آپارتمان ‌نشینی و بایدها و نبایدهای آن

 آپارتمان ‌نشینی و بایدها و نبایدهای آن

از روزی که دیگر خانه‌های درندشت با حیاط و درخت توت و گردو و حوض سبز وسط‌اش کهنه شد و دیوارهای تاب برداشت و نسل دوم و سوم دلشان یک آپارتمان مستقل خواست، کم کم لودرها برای زیر و زبر کردن به محله‌های قدیمی وارد شدند و به مروز آپارتمان‌ها جای خانه‌های سنتی ایرانی نشستند. این تغییر، شکل و شمایل خانه‌ها، کوچه‌ها و محله ها را برهم زد و نوسازی کرد. اما مساله مهمی که بعدها گریبان اهالی خانه‌های جدید را گرفت، تغییر شیوه و آداب زندگی از خانه‌های قدیمی درندشت و حیاط دار به آپارتمان‌های کوچک و فضاهای مشترک با همسایه‌ها بود. در واقع موضوع آپارتمان ‌نشینی مطرح شد. به این ترتیب که دیگر ضرب‌المثل چهاردیواری اختیاری کاربردش را از دست داد؛ چرا که در خانه‌های جدید دست کم یک دیوار با همسایه مجاور مشترک است و دیگر اختیار مطلق خانه در دست‌مان نیست. همین تغییر و تحولات در سال‌های گذشته و درحال حاضر مشکلات زیادی برای اهالی آپارتمان نشین به وجود آورده است. مشکلاتی که گاه کار را به شکایت و دادگاه هم کشانده. با این اوصاف عده‌ای دست به کار شده‌اند و بنا برنیاز قواعد و آدابی تعریف کرده‌اند که با رعایت ان توسط همه اهالی ساختمان مشکلات کمتر و راه برای همجواری مسالمت‌امیز هموارتر شود. با من در این نوشتار همراه شوید تا یک سری قواعد و آداب کشف شده آپارتمان‌نشینی را با هم مرور کنیم. با نیک بوم همراه باشید.

خانه نشین‌های قبل و آپارتمان ‌نشین‌ های فعلی

کسانی که یک عمر در اختیار خانه و حیاط‌‌شان دست خودشان بوده است قاعدتا انتظار دارند که فضای سبز مجتمع آپارتمانی‌ و راه پله‌ها و پاگرد ولابی و کلا فضاهای مشترک آپارتمان هم تحت اختیارخودشان باشد و هر جور دلشان می‌خواهد از این فضاها استفاده کنند. اما خبر بد اینجاست که خیر در دنیای جدید فضاهای مشترک متعلق به همه اهالی است و برای روش استفاده، تزیین و حتی روند رفت و آمد درآن هم تمامی اهالی با هم تصمیم می‌گیرند.

بایدها و نبایدهای آپارتمان نشینی

 • یکی از رایج ترین تصمیمات در این مورد قرار ندادن کفش‌ها در پشت در آپارتمان است. ممکن است شما بگویید که من دوست ندارم کفش‌های کثیف و گلی وارد فضای خانه‌ام بشود اما مشکل اینجاست که همسایه شما هم علاقه‌ای ندارد مهمان‌اش یا خودش در هنگام رفت و آمد با تعداد زیادی کفش و شلوغی در راهرو و ورودی خانه مواجه شود. پس راه حل خریداری یک جا کفشی و قرار دادن‌اش در داخل منزل و البته خم شدن و برداشتن و کفش در هنگام ورود به خانه و قرار دادن‌اش در جا کفشی است.
 • خیلی مواقع پیش می‌آید که به لطف کمبود فضا و یا کم لطفی سازنده ساختمان دیوارهای مشترک به حدی نازکند که توانایی جلوگیری از رفت و آمد کمترین صدایی از دو طرف این ور و آن ور دیوار را ندارند. در نتیجه همینطور که شما نشسته‌اید و مثلا در حال شنیدن موسیقی مورد علاقه‌ات هستی، مجبوری به صدای مشاجره همسایه دیوار به دیوارت هم گوش جان بسپاری.

این هم یکی از معضلات آپارتمان ‌نشینی است که علاوه بر اینکه آزاردهنده است، حریم خصوصی افراد را هم در معرض عموم قرار می‌دهد. در نتیجه توصیه نانوشته به اهالی آپارتمان نشین این است که مسایل خصوصی همسایه‌شان را نشنیده بگیرند. به طور کلی مجاورت افراد را در معرض دید یکدیگر قرار می‌دهد پس اینکه افراد از طریق چشمی یا دوربین درباز کن بیش از اندازه از حال و روز همسایه جست‌وجو کنند هم رفتار نامناسبی است و باید ترک شود. چرا که سرک کشیدن در زندگی دیگران جزو رفتارهای غلط آپارتمان ‌نشینی است و منجر به مشکلات و اختلافات خواهد شد. پشت سر همسایه‌ها حرف نزنید و مشکلات‌تان را با لحن ملایم و دوستانه حل کنید.

 • نکته دیگر اینکه بهتر است فراموش نکنیم همان طور که صدای همسایه کناری، وسط منزل ما شنیده می‌شود، صدای ما هم به آن طرف می‌رود و بهتر است اندازه صدایمان را و تلویزیون‌مان را و موسیقی و کلا هر چیز صدادار در خانه‌مان را به حدی پایین بیاوریم که حتی‌المقدور خودمان بشنویم و اهالی منزل خودمان.
 • بعضی مواقع پیش می‌آید که افراد از روی خوش سلیقگی تصمیم می‌گیرند که فضای راهرو یا لابی را خودشان تزیین کنند مثلا با قرار دادن گلدان یا تابلو به فضا حال و هوای تازه‌ای ببخشند. البته در حسن نیت این افراد شکی نیست اما براساس قوانین آپارتمان ‌نشینی انتخاب نوع تزیینات داخل فضاهای مشاع باید با نظر همگی اهالی ساختمان تعیین شود. مثلا اگر قرار است گلدانی قرار داده شود و یا تابلویی نصب شود همه درباره آن هم نظر باشند. در خیلی موارد اهالی درباره شکل یکسان پشت دری‌های ساختمان هم تصمیم می‌گیرند تا نمای منظم و بهتری به محیط‌های مشاع ببخشند.

 

 •  گرچه متاسفانه دوران چهاردیواری اختیاری به سر رسیده است اما واقعیت این است که دیوارهای خانه شما در مواردی بزرگ‌تر شده و کل ساختمان اعم از حیاط، پارکینگ، راهروها و غیره را هم در بر می‌گیرد به خصوص در موارد نریختن آشغال و رعایت نظافت. پس همه اهالی ساختمان موظف هستند در قبال تمیزی ساختمان مسوولیت پذیر باشند.
 •  اگر چه شما موظف هستید فضای مشاعات را مثل حانه خودتان تمیز و مرتب نگهداری کنید اما این به این معنی نیست که اجازه دارید از این فضا‌ها استفاده شخصی داشته باشید. مثلا بخشی از وسایلی که به کارتان نمی‌آید را در یک گوشه پارکینگ بگذارید تا بعدها سر فرصت درباره‌اش تصمیم بگیرید. یا کارتن‌های اضافی خانه‌تان را در گوشه‌ای از راه‌پله قرار دهید که داخل خانه‌تان خلوت شود. خیر،شما این حق را ندارید. این کار خلاف آداب آپارتمان ‌نشینی است و شما با این کار قوانین را زیر پا گذاشته‌اید.
 • همه حق دارند شاد باشند؛ مهمانی برگزار کنند و با صدای بلند بگویند و بخندند و حتی دست جمعی آواز بخوانند. اما مشکل اینجاست که همسایه کناری یا بالایی و پایینی شما مجبور نیست چون شما خوشحالید او هم خوشحال باشد و تا نیمه شب به صدای آواز دست جمعی شما و مهمانان‌تان گوش دهد و نخوابد و….به همین دلیل کسانی که بارها بر سر این مساله با همسایه خوشحال و خوش معاشرت‌شان به مشکل خوردند به این نتیجه رسیدند که یک قانونی در این خصوص بگذارند. بر اساس این قانون مهمانی و پخش صدای بلند موسیقی فقط تا قبل از ساعت ۱۲ مجاز است. ضمن اینکه بهتر است اگر مهمانی پر سرو صدایی دارید با هسایه‌های مجاور در میان بگذارید که احیانا اگر این سرو صدا مخل آسایش آنها هست در جریان باشند. یک راه حل هم این است که همسایه‌ها را هم به مهمانی دعوت کنید که دیگر بهانه‌ای برای شکایت نداشته باشد.
آپارتمان ‌نشینی

 • یکی از مسایل آپارتمان ‌نشینی وجود کنتورهای مشترک آب و برق و غیره است. استفاده خارج از روال از امکانات مشترک می‌تواند باعث اختلاف و اعتراض بقیه شود. مثلا اینکه شما مدام از آب مشترک برای شست‌وشوی اتومبیل‌تان استفاده کنید علاوه بر تلف کردن آب به حقوق دییگران هم تجاوز کرده‌اید. در مواردی هنگام محاسبه حق‌السهم هزینه آب و برق مدیر ساختمان براساس تعداد نفرات میزان پرداختی را محاسبه می‌کند که ضرر یا ناحقی به کسی وارد نشود.

 • اینکه فرزند شما بیش فعال است و دوست دارد تمام روز بازی کند و سر و صدا راه بیندازد البته مشکل بزرگی است و حتما شما را کلافه می‌کند اما این مجوز را به شما نمی‌دهد که او را در ساعاتی که می‌خواهید استراحت کنید و یا آرامش داشته باشید بفرستید به حیاط یا پارکینگ آپارتمان و آسایش را از دیگر اهالی ساختمان بگیرید. بر این اساس رعایت سکوت و آرامش در ساعات استراحت یعنی بعد از ظهر و شب‌ها برای تمامی اهالی ساختمان بزرگ و کوچک الزامی شده است. این موضوع شامل انجام کارهای پر سرو صدا مثل تعمیرات ساختمانی هم می‌شود. جابه‌جایی وسایل سنگین مثل میز و صندلی روی اعصاب همسایه پایینی اختلال ایجاد می‌کند. پس برای جابه‌جایی از کشیدن‌شان روی زمین خودداری کنید و در ساعاتی که زمان استراحت نیست این جابه‌جایی را انجام دهید.
 • البته که پهن کردن لباس‌های شسته شده روی بند رخت توی بالکن جوری که آفتاب مستقیم و باد کامل خشک‌شان کند یکی از اصول خانه داری است؛ ولی در واقع نمای ساختمان هم جزو اختیارات جمعی اهالی است و عموما تصمیم می‌گیرند که هیچ وسیله اضافه‌ای در نمای ساختمان قرار نگیرد و ظاهر ساختمان را تغییر ندهد.

 • ما آدم ها همیشه در کنار حیوانات زندگی کرده‌ایم. در خانه‌های قدیمی جا برای همه بود؛ سگ‌ها و توله‌هایشان. گربه‌ها و بچه گربه‌ها. مرغ و خروس و جوجه و مرغابی، مرغ عشق و قناری و …..هنوز هم عشق و علاقه بین آدم‌ها و حیوانات برقرار است اما دیگر جای کافی و مناسب برای این همزیستی در آپارتمان‌های تنگ و تار نیست. با این حال کسانی هم هستند که دلشان پیش حیوانات خانگی گیر است و آنها را به خانه‌هایشان می‌آورند. البته اشکالی هم ندارد ولی نگهداری از حیوانات خانگی در آپارتمان هم قواعد خودش را دارد. مثلا سرو صدا یا بوی ناشی از نگهداری حیوان نباید باعث سلب آسایش همسایه‌ها شود. قطعا نگهداری از حیوان در خانه مستلزم رعایت چند برابری بهداشت در خانه است. پس اگر حال و حوصله نظافت مداوم را ندارید از خیر نگهداری از حیوان بگذرید. در ضمن شما اجازه ندارید در محیط‌های مشاع حیوان‌تان را بگردانید.
 • وقتی قرار است افراد زیادی زیر سقف یک مجتمع مسکونی با قوانین و آداب خاصی زندگی کنند، حتما لازم است که برای انجام امورات ساختمان مدیری انتخاب شود و وظایف را به عهده بگیرد. معمولا این مدیر به صورت چرخشی بین اهالی ساختمان انتخاب می‌شود. پس بهتر است در انجام امور مشارکت داشته باشید و وقتی نوبت مدیریت شما رسید مسوولیت را قبول کنید و به انجام برسانید. در هنگام مدیریت دیگران هم مطیع باشید و شارژ را سرموقع پرداخت کنید. وقتی یکی از امکانات مشاع ساختمان خراب می‌شود شما هم در این خسارت شریک هستید پس از زیر بار هزینه‌ها فرار نکنید. هر مشکلی که در ساختمان پیش می‌آید مسوول مستقیم آن مدیر ساختمان است. پس سرخود اقدام به انجام کاری یا تعمیر چیزی نکنید.
  رفتار مسالمت‌آمیز و لحن دوستانه بهترین انتخاب برای همزیستی مسالمت‌آمیز طولانی میان همسایگان است. پس بر سر هر مشکلی اولین راه را حل مشکل به صورت مسالمت‍‌‌آمیز بدانید. با همسایه‌ها طرح دوستی بریزید. رسم همسایگی را به شیوه‌های سنتی به جا بیاورید. با روی خوش و بشقاب‌های غذا و نذری به دل همدیگر راه پیدا کنید.
 • در حال حاضر وضعیت مالکیت پارکینگ و انباری در ساختمان‌ها مشخص است. پس به هیچ وجه در جای پارک دیگران اتومبیل‌تان را قرار ندهید و راه عبورشان را هم نبندید.
 • در ورودی آپارتمان ساختمان، امنیت همه اهالی را تامین می‌کند، مراقب بسته شدن آن هنگام ورود و خروج باشید.
 •  استعمال دخانیات در فضاهای مشترک مثل آسانسور و راهروها خلاف قواعد آپارتمان ‌نشینی است. همسایگان شما مجبور نیستند از دود سیگار شما برخوردار شوند.
 • صدایی که در راهروها ایجاد می‌شود در فضا می‌پیچد و بلندتر است. پس حواستان باشد که با صدای آرام‌تری در این فضا گفت‌وگو کنید. آخر شب وقتی مهمان‌ها در حال خداحافظی هستند محتوای خداحافطی‌های طولانی را به داخل خانه منتقل کنید. در را آرام ببندید و مراقب آسایش دیگران باشید.

پریسا سجادی

مطالب مشابه