم هیپوکلریت یا همان سفید کننده خانگی کلر (وایتکس) برای از بین بردن کپک و تغییر رنگ سطوح بهترین عملکرد را دارد. این ماده بسیار تند است و قبل از استفاده باید رقیق شود.

هشدار

از آنجا که وایتکس (که از ترکیبات کلر ساخته می شود) ماده‌ای سمی و دارای بخارات خطرناک است با احتیاط از آن استفاده کرده و هرگز نباید آن را با آمونیاک ترکیب کنید.

  • هیدروژن پروکسید (آب اکسیژنه) : هیدروژن پروکساید یا همان آب اکسیژنه نسبت به وایتکس تندی کمتری دارد و استفاده از آن به صورت محلول با نسبت سه به ده می‌تواند کپک را از بین برده و رنگ لکه‌ها را روشن کند. این ماده همان تاثیر کلر را دارد اما روند پاکسازی کندتر صورت می‌گیرد و با درصد عنوان شده، بخارات سمی ندارد.
  • سرکه سفید مقطر: سرکه اسیدی است و به آرامی ساختار کپک را شکسته و آن را از بین می‌برد. سرکه سمی نیست اما با استفاده از آن ممکن است لکه‌های کپک از بین نروند و برای تمیز کردن این لکه‌ها احتمالا به سایر مواد پاک‌کننده نیاز خواهید داشت.
  • جوش شیرین و بوراکس: سدیم بی‌کربنات (جوش شیرین) و بوراکس هر یک حاوی پی‌اچ بالایی هستند که جلوی رشد و بقای کپک را می‌گیرند. هر دوی این محصولات ارزان و غیرسمی هستند و به راحتی با آب مخلوط می‌شوند. بوراکس در از بین بردن لکه‌های بادوام کارایی بهتری دارد اما تاثیر آن به اندازه محصولات سفید کننده قوی نیست.

در حین استفاده از هر یک از این محصولات، محلول پاک کننده را به طور کامل نشویید. اجازه بدهید مقداری از آن روی سطح بماند تا از رشد مجدد کپک در آن محل جلوگیری کند.

از بین بردن کپک از روی پارچه

اگر سیل به خانه شما راه یافته باشد و کپک و باکتری طی چندین روز در آن رشد کرده باشد، احتمالا نجات دادن اقلام پارچه‌ای از آلودگی غیرممکن خواهد بود. با این حال، اگر کپک‌ها به خاطر رطوبت پدید آمده باشند و از همان ابتدا شناسایی شوند، می‌توانید به سادگی آن را از روی الیاف اکثر پارچه‌ها از بین ببرید.

قبل از هر چیز برای جلوگیری از پخش شدن هاگ‌ها و رشد کپک در خانه، پارچه مورد نظر را از خانه بیرون ببرید و آن را برس بکشید. اگر پارچه قابل شستشو است آن را در آب جوش خوابانده و محلول ضدعفونی کننده را به آن اضافه کنید. اگر پس از آبکشی، لکه‌ها باقی ماندند محلولی از آب اکسیژنه و آب درست کرده و اجازه بدهید لباس حداقل تا هشت ساعت در آن قرار بگیرد. سفیدکننده اکسیژن را می‌توانید با خیال راحت برای هر نوع پارچه‌ای استفاده کنید. (البته قبل از استفاده امتحان کنید که رنگ پارچه را از بین نبرد)

در مورد پارچه‌های خشک و تمیز ، فقط روی آنها برس بکشید و سپس از پاک‌کننده‌ها استفاده کنید. لکه‌ها را شناسایی کرده و با تمرکز کردن روی آن قسمت می‌توانید اکثر پارچه‌ها را به این روش با موفقیت نجات بدهید.

کفش، کت، اکسسوری و مبلمان چرمی

کپکی که روی سطوح چرمی کت، کفش، کیف و مبلمان رشد کرده تا جای ممکن باید در بیرون از خانه زدوده شود. با یک پارچه آغشته به سرکه سفید مقطر، محل لکه ها را دستمال بکشید و سپس با آب گرم و صابون چرم آن را تمیز کنید. با یک پارچه خشک هم محل خیس شده را دستمال بکشید و اجازه بدهید با دمای هوا به طور کامل خشک شود. پس از خشک شدن کامل می‌توانید از نرم‌کننده‌های چرم برای این قسمت کمک بگیرید.

از بین بردن کپک از روی کاغذ و کتاب

اگر کپک روی کاغذ رشد کند ، در نهایت آن را از بین می‌برد ؛ اما شما می‌توانید با موفقیت کپک روی کاغذ را از بین ببرید. در مورد زدودن کپک از روی کتاب‌های گران قیمت یا تاریخی بهتر است از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

هرگز سعی نکنید کپک را از روی یک کاغذ مرطوب بزدایید. چون ذرات آن روی کاغذ لکه ایجاد کرده و از بین بردنش غیرممکن می‌شود. اجازه بدهید کاغذهای کتاب در معرض آفتاب به طور کامل خشک شوند. همچنین می‌توانید بین صفحات کتاب مقداری مواد جذب کننده رطوبت مثل ژل سیلیکا یا آرد ذرت بپاشید و آن را در یک محفظه سربسته قرار بدهید.

وقتی کتاب خشک شد، آن را به خارج از خانه برده و به آرامی با استفاده از یک قلم‌موی رنگ یا پارچه ، کپک را از روی جلد و صفحات کتاب کنار بزنید. برای محافظت از صفحه قبلی یک کاغذ موم زده شده را روی صفحه پشتی آن قرار بدهید. یک پارچه تمیز و نرم را به کمی هیدروژن پروکسید آغشته کرده و به آرامی روی هر صفحه بکشید و قبل از رفتن به سراغ صفحه بعدی، اجازه بدهید کاغذ با دمای معمولی هوا به طور کامل خشک شود.

از بین بردن کپک از روی لوازم خانگی

باید به طور مرتب لوازمی مانند ماشین لباسشویی، یخچال و قهوه‌سازها را تمیز کنید چون این وسایل گرما و رطوبت لازم برای رشد کپک را دارا هستند.

در ماشین‌های لباسشویی دارای درب جلو، تمام قطعات و گوشه و کنار را بررسی کنید تا مطمئن شوید کپک نمی‌تواند در آن راه پیدا کرده و باعث ایجاد بوی نامطبوع روی لباس‌ها شود.

از سرکه سفید مقطر برای تمیز کردن یخچال و قهوه‌ساز استفاده کنید این ماده از رشد کپک روی سطوح مختلف جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: شیوه صحیح نظافت ماشین لباسشویی

از بین بردن کپک از روی کاشی و دوغاب اطراف آن

رطوبت حمام و خاک گرفتن روی سطوح مختلف می‌تواند محیطی عالی را برای رشد کپک فراهم بیاورد. پاک کننده‌های زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را خریداری و استفاده کنید اما آب و کلر به تنهایی برای از بین بردن کپک موثر هستند و هزینه زیادی هم ندارند.

پاک کننده کلر (وایتکس) را به نسبت یک به ۱۶ در آب حل کنید (یک فنجان کلر در یک ۳.۷ لیتر آب) و آن را روی سطوحی که تحت تاثیر کپک قرار گرفتند بکشید. اجازه بدهید این محلول حداقل ۱۵ دقیقه بماند و سپس آن را دستمال کشیده یا اینکه بشویید. پس از شستشو و دستمال کشیدن پنجره را باز بگذارید تا سطوح مورد نظر کاملا خشک شوند.

زدودن کپک از روی فرش، کفپوش و دیوارهای داخلی

اگر قالب کپک سیاه رنگ باشد، مشکل شما فقط شکل ناخوشایند آن نخواهد بود. این ناحیه باید باز شود تا ببینید به ساختار زیر آن خسارت وارد شده است یا خیر. برای از بین بردن این نوع کپک از عینک ایمنی و محافظ تنفسی مثل ماسک استفاده کنید. مصالح ساختمانی آسیب دیده را در یک کیسه پلاستیکی محکم بریزید و آن را از خانه خارج کنید. اجازه بدهید ناحیه مورد نظر خشک شود و پس از آن تعمیرات لازم را انجام دهید.

برای تمیز کردن سطوح منفذداری مثل چوب و درای‌وال، محلول آب، کلر و مواد پاک کننده را هم اضافه کتید. یک پیمانه ماده پاک کننده، ۱۰ پیمانه کلر و ۲۰ پیمانه آب برای درست کردن این محلول کافی است. محلول ساخته شده را با کمک اسفنج یا تی نخی روی محل قرار دهید. سعی کنید سطح مورد نظر زیادی خیس نشود. پس از آن سطح مورد نظر را پاک نکنید و اجازه بدهید در دمای هوا خشک شود.

فرش کپک گرفته یا دارای بوی نامطبوع باید کاملا حذف شوند. با ماسک یا هر وسیله ایمنی دیگر از دستگاه تنفسی خود در برابر آن حفاظت کنید. فرش را به تکه های کوچک برش دهید. برای جلوگیری از پخش شدن هاگ‌های موجود روی کف و زیر آن، کفپوش را بشویید. فرش را در پلاستیکی محکم قرار داده و از خانه خارج کنید. از یک جاروبرقی برای تمیز کردن آن ناحیه استفاده کرده و قبل از اینکه فرش دیگری در این ناحیه قرار بدهید چند روز صبر کنید تا کفپوش کاملا خشک شود.

راهنمای از بین بردن کپک از روی درای وال
برای از بین بردن کپک از تجهیزات ایمنی استفاده کنید.

از بین بردن کپک از روی سطوح خارجی خانه

سفیدکننده کلر ماده‌ای موثر برای تمیز کردن اطراف خانه، سیمان، آجر و سنگ‌ها است اما حواستان باشد که برای گیاهان و چمن ضرر دارد. در حین استفاده از این ماده برای تمیز ساختن اطراف خانه با استفاده از ورقه‌های پلاستیکی محکم می‌توانید از گیاهان آسیب‌پذیر مواظبت کنید.

یک فنجان سفید کننده کلر را به یک گالن (۳.۷لیتر) آب اضافه کنید. می‌توانید این محلول را در اطراف اسپری کنید، از سمپاش استفاده کنید یا اینکه به صورت دستی کار کنید. همیشه برای حفاظت از سلامت خود در حین استفاده از مواد سفید کننده، مواردی مثل عینک ایمنی، دستکش، لباس محافظ و یک ماسک را به کار بگیرید. این را هم در نظر داشته باشید که محلول کلر باعث از بین رفتن رنگ پارچه می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهکارهای مفید برای جلوگیری از کپک زدن فرش

نواحی کپک گرفته را با آب ساده خیس کنید و سپس محلول آب و کلر را به آن اضافه کنید و اجازه بدهید چند دقیقه روی آن بماند. اگر کپک کمرنگ شد به سراغ قسمت بعدی بروید. اگر لکه‌ها همچنان باقی ماندند، محل را دستمال کشیده و بار دیگر از محلول برای آن استفاده کنید. در پایان اجازه بدهید محل مورد نظر کاملا خشک شود. ناحیه‌های سرسبز اطراف را با آب ساده بشویید.

آیا تاکنون در خانه یا اطراف آن با مشکل رشد کپک مواجه شده‌اید؟ شما برای از بین بردن کپک از روی سطوح مختلف از چه راهکارهایی استفاده می‌کنید. نظرات خود را ثبت کنید تا سایر مخاطبان این مقاله هم از آن استفاده ببرند.

منبع: the spruce

فاطمه غفاری

کارشناس آموزش زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان. علاقمند به مطالعه و ترجمه مطالب مفید در زمینه‌های مختلف

مطالب مشابه