فاکتورهای مهم در انتخاب آباژور اتاق خواب

 فاکتورهای مهم در انتخاب آباژور اتاق خواب

آشنایی با چند نکته برای خرید آباژور اتاق خواب

آباژورهای کنار تختخواب دو کار اساسی انجام می‌دهند: تأمین نور کافی برای کتاب خواندن و ایجاد فضایی آرامش‌بخش و زیبا. انتخاب آباژور اتاق خواب ممکن است دشوار باشد و سوالات متعددی در این زمینه در ذهن شما ایجاد شود؛ مثلاً اینکه چند آباژور نیاز داریم؟ اندازه کلاهک آباژور و ارتفاع آن چقدر باشد؟ و اینکه چه سبکی را باید انتخاب کنیم؟ خوشبختانه، قوانین دکوراسیون به کلیه این سؤالات پاسخ می‌دهند. ما این قوانین را به شما می‌گوییم تا به‌راحتی آباژور موردنظرتان را انتخاب کنید. پس ما همراه باشید.

چند نکته برای انتخاب آباژور اتاق خواب

شما با پاسخ دادن به این سوالات و در نظر داشتن نکته هایی که در پائین ذکر می کنیم، به راحتی می توانید آباژور ایده آلتان را برای اتاق خوابتان سفارش دهید. پس حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید:

به چه تعداد آباژور نیاز دارید؟

به عنوان یک قاعده کلی، برای اتاق‌های یک نفره، یک آباژور و برای اتاق‌های دو نفره، دو آباژور کنار تختخواب لازم است. اگر اتاق خواب شما بسیار بزرگ بوده یا تختخواب از نوع بزرگ‌ترین سایز باشد، صرف‌نظر از یک نفره یا دو نفره بودن اتاق، دو آباژور تعادل بهتری ایجاد می کند.

حتی اگر دو آباژور در اتاق خواب دارید، روی آن‌ها به عنوان تنها منبع روشنایی اتاق حساب نکنید. اگر یک لامپ سقفی ندارید، حداقل به یک لامپ دیگر، ترجیحاً یک چراغ پایه‌دار، در کنار تخت خود نیاز خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: انواع آباژور رومیزی برای نورانی کردن فضای خانه

اندازه و گستردگی آباژور چقدر باشد؟

یکی از رایج‌ترین اشتباهات دکوراسیون اتاق خواب، انتخاب آباژور با اندازه نامناسب است. بیشتر اوقات، این آباژورها برای میز پاتختی بسیار کوچک هستند. طبق یک قاعده کلی، هر چه تشک شما بزرگ‌تر باشد، میز پاتختی باید عریض‌تر باشد. و هر چه این میز عریض‌تر باشد، آباژور آن نیز باید بزرگ‌تر باشد. براساس یک قانون تجربی، میز پاتختی باید بین یک سوم تا دو سوم عرض تشک باشد و آباژور هم باید تقریباً یک سوم عرض این میز را اشغال کند.

اندازه و گستردگی آباژور اتاق خواب
اندازه آباژور متناسب با عرض میز پاتختی است

ارتفاع آباژور اتاق خواب

اگر قبل از خواب عادت به کتاب خواندن دارید، انتخاب آباژور با ارتفاع مناسب از اهمیت خاصی برخوردار است. در این صورت، شما نمی‌خواهید که نور روی سرتان یا دقیقاً به چشمانتان بتابد. با فرض اینکه میز پاتختی با تشک شما هم ارتفاع باشد (یا با چند سانتی‌متر اختلاف)، به دنبال آباژوری هم ارتفاع با میز یا شاید چند سانتی‌متر بلندتر باشید. بنابراین اگر ارتفاع میز پاتختی ۶۰ سانتی‌متر است، آباژور باید حدود۶۰ تا ۶۸ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد.

ارتفاع آباژور اتاق خواب
ارتفاع آباژور اتاق خواب باید متناسب با ارتفاع میز کنار تخت باشد.

قرار گرفتن سوئیچ آباژور نیز یک مسئله است. مطمئناً شما دوست ندارید برای خاموش یا روشن کردن آباژور از رختخواب خود خارج شوید. ارتفاع ایده‌آل برای سوئیچ آباژور تقریباً به اندازه طول دست شماست که برای اکثر افراد بین ۵۳ تا ۷۱ سانتی‌متر است. البته، از همه راحت‌تر یک آباژور اتاق خواب با سوئیچ روشن/خاموش در راستای سیم آن است.

نحوه انتخاب کلاهک آباژور

کلاهک آباژور با اندازه مناسب، نور آن را متعادل می‌کند. به‌طور کلی، ارتفاع کلاهک آباژور باید تقریباً دو سوم ارتفاع بدنه -یعنی از پایه آباژور تا لامپ آن- باشد. عرض کلاهک باید تقریباً دو برابر عریض‌ترین قسمت آباژور باشد. اگر یک آباژور بسیار باریک دارید، کلاهکی را انتخاب کنید که از ارتفاع سایه آن عریض‌تر نباشد. در زمان کتاب خواندن، لبه کلاهک باید هنگام نشستن در رختخواب تقریباً با چشمان شما هم سطح باشد.

ارتفاع ایده آل کلاهک : دو سوم ارتفاع آباژور

عرض ایده آل کلاهک : دو برابر عرض آباژور

کلاهک استوانه ای برای آباژور اتاق خواب
کلاهک استوانه ای برای آباژور سبک مدرنی را به اتاق می بخشد

کلاهک‌های سفید رنگ یا مایل به سفید نور بیشتری دارند، اما کلاهک‌های رنگی سبک خاصی را به دکوراسیون اتاق می‌بخشند. از نظر شکل، کلاهک‌های استوانه‌ای مد هستند، اما نباید این مدل را برای هر آباژوری انتخاب کرد.

بیشتر بخوانید: در انتخاب میز پاتختی چه معیارهایی مهم هستند؟

سبک و استایل آباژور اتاق خواب

تا زمانی که آباژور کنار تختخواب با بقیه دکوراسیون اتاق خواب هماهنگ باشد، رنگ و سبک آن به سلیقه شما بستگی دارد. شما می‌توانید یک اتاق خواب به سبک معاصر را با یک آباژور شیشه‌ای یا استیل جذاب کنید. یا اینکه برای یک اتاق خواب به سبک روستایی، یک آباژور به شکل کوزه سرامیکی و به سبک قدیمی انتخاب کنید.

کافی است تا به آباژور اتاق خواب به عنوان یک گزینه قدرتمند برای تعیین سبک دکوراسیون فکر کنید. در این صورت، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

ماهرخ شیرودی

مطالب مشابه