راهکارهای مفید برای از بین بردن بوی بد حمام

 راهکارهای مفید برای از بین بردن بوی بد حمام

شما با ترفندهای ساده ولی کاربردی می توانید برای از بین بردن بوی بد حمام و سرویس بهداشتی منزل وارد عمل شوید.

حمام هر چقدر هم که طراحی فانتزی و مدرنی داشته باشد، باز هم محلی است که گهگاه بوی نامطبوعی از آن به مشام می‌رسد. به ویژه اگر در خانه مهمان داشته باشید، این بوی نامطبوع باعث خجالت صاحبخانه می‌شود. خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که به کمک آن می‌توان برای از بین بردن بوی بد حمام وارد عمل شد. البته این روشها، چندان هم سخت و پردردسر نیستند و به سادگی می توان به جنگ این بوی ناخوشایند رفت. در این مقاله از نیک بوم قصد داریم چند راهکار موثر برای کاهش بوی نامطبوع حمام را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

۶ راهکار برای از بین بردن بوی بد حمام

بوی بد حمام خیلی زننده و کلافه کننده است؛ اما از بین بردن این بو کار خیلی سختی نیست.. شما می توانید با به کارگیری برخی مواد دردسترس و سهل الوصول به جنگ این بو بروید. ترفندهای این کار را در اینجا مطالعه کنید:

۱. استفاده از خوشبو‌کننده‌های هوا

خوشبوکننده‌های هوا، مخصوصا وقتی که قدرت بوی نامطبوع زیاد باشد، خیلی زود اثرشان را نشان می‌دهند. البته باید بگوییم این روش برای از بین بردن بوی نامطبوع زیاد هم سالم نیست و بهتر است از خوشبو کننده‌های طبیعی کمک بگیرید. می‌توانید یک اسپری خوشبوکننده را برای مواقع نیاز در خانه نگه دارید؛ اما برای کاهش دادن بوی نامطبوع حمام به آن وابسته نشوید.

خوشبوکننده هوا برای از بین بردن بوی بد حمام
استفاده از خوشبوکننده های هوا را فقط به زمانهای ضروری محدود کنید.

هشدار : فقط زدن یک اسپری کوتاه برای حمام کافی است. لازم نیست کف یا فضای حمام را به طور کامل اسپری بزنید. در صورتی که در خانه حیوان خانگی یا کودک خردسال دارید هم بهتر است در استفاده از اسپری خوشبو کننده احتیاط کنید. این اسپری‌ها دارای مواد شیمیایی مضری هستند.

۲. استفاده از سیستم تهویه مطبوع

کلیه سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها به یک سیستم تهویه مناسب نیاز دارند. جریان پیدا کردن هوای تازه در محیط می‌تواند غلظت بوی نامطبوع را تا حد زیادی کاهش دهد.

برای سالم نگه داشتن تهویه حمام، باید دو فاکتور مهم را رعایت کنید. اول اینکه یک فن مناسب باید در حمام وجود داشته باشد و دوم اینکه در زمان عدم استفاده از حمام باید درب آن را باز بگذارید. این دو فاکتور در کنار هم باعث کاهش رطوبت و بوی نامطبوع حمام می‌شوند.

از بین بردن بوی بد حمام با تهویه مناسب
همه سرویس های بهداشتی باید دارای سیستم تهویه هوای مناسب باشند.

۳. تمیز و خشک نگهداشتن حوله‌ها

یکی از دلایل ایجاد بوی نامطبوع در حمام، وجود حوله‌های کثیف یا نم‌دار در این محیط است. اگر حوله‌ها سریع خشک نشوند، باکتری و قارچ را به خود جذب کرده و بوی نامطبوعی می‌گیرند. اگر حوله‌ها برای مدتی طولانی شسته نشده باشند، سرعت رشد باکتری افزایش یافته و بوی نامطبوع هم قدرت بیشتری می‌گیرد.

بعد از هر بار استفاده، حوله‌ها را بیرون آویزان کنید تا با جریان هوا، خشک شوند و حداقل هفته‌ای یک بار آن‌ها را بشویید. (این نکته شامل حوله‌های دست و صورت و پارچه‌های آشپزخانه نیز می‌شود.) برای کشتن جرم‌های راه یافته به حوله حمام، آن را با آب داغ و یک سفیدکننده دارای پایه کلر مثل وایتکس بشویید.

از بین بردن بوی بد حمام با تمیز نگهداشتن حوله ها
از بین بردن بوی بد حمام با تمیز نگهداشتن حوله های داخل سرویس بهداشتی و حمام

۴. روشن کردن شمع

گرما و دود شمع، به خنثی کردن بوی نامطبوع حمام کمک می‌کند. برخلاف تصور عمومی، شمع‌های بدون بو هم همان عملکرد شمع‌های معطر را دارند.

می‌توانید از شمع‌ها مانند یک وسیله تزئینی در سرویس بهداشتی استفاده کنید. کبریت یا یک فندک را هم در دسترس قرار بدهید تا در صورت ضرورت بتوانید شمع‌ها را روشن کنید. هرگز شمع را بدون مراقبت روشن رها نکنید و قبل از خروج از سرویس بهداشتی حتما شمع را خاموش کنید.

از بین بردن بوی بد حمام با استفاده از شمع
گرمای شمع بوی نامطبوع حمام را خنثی می کند.

۵. نظافت مرتب حمام

گاهی اوقات بوی نامطبوع سرویس بهداشتی فقط به خاطر نظافت دیر به دیر آن ایجاد می شود.  آلودگی‌ها و لکه‌هایی که در دوش حمام، کاسه توالت و سینک روشویی ماندگار شده اند در صورت تمیز نشدن بوی بدی می‌گیرند. در نتیجه گاهی وقتها برای از بین بردن بوی بد حمام و سرویس بهداشتی، یک نظافت ساده مشکل را حل می کند.

از بین بردن بوی بد حمام با نظافت مرتب فضا
هر هفته یک بار یا ماهی یکی دو بار باید سرویس بهداشتی و حمام را به طور کامل تمیز کنید.

حداقل هفته‌ای یک بار یا  دو هفته یکبار، سرویس بهداشتی اعم از حمام و توالت را به طور کامل تمیز و ضدعفونی کنید. این حرکت علاوه بر نگهداری بهتر از این محیط‌ها، از بین بردن بوی بد حمام و سرویس بهداشتی کمک می‌کند.

۶. بیرون بردن زباله‌ها

خالی کردن سطل زباله برای کاهش بوی نامطبوع حمام
زباله های سرویس بهداشتی را زود به زود خالی کنید.

اگر چه سطل زباله حمام مانند سطل زباله آشپزخانه پر از آشغال نیست اما دستمالهای توالت، دستمالهای مرطوب و موی مرطوب می‌توانند بوی نامطبوعی را در محل ایجاد کنند.

سطل آشغال حمام  را به صورت مرتب و حتی وقتی که هنوز پر نشده خالی کنید. اگر می‌خواهید در مصرف کیسه زباله صرفه‌جویی کنید می‌توانید زباله‌ها را از داخل سطل حمام به یک سطل زباله بزرگتر و خارج از حمام منتقل کنید.

به نظر شما عامل بوی نامطبوع در حمام و سرویس بهداشتی چیست و چطور می‌توان با این بو مقابله کرد؟ آیا راهکارهای دیگری برای از بین بردن بوی بد حمام مدنظر دارید؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات ثبت کنید تا سایر مخاطبان این مقاله هم از آن استفاده ببرند. از همراهی شما سپاسگزاریم.

فاطمه غفاری

کارشناس آموزش زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان. علاقمند به مطالعه و ترجمه مطالب مفید در زمینه‌های مختلف

مطالب مشابه