آشنایی با ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه

 آشنایی با ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه کاملا تعریف شده و معین است

اگر در حال ساخت خانه جدیدی هستید یا مشغول بازسازی خانه فعلی تان هستید و قصد سفارش دادن کابینت های جدیدی را دارید، این مقاله حسابی به کارتان خواهد آمد. شما کابینت سفارشی را می‌توانید در هر ابعادی که بخواهید تهیه کنید، اما اگر قصد تهیه کابینت‌های نیمه سفارشی یا آماده (مونتاژ شده یا آماده مونتاژ)  دارید، باید با ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه که تقریباً همه تولید‌کنندگان از آن پیروی می‌کنند، آشنایی داشته باشید. ما در این مقاله درباره ابعاد استانداردی که در ساخت کابینت ها به کار می روند صحبت خواهیم کرد:

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه

در اینجا قصد داریم شما را با ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه آشنا کنیم و به شما می‌گوییم که نکات مهم در این راستا چیست؛ کابینت‌های پایین، کابینت‌های بالا و کابینت‌های بلند و قدی همه دارای ابعاد استانداردی هستند. هنگام انتخاب اندازه برای کابینت‌های پایین، باید این نکته را مدنظر داشته باشید که اندازه‌ها از کف زمین تا بالای جعبه کابینت هستند و این اندازه شامل کانتری که روی کابینت قرار می‌گیرد، نمی‌شود.

نکته ای که باید مدنظر قرار بدهید این است که این ابعاد استاندارد برمبنای واحد اینچ هستند و با تبدیل اینچ به سانتی متر (هریک اینچ ۲.۵۴ سانتی متر است)، اعداد اعشاری به دست می آید که ما این اعداد را به صورت دقیق درج کردیم.

ابعاد استاندارد کابینت پایین

کابینت‌های پایین، مستقیماً روی زمین نصب می‌شوند و کانترها روی آن‌ها گذاشته شده و سینک درون آن‌ها نصب می‌شود؛ ماشین ظرفشویی داخل آن‌ها قرار گرفته و قابلمه‌ها و ماهی تابه‌ها معمولا درون آن‌ها نگهداری می‌شوند.

کابینت‌های پایین به طور کلی در این ابعاد ساخته می شوند :

ارتفاع بدون احتساب کانتر ۸۷.۶۳ سانتی‌متر
ارتفاع با احتساب کانتر ۸۹ تا ۹۱ سانتی‌متر
عمق (جلوی کابینت تا دیوار)، بدون احتساب کانتر ۶۱ سانتی‌متر
عمق با احتساب کانتر ۶۳.۵ تا ۶۶ سانتی‌متر
عرض‌های استاندارد ۳۰.۴۸، ۴۵.۷۲، ۶۰.۹۶، ۷۶.۲، ۸۳.۸۲، ۹۱.۴۴ و ۱۲۱.۹۲ سانتی‌متر

ارتفاع کابینت پایین

در میان ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه، ارتفاع کابینت پایین از جمله ابعادی است که بیشتر به صورت ثابت است و کمتر تغییر می کند. تقریباً تمام کابینت‌های پایین با ارتفاع ۸۷.۶۳ سانتی متر (۳۴.۵ اینچ) ساخته می‌شوند. در موارد خاص- مانند آشپزخانه افرادی که از ویلچر استفاده می کنند- کابینت‌ها به طور کلی باید با ارتفاع متفاوتی ساخته شوند.

بعد از اضافه کردن کانتر، ارتفاع نهایی اکثر کابینت‌های پایین بسته به جنس کانتر، بین ۸۹ تا ۹۱ سانتی متر  (۳۵ تا ۳۶ اینچ ) است. اغلب گفته می‌شود که کانتر باید متناسب با نیاز کاربر باشدو با در نظر داشتن درخواستهای فردی، کانترها گاهی حداقل به ۸۱ (۳۲ اینچ) و حداکثر به ۹۶ سانتی متر (۳۸ اینچ) هم می‌رسند که البته به ساخت سفارشی نیاز دارند.

ابعاد استاندارد کابینت پایین
ابعاد کابینت پایین آشپزخانه اکثرا به صورت ثابت و روتین است.

عمق کابینت پایین

عمق از لبه جلویی کابینت تا دیوار اندازه گرفته می‌شود. عمق کابینت‌های پایین معمولاً ۶۱ سانتی متر (۲۴ اینچ) است (بدون احتساب کانتر). کابینت‌هایی با عمق بیشتر، دسترسی به انتهای کانتر یا لوازم خانگی را دشوار می‌کنند. اگر تاکنون برای دسترسی به وسایل در گوشه کور (جایی که دو مجموعه کابینت با یک زاویه قائمه به هم می‌رسند) مشکل داشته‌اید، خوب می‌دانید که فاصله بیش از ۶۱ سانتی متر این کار را دشوار می‌کند.

از آنجایی که کانترها به طور کلی کمی جلوتر از کابینت‌ قرار می‌گیرند، عمق کلی (با احتساب کانتر) بسته به جزئیات لبه کار، معمولاً ۶۳.۵ تا ۶۶ سانتی‌متر (۲۵ تا ۲۶ اینچ) خواهد بود. کابینت‌هایی با عمق ۳۰.۵، ۳۸ و ۴۵.۷ سانتی‌متر (۱۲، ۱۵ و ۱۸ اینچی) نیز برای شرایط خاص در دسترس هستند، اگرچه همه تولیدکنندگان آن‌ها را نمی‌سازند.

بیشتر بخوانید: کابینت انزو ، آشپزخانه‌ای سفید و درخشان

عرض کابینت پایین

عرض کابینت پایین بسیار متغیر است و هر کابینت موارد استفاده خاصی دارد. عرض‌ها به طور کلی از ۲۲.۸۶ تا ۱۲۲ سانتی متر (۹ تا ۴۸ اینچ) با افزایش ۷.۵ سانتی متری (۳ اینچی) در نظر گرفته می‌شوند:

نوع کابینت ابعاد (به سانتی متر)
کابینت‌های با درهای کشویی برای نگهداری ماهیتابه یا ادویه جات ۲۲.۸۶، ۳۰.۴۸، ۴۵.۷۲ و ۶۰.۹۶
کابینت سینک ظرفشویی تک لگنه ۷۶.۲۰
کابینت سینک ظرفشویی دولگنه، یک لگن بزرگ و دیگری کوچک ۸۳.۸۲
کابینت سینک ظرفشویی دولگنه، هم اندازه ۹۱.۴۴
بزرگ‌ترین کابینتی که معمولاً در آشپزخانه یافت می‌شود ۱۲۱.۹۲

ارتفاع، عمق و عرض کابینت دیواری

از کابینت‌های دیواری برای نگهداری مواد غذایی و وسایل سبک آشپزخانه استفاده می‌شود. این کابینت‌ها مستقیماً با پیچ به دیوار متصل می‌شوند. در برخی موارد، مانند بالای شبه جزیره یا جزیره، کابینت‌ها می‌توانند از سقف آویزان شده یا اینکه به طاق سقف متصل شوند و یا حتی روی دیوار بالای کانتر نصب شوند.

کابینت‌های دیواری بیشتر در معرض دید قرار داشته و مثل یک ویترین ایفای نقش خواهند کرد. برخی از مالکان کابینت‌های پایین را خیلی ساده انتخاب کرده و با این کار در هزینه‌های خود صرفه جویی می‌کنند و برای کابینت‌های دیواری می‌توانند تزئینات بیشتری مانند نورپردازی اختصاص دهند.

ارتفاع استاندارد ۳۰.۴۸، ۳۸.۱۰، ۴۵.۷۲، ۶۰.۹۶، ۷۶.۲۰، ۹۱.۴۴ و ۱۰۶.۶۸ سانتی‌متر
عمق استاندارد ۳۰.۴۸، ۳۸.۱۰، ۴۵.۷۲ و ۶۰.۹۶ سانتی‌متر
عرض استاندارد ۲۲.۸۶ الی ۱۲۱.۹۲، تا ۷.۵ سانتی‌متر افزایش

ارتفاع کابینت دیواری

از آنجایی که این کابینت‌ها باید بین کانتر و سقف قرار بگیرند، ارتفاع آن‌ها محدود خواهد بود. ارتفاع استانداردهای کابینت دیواری معمولاً ۳۰.۴۸، ۹۱.۴۴ و ۱۰۶.۶۸ سانتی‌متر است. در آشپزخانه‌های استاندارد، کابینت‌های دیواری به طور معمول ۷۶.۲۰ یا ۹۱.۴۴ سانتی‌متر ارتفاع دارند و فضای بالا توسط قرنیزهایی محصور می‌شود. جایی که کابینت‌ها تا سقف امتداد داشته باشند، استفاده از کابینت‌های ۱۲۱.۹۲ سانتی‌متری منطقی به نظر می‌رسند. یک کابینت بلند ۳۰.۴۸ یا ۳۸.۱۰ سانتی‌متری به خوبی بالای یخچال قرار می‌گیرد.

ابعاد استاندارد کابینت دیواری آشپزخانه
کابینت دیواری بیشتر در معرض دید بوده و با نورپردازی زیباتر می شود.

عمق کابینت دیواری

حداکثر عمق برای کابینت‌های دیواری ۶۰.۹۶ سانتی‌متر است، زیرا نمی‌تواند از عمق کابینت‌های پایین بیشتر باشد، اما کابینت‌های کم عمق به منظور به حداکثر رساندن فضای کاری روی کانتر، بیشتر متداول هستند. عموماً عمق کابینت‌های دیواری را ۳۰.۴۸ سانتی‌متر در نظر می گیرند، زیرا هماهنگی خوبی بین فضای ذخیره‌سازی کابینت‌ها و کانتر زیر کابینت ایجاد می‌کند. کابینت بالای اجاق مایکروویو، معمولاً ۳۸.۱۰ تا ۴۵.۷۲ سانتی‌متر عمق داشته و بالای یخچال، یک کابینت با عمق ۶۰.۹۶ سانتی‌متر استاندارد است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع کابینت فلزی در آشپزخانه مدرن

عرض کابینت دیواری

عرض کابینت دیواری با افزایش ۷.۵ سانتی‌متری از ۲۲.۸۶ تا ۱۲۱.۹۲ سانتی‌متر متغیر خواهد بود، هرچند نصب کابینت‌های بالاتر از ۹۱.۴۴ سانتی‌متر به ندرت اتفاق می افتد. متداول‌ترین نوع آن، کابینت دیواری یک درب یا دو درب با عرض ۷۶.۲۰ سانتی‌متر است.

ارتفاع، عمق و عرض کابینت بلند

اکثر آشپزخانه‌ها حداقل دارای یک کابینت بسیار بلند هستند که اغلب در گوشه‌ای و کنار یخچال نصب می‌شوند. این کابینت‌های بلند گاهی به کابینت انبار یا کابینت‌های کمکی معروف هستند. همان‌طور که از نام آن پیداست، کابینت‌های بلند آشپزخانه حتی می‌توانند از کف تا سقف امتداد داشته باشند.

ارتفاع ۲۱۳.۳۶ یا ۲۴۳.۸۴ سانتی‌متر
عمق ۳۰.۴۸ یا ۶۰.۹۶ سانتی‌متر
عرض ۳۰.۴۸، ۶۰.۹۶ یا ۹۱.۴۴ سانتی‌متر

ارتفاع کابینت بلند

ارتفاع کابینت‌های بلند آشپزخانه به طور معمول ۲.۱۳ تا ۲.۴۳ متر است. یک کابینت بلند در یک آشپزخانه استاندارد با ارتفاع ۲.۴۳ متر از کف تا سقف اجرا می‌شود، در حالی که یک کابینت ۲.۱۳ متر یک فضای تنفس داشته و می‌تواند در امتداد کابینت‌های دیواری قرار گیرد.

ابعاد استاندارد کابینت بلند
کابینت بلندفضای خوبی برای انبار کردن مواد غذایی به خصوص کنسروها و مواد غذایی ماندگار است.

عمق کابینت بلند

کابینت‌های بلند عموماً با عمق ۳۰.۴۸ یا ۶۰.۹۶ سانتی‌متر در دسترس هستند. نوع ۳۰.۴۸ سانتی‌متری به طور معمول مخصوص وسایل کوچک بوده، در حالی که کابینت‌های با عمق ۶۰.۹۶ سانتی‌متری جای خوبی برای نگهداری جارو، گردگیر و لوازم خانگی هستند. وجود کشو نیز می‌تواند عملکرد بیشتری به کابینت‌های با عمق ۶۰.۹۶ سانتی‌متر بدهد.

عرض کابینت بلند

کابینت‌های بلند به طور معمول در عرض‌های ۳۰.۴۸، ۶۰.۹۶ یا ۹۱.۴۴ سانتی‌متر در دسترس هستند. بسته به نوع استفاده می‌توانید هر یک از از این ابعاد را انتخاب کنید.

منبع: thespruce

ماهرخ شیرودی

مطالب مشابه